پوستر فیلم ذهن زیبا

فیلم‌ سینمایی |درام

ذهن زیبا

A Beautiful Mind

۷.۷ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۷۵۵۵ رای

منتقدان:

۸.۲

امتیاز دهید:

فیلم «ذهن زیبا» براساس داستان واقعی ساخته شده و داستان جان نش، نابغه‌ی ریاضی و استاد دانشگاه است. او با دانشجوی خود، آلیشیا، ازدواج می‌کند و زندگی شیرین و خوشی دارند تا اینکه یک مامور سیا به سراغ جان نش می‌آید و از او می‌خواهد که برای عملیات‌های رمزشکنی سیا به او کمک کند. جان نش قبول می‌کند و از آن به بعد همیشه احساس می‌کند که تحت کنترل است. این اتفاق شغل و زندگی زناشویی جان نش را به مخاطره می‌اندازد. این فیلم برنده‌ی جوایز بهترین فیلم در اسکار 2002 شد.

کارگردان: ران هاوارد

نویسنده: آکیوا گلدزمن

معرفی فیلم ذهن زیبا

درباره‌ فیلم ذهن زیبا:

فیلم «ذهن زیبا» بر اساس زندگی «جان نش» یکی از ریاضی‌دانان برجسته‌ی دنیا و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد و جایزه‌ی آبل ساخته شده است.

این فیلم با الهام از کتاب «ذهن زیبا» نوشته‌ی «سیلویا ناسار»، نامزد جایزه‌ی ادبی پولیتزر در سال 1997، ساخته شده است.

فیلم «ذهن زیبا» در 21 دسامبر 2001 اکران شد و در مجموع 313 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و برنده‌ی چهار جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی و بهترین نقش مکمل زن شد.

معادلاتی که بر روی تخته‌ی گچی در کلاس درس دیده می‌شود، معادلات واقعی با دست خط جان نش است و جان نش چند بار از مراحل فیلمبرداری بازدید کرد و با راسل کرو ملاقات داشت. راسل کرو به حرکات دست او دقت کرد و سعی کرد از آن حرکات در فیلم برای نزدیکتر شدن به نقش استفاده کند.

یکی از صحنه‌های نزدیک به پایان فیلم که جان نش به چای نوشیدن فکر می‌کند؛ از رفتار جان نش حقیقی گرفته شده است که در یک ملاقات با راسل کرو بین نوشیدن چای یا قهوه مردد بود.

جان نش و همسرش آلیسیا در یک تصادف رانندگی در سال 2015 درگذشتند در این اتفاق جان نش 86 و آلیسیا 82 ساله بودند.

بستن
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های فیلم ذهن زیبا


راسل کرو در نمایی از فیلم "ذهن زیبا "
راسل کرو و جنیفر کانلی در نمایی از فیلم "ذهن زیبا "
جنیفر کانلی در نمایی از فیلم "ذهن زیبا "
نمایی از فیلم "ذهن زیبا " با بازی راسل کرو
اد هریس در نمایی از فیلم "ذهن زیبا "
نمایی از فیلم "ذهن زیبا " با بازی راسل کرو

نقدهای فیلم ذهن زیبا

غول اسکیزوفرنی


   جان نش ریاضی‌دان بزرگی بود. نابغه‌ای تمام عیار که با کمک هوش و استعداد ذاتی خود موفق شد جهان علم ریاضی را تکان دهد و نقشی اساسی در تکامل نظریاتی مانند نظریه بازی و تعادل ایفا کرد. با این وجود او تقریبا از همان جوانی جدالی درونی را با مغز خود آغاز کرده بود. ذهن جان نشِ جوان توهماتی می‌ساخت و صداهایی را می‌شنید که وجود نداشت. او رفته رفته به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا شد و نزدیک به چند دهه با آن دست به گریبان بود. با این حال او در اقدامی شجاعانه به جای غرق شدن در جهان تاریک ذهن متوهم خود، با پذیرش بیماری‌اش در صدد مبارزه با آن در آمد. به شکلی معجزه‌آسا او در نهایت پس از گذشت سال‌های طولانی موفق شد رفته رفته توهمات ذهنی خود را شکست دهد و در دهه‌ی 90 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شود. «ذهن زیبا» تصویری از زندگی جان نش و مبارزه‌ی او با غول اسکیزوفرنی است. تصویری تلخ که با وجود این که داستان مردی مبتلا به پارانویید شدید است، اما در رگ‌های روایتش زندگی جریان دارد.  ران هاوارد هیچ‌گاه آن چنان فیلمساز بزرگی نبوده است. تقریبا همه‌ی آثارش سطح متوسطی داشته‌اند و فیلم جریان‌سازی نیز نساخته است. با این حال او با ساخت «ذهن زیبا» چنان توجهات را به خود جلب کرد که در نهایت جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی و فیلم را از آن خود کرد. این مهم بیشتر از هر چیز مدیون داستان جذاب زندگی جان نش است. داستانی که شنیدن آن نیز به خودی خود مخاطب را با خود همراه می‌کند و آن قدر پتانسیلِ پرداخت و فراز و فرودهای جذاب دارد که بتوان از آن فیلمی دیدنی ساخت. هاوارد نیز با خواندن این داستان در کتاب «ذهن زیبا» از سیلویا ناسار که منبع اقتباسی فیلمش هم بوده، متوجه این پتانسیل شد و در نهایت با کمک آکیوا گلدزمن فیلمنامه‌نویس، ...
   جان نش ریاضی‌دان بزرگی بود. نابغه‌ای تمام عیار که با کمک هوش و استعداد ذاتی خود موفق شد جهان علم ریاضی را تکان دهد و نقشی اساسی در تکامل نظریاتی مانند نظریه بازی و تعادل ایفا کرد. با این وجود او تقریبا از همان جوانی جدالی درونی را با مغز خود آغاز کرده بود. ذهن جان نشِ جوان توهماتی می‌ساخت و صداهایی را می‌شنید که وجود نداشت. او رفته رفته به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا شد و نزدیک به چند دهه ...

نظرهای منتشر شده فیلم ذهن زیبا