پوستر سریال زیرخاکی 3

سریال تلویزیونی |کمدی

زیرخاکی 3 (۱۴۰۰)

۶.۰ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۲۲ رای

منتقدان:

-

امتیاز دهید:

فصل سوم این سریال داستان‌های فریبرز باغبیشه در اردوگاه اسرای جنگی و اشتباه گرفتن او با یکی از فرماندهان ارشد را دنبال کند.

کارگردان: جلیل سامان

نویسنده: جلیل سامان

معرفی فیلم زیرخاکی 3

تاکنون دو فصل از سریال «زیرخاکی» به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان و محصول سیمافیلم از تلویزیون پخش شده است و سومین فصل از این سریال برای پخش از شبکه یک در نوروز ۱۴۰۱ قرار است روی آنتن برود.

نخستین‌بار این مجموعه در رمضان سال ۱۳۹۹ پخش شده و با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. فصل دوم هم خردادماه ۱۴۰۰ روی آنتن رفت.

این سریال در مورد فریبرز باغ بیشه مردی بلندپرواز و ساده‌لوح است که به دنبال رسیدن به گنج، درگیر ماجراهای ناخواسته مبارزاتی و انقلابی می‌شود.

در فصل دوم «زیرخاکی» داستان سریال پس از انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی ادامه پیدا می‌کند و شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که فریبرز باغ بیشه برای نجات گنج خود ناگزیر به جبهه‌های جنگ رفته و بارها تا پای مرگ می‌رود.

در انتهای فصل دوم فریبرز (پژمان جمشیدی) و ناصری (هومن برق‌نورد) طی ماجرایی به اسارت نیروهای بعثی درآمدند؛ داستان سری سوم نیز در ادامه قصه فصل دوم است.

نخستین فصل سریال «زیرخاکی» در سال ۱۳۹۹ به‌عنوان پربیننده‌ترین مجموعه تلویزیونی رمضانی انتخاب شد و فصل دوم این سریال نیز با پخش در خردادماه سال ۱۴۰۰ با ۲/۴۵ درصد مخاطب و رضایت ۹/۷۸ درصد پربیننده‌ترین اثر زمان پخش خود از تلویزیون شد.

فیلم‌برداری فصل سوم «زیرخاکی» با اتمام بازنویسی فیلمنامه از دی‌ماه آغاز شده است. 
 

کارگردان فصل سوم سریال زیرخاکی:

جلیل سامان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان متولد 22 مهر 1348 در استهبان استان فارس است.

شهرت وی به خاطر کارگردانی فصل یک و دو مجموعه طنز «زیرخاکی» و سه گانه «ارمغان تاریکی» (1389)، «پروانه» (1391) و « نفس» (1396) است که رویدادهای ایران را در دهه های پنجاه و شصت هجری مورد توجه قرار می‌دهد. 
 

دیگر عوامل فصل سوم سریال زیرخاکی:

مدیر فیلم‌برداری: امیر کریمی، طراح گریم: عباس عباسی، طراح صحنه: بهنام جعفری، طراح لباس: مهرناز اکبری، برنامه‌ریز: میثم نجفی، دستیار یک کارگردان: رضا شریفی، مدیر صدابرداری: جواد مقدس، طراحی و ترکیب صدا: محمد کشفی، تدوین: نیما حسن دوست، آهنگ‌ساز: آرش بادپا، منشی صحنه: مرجان تاجیک، مدیر تولید: جواد راهزانی، مدیر تدارکات: حسین لنجابی، عکاس: مهسا طیب طاهر، مدیر روابط‌عمومی: مریم عرفانیان.

 

ساعت، تاریخ وشبکه پخش فصل سوم سریال زیرخاکی:

فصل سوم مجموعه «زیرخاکی» از اول فروردین ۱۴۰۱ در ایام نوروز از شبکه یکم سیما در ساعت ۲۲:۱۵ پخش خواهد شد.

 

حواشی فصل سوم سریال زیرخاکی:

 

- دلیل بازی‌کردن ژاله صامتی در مجموعه «زیرخاکی»

ژاله صامتی در پاسخ به اینکه آیا پیشنهادهایی برای بازی در سریال‌های جدید داشته است؟ توضیح داد: «پیشنهادهای زیادی بوده، هم تلویزیون و هم نمایش خانگی اما من ترجیح می‌دهم کار نکنم؛ البته من اصلاً آدم سریال نیستم و جریان سریال «زیرخاکی» خیلی فرق می‌کند. آقای سامان چون کارگردان سخت‌گیری است و کار سخت می‌کند، کارشان را دوست دارم. از هیچ چیزی به‌راحتی رد نمی‌شود و کارکردن با ایشان به‌عنوان بازیگر برای من خیلی جذاب است. امیدوارم مردم سری سوم را هم به‌اندازه اول و دوم دوست داشته باشند.» (ایسنا)

 

- دستور توقف ساخت بعضی از سریال‌های صداوسیما توسط پیمان جبلی، رئیس سازمان و واکنش جلیل سامان

در آبان‌ماه ۱۴۰۰ برخی از رسانه‌ها خبر از توقف ۱۵ سریال توسط پیمان جبلی رئیس صداوسیما را مطرح کردند و عنوان شد که بخشی از این رویکرد به دلیل اعمال تغییر و تحولاتی در حوزه سریال‌سازی تلویزیون است.

مدتی پس از آنکه روزنامه «فرهیختگان» در گزارشی بحث تغییرات گسترده در فرایند سریال‌سازی تلویزیون و نظارت مستقیم شخص رئیس سازمان در این حوزه را مطرح کرد، روزنامه «هفت صبح» طی گزارشی از سریال‌های توقیف شده برخی شبکه‌ها که در کنداکتور مناسبتی ماه رمضان و نوروز هم بودند یادکرد که کارگردانانی مثل محمدمهدی عسگرپور و بهرنگ توفیقی را هم شامل می‌شد.

سپس برخی دیگر از رسانه‌ها طی گزارش‌هایی به رویکردهای جدید و حتی تغییرات در ساختار سریال‌سازی و تمرکز در یک مرکز مثل سیمافیلم پرداختند. بااین‌حال این گزارش‌ها واکنش رسمی از طرف نهادها و مراکز زیرمجموعه سازمان صداوسیما به همراه نداشت تا اینکه خبر رسید سریال «زیرخاکی ۳» که برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود و گفته شد این اولین سریال از میان این ۱۵ اثر است که همچنان می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

بعد از این اخبار جلیل سامان طی یادداشتی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت، نسبت به این خبر واکنش نشان داده و گلایه خود را اینگونه مطرح کرد: «کاش زیر خاکی را هم تعطیل می‌کردید تا باهم بنشینیم فکری به حال امروز و فردای تلویزیون بکنیم شما از «زیرخاکی» چه توقعی دارید می‌خواهید با آن قدس را آزاد کنید؟ با این کار برای ما هم حاشیه به وجود می‌آوردید و بسان نور چشمی تلویزیون آن را هم از چشم مردم می‌اندازید! توقف تولید ۱۵ سریال عملاً فروپاشی تلویزیون است مثل اینکه برای رفع مشکل آلودگی هوا فرمایش شود که نفس نکشید تا هوا پاک شود چرخ را قبلاً اختراع کرده‌اند برای هر مشکل فنی و محتوایی دستورالعملی عملی وجود دارد. تغییرات باید به تدریج و در یک بستر معقول و منطقی اتفاق بیفتند نه با هیجان و رویاهای دست نیافتنی. با نیروی انسانی باقی مانده و ساختار فعلی تلویزیون تحول مثبتی رخ نخواهد داد مگر آنکه با رفع اشکال‌های ساختاری و مدیریتی هنرمند با تلویزیون آشتی کنند.»

بعدازاین اخبار و واکنش جلیل سامان نسبت به آن، رئیس سیمافیلم طی تماس تلفنی با او تاکید کرد که این خبر صحت ندارد.

سامان در صفحه شخصی اینستاگرام خویش در این باره نوشت: «در پی پست اخیرم، آقای رمضان‌نژاد، رئیس سیما فیلم، با من تماس گرفتند و خبر توقف ۱۵ سریال را قویاً رد کردند. معمولاً چنین اخباری اگر کذب باشند رسماً تکذیب می‌شوند و ایشان قانع نشدند که تکذیبیه‌ای صادر کنند. درهرصورت این را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم تحولات مثبتی در پیش باشد و الحمدالله «زیرخاکی» تنها پروژه‌ای نیست که مجوز ساخت گرفته است.»
 

- سانسور و حذف گوهر خیراندیش در بازپخش فصل اول سریال «زیرخاکی»

بزرگ‌ترین مشکل بر سر راه ساخت فصل دوم این سریال کرونا بود که اجازه نمی‌داد گروه تولید «زیرخاکی» بتوانند کار را در زمان مقرر آغاز کنند. ولی بعدتر مشکل بزرگ‌تری به وجود آمد؛ سریال در بازپخش دچار سانسور شد و جلیل سامان در اعتراض به این موضوع از ساخت فصل دوم انصراف داد. سامان در واکنش به این مسئله در صفحه اینستاگرام خویش نوشت: «با پوزش از مخاطبین دوست‌داشتنی سریال زیرخاکی، به علت سانسور بی‌دلیل آن در بازپخش و سیاست‌های دوگانه و متناقض تلویزیون از ادامه ساخت آن انصراف می‌دهم.»

اما بالاخره با پیگیری رضا نصیری‌نیا، تهیه‌کننده سریال، سامان به کار بازگشت و فصل دوم ساخته شد و روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

حاشیه پیش از شروع پخش فصل اول زیرخاکی به سراغ آن آمد. عکس‌ها و ویدئوهایی از گوهر خیراندیش، بازیگر نقش «توران خانم»، پیش از آغاز فصل اول سریال، در مهمانی عروسی دخترش در آمریکا منتشر شد که به شایعه جلوگیری از پخش سریال دامن زد. در آن مقطع، جلیل سامان به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «من فکر می‌کنم این اخلاق غیرحرفه‌ای است. من فقط از منظر اخلاق حرفه‌ای نگاه می‌کنم. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند وقتی آدم به کاری متعهد است و با یک‌سری افراد چند ماهی زندگی کرده و نان‌ونمک همدیگر را خوردند، باید مراقب رفتارش باشد و کاری نکند که برای آن اثر و همکارانش اتفاق بدی بیفتد. واقعیت این است که من خیلی دلخور هستم. اگر به‌واسطه حاشیه خانم خیراندیش قرار باشد کار به حاشیه برود و ممیزی بیشتری اعمال گردد، من ایشان را مقصر می‌دانم. امیدوارم ایشان یک جوری خودش را تبرئه کند و از آن ماجرا فاصله بگیرد. فکر می‌کنم ایشان از نظر حرفه‌ای بد کردند و ما را در شرایطی قرار دادند که صحبت این شود که آیا سریال ما پخش می‌شود یا نمی‌شود.»

بعد هم بهرنگ ملک‌محمدی، مدیرگروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم، درباره این موضوع گفت: «متأسفیم که با رفتار خارج از قاعده و عرف یک بازیگر، سریال زیرخاکی دچار حاشیه شد. گروه سازنده زحمت زیادی برای ساخت این مجموعه متحمل شدند که نباید با رفتار غیرحرفه‌ای و غیرمعمول یک بازیگر آن را نادیده گرفت.» در نهایت، این موضوع نتوانست جلوی پخش سریال را بگیرد و فصل دوم «زیرخاکی» در خردادماه ۱۴۰۰ به روی آنتن شبکه یکم سیما رفت. 

فصل دوم سریال «زیرخاکی» با تمام حاشیه‌ها و اما و اگرها خرداد ۱۴۰۰ روی آنتن شبکه یک سیما رفت. بنا بر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، هفته قبل از پخش فصل دوم سریال نیز خلاصه‌ای از فصل اول پخش شد که در آن نقشی که «گوهر خیراندیش» آن را ایفا کرده بود به دلیل حواشی پیش از پخش فصل اول سریال، حذف و سانسور شد.
گوهر خیراندیش نیز در این باره در صفحه شخصی اینستاگرام خود چنین نوشت: «سلام عزیزانم … خوشحالم که مسئولان ذی‌ربط با درایت و هوشمندی به حاشیه‌ها اهمیت ندادند و سریال زیرخاکی پس از ماه‌ها تلاش با حضور ١۵٠ نفر عوامل زحمت‌کش و هنرمند در این شب‌ها بروی آنتن می‌رود. بیاییم همگی همت و توان خود را صرف برداشتن باری از دوش و جان و روان مردمی کنیم که در این روزهای بحرانی و پرمشکل نیاز به کمک و همدلی و تقویت روحیه دارند.

امیدوارم این سریال بتواند در چنین روزهای متلاطمی در مردم اندکی شوق، شادی و امید ایجاد کند و من هم سهمی در ایجاد این احساسات مثبت داشته باشم. به‌جای حاشیه‌سازی بیاییم همه همین را برای جامعه نیازمندمان آرزو کنیم. مهم نیست که من ممنوع‌الکار شوم یا نشوم.

و چه خوب است که نسبت به کسانی که با ناآگاهی و بدون عاقبت‌اندیشی با انتشار عکس و فیلم به حریم خصوصی دیگران تجاوز می‌کنند واکنش نشان داده و آنها را محکوم کنیم.»

بستن
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های سریال زیرخاکی 3

رایان سرلک در سریال «زیرخاکی 3»
ژاله صامتی در سریال «زیرخاکی 3»

نظرهای منتشر شده سریال زیرخاکی 3