پوستر فیلم سرگذشت ندیمه

|درام ، علمی تخیلی

سرگذشت ندیمه

The Handmaid's Tale

۷.۰ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۷۰ رای

منتقدان:

۹.۵

امتیاز دهید:

داستان این سریال درباره سرنوشت زنی است که به اجبار وارد دنیای متفاوتی شده است... سریال براساس کتابی با همین نام نوشته "مارگارت اتوود" ساخته شده است که در ایران نیز ترجمه شده است.

معرفی فیلم سرگذشت ندیمه

سریال تلویزیونی آمریکایی درام و تخیلی ویران‌شهری «سرگذشت ندیمه» (The Handmaid's Tale) به کارگردانی بروس میلر و با اقتباس از رمانی به همین نام از نویسنده کانادایی مارگارت اتوود در سال ۱۹۸۵ ساخته شده است.

این سریال توسط سرویس پخش Hulu به عنوان سفارش مستقیم به سریال ده قسمتی سفارش داده شد که تولید آن در اواخر سال 2016 آغاز شد.

 

موضوع سریال سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale)

داستان درباره یک ویران‌شهر بعد از یک جنگ داخلی دوم آمریکا است که در آن، جامعه‌ی خداشناس و دیکتاتوری، زنان بارور (به نام کنیزان) را در معرض بردگی بچه‌دارشدن قرار می‌دهد.

 

سریال سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale) بر اساس چه کتابی ساخته شد؟

«سرگذشت ندیمه»، رمان تحسین‌شده‌ي ویران‌شهری نویسنده‌ی کانادایی مارگارت اتوود است منتشر شده در سال 1985 منتشر شده است.

این کتاب که در آینده‌ی نزدیک در ایالت‌های نیوانگلند آمریکا اتفاق می‌افتد، یک رژیم تئوکراتیک بنیادگرای مسیحی را در ایالات متحده‌ی پیشین نشان می‌دهد که در پاسخ به بحران باروری زنان پدید آمد.

 

آيا داستان سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale) واقعی است؟

«سرگذشت ندیمه» ممکن است در یک ویران‌شهری توتالیتر جریان داشته باشد ولی داستانش کاملاً علم-تخیلی است. و تقریباً همه‌ی جنبه‌های کتاب، غرق در تاریخ مذهبی و سیاسی است.

مارگارت اتوود گفته است که تقریباً تمام اتفاقات رمان در جایی از تاریخ اتفاق افتاده است: کتاب مقدس، انقلاب ایران در سال‌های 1978-1979، واکنش‌های منفی علیه فمینیسم دهه 1980 و غیره.

 

سریال سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale) چند فصل دارد؟

سریال در شش فصل ساخته شده است.

سه قسمت اول این سریال در تاریخ 26 آوریل 2017 پخش شد.

در جولای 2019 برای فصل چهارم تمدید شد که در 27 آوریل 2021 پخش شد.

در دسامبر 2020 پیش از پخش فصل چهارم، برای فصل پنجم تمدید شد که نخستین بار در 14 سپتامبر 2022 پخش شد.

در سپتامبر 2022 پیش از پخش فصل پنجم، برای فصل ششم و آخر تمدید شد.

 

بازیگران و نقش‌هایشان

 

ـ الیزابت ماس در نقش جون آزبورن / آفرد / افجوسف:

زنی که هنگام تلاش برای فرار به کانادا به همراه همسرش لوک و دخترش هانا دستگیر شد. و از آن‌جا که لوک طلاق گرفته است، ازدواج آن‌ها در این جامعه جدید زنا به شمار می‌رود و جون یک زن زناکار شناخته می‌شود و دخترشان نیز نامشروع محسوب می‌شود. با توجه به باروری جون، او خدمتکار فرمانده‌ای به نام فرد واترفورد و همسرش سرنا جوی می‌شود و از آن به بعد به نام آفرد نامیده و شناخته می‌شود. بعدها خدمتکار فرمانده‌ای به نام جوزف لارنس می‌شود و به نام آف‌جوزف شناخته و نامیده می‌شود.

 

ـ جوزف فاینز در نقش فرد واترفورد:

یک مقام عالی‌مرتبه‌ی دولتی و استاد نخست جون. هم او و هم همسرش در تأسیس گیلعاد نقش بنیادی داشتند.

 

ـ ایوان استراهوفسکی در نقش سرنا جوی واترفورد، همسر سرد و مطیع و محتاط و حمایت‌گر فرد واترفورد و یک فعال فرهنگی محافظه‌کار سابق:

ظاهراً او نقش تازه‌ی خود را در جامعه‌ای که به ایجاد آن کمک کرده است پذیرفته است. او فردی متین و عمیقاً مذهبی است؛ اما قادر است که ظلم و ستم زیادی داشته باشد و اغلب نسبت به جون بد اخلاق و بی‌رحم است. او نازاست و نمی‌تواند مادر شود.

 

ـ الکسیس بلدل در نقش دکتر امیلی ملک / اوگلن شماره 1 / آفستیون / افروی / افجوسف شماره 1:

یک استاد دانشگاه پیشین در زیست‌شناسی سلولی و در آغاز شریک خرید جون. اگرچه جون در آغاز نسبت به او محتاط است؛ اما مشخص می‌شود که او آن‌ مقدار که خود را نشان می‌دهد پارسا نیست و لذا آن دو با هم دوست می‌شوند. 

 

ـ مادلین برویر در نقش آفهاوارد /  آفدانیال / آفوارن / جانین لیندو 

خدمتکاری که همزمان با جون برای آموزش، وارد مرکز قرمز شد و جون را به علت برخورد مهربانانه‌اش دوست خودش می‌دانست. او قبل از گیلاد، جانین پیشخدمت بود و پسری به نام کالیب داشت که پس از تصرف آن کشته شد. با این‌که جانین در آغاز سریال فردی سرکش و نافرمان است؛ اما کم‌کم متوجه می‌شوید که او بیش‌تر شخصیتی حامی دارد و فردی خوشبین است. 

 

ـ آن داود در نقش عمه لیدیا کلمنتز: 

زنی که مسئول نظارت بر ندیمه‌ها در آموزش مجدد جنسی و وظایف آن‌هاست. 

او بی‌رحم است و خدمتکاران نافرمان را تنبیه بدنی سخت می‌کند؛ اما او همچنین به اتهامات خود اهمیت می دهد و عمیقاً به مأموریت و دکترین گیلیاد اعتقاد دارد. به نظر می‌رسد که او برای جنین موضع نرمی دارد و حتی تا آنجا پیش می‌رود که گاهی او را با نام خود خطاب می‌کند. او قبل از گیلعاد قاضی دادگاه خانواده و پس از آن معلم مدرسه ابتدایی بود.

 

ـ او.تی. فاگبنلی در نقش لوک بانکول: شوهر جون از پیش از گیلعاد. 

جون در آغاز فکر می‌کرد او کشته شده است اما بعداً مشخص شد که لوک موفق به فرار به کانادا شده است.

 

ـ مکس مینگلا در نقش فرمانده نیک بلین:

راننده فرمانده واترفورد و یک دریفت سابق از میشیگان که احساساتی نسبت به جون دارد. 

جون و نیک رابطه صمیمی برقرار می‌کنند اما سرانجام متوجه می‌شود که او جاسوس گیلاد است و نقش بزرگی در تصرف گیلاد ایفا کرده است. او در فصل 3 به درجه فرماندهی مي‌رسد.

 

ـ سمیرا وایلی در نقش مویرا استرند:

بهترین دوست جون از زمان دانشگاه 

او زمانی که جون وارد آموزش می‌شود در مرکز قرمز است؛ اما پیش از این‌که به خانه‌ای به عنوان خدمتکار وارد شود فرار می‌کند. او دوباره دستگیر می‌شود و به «روبی» ایزابل تبدیل می‌شود. به نظر می‌رسد که او امید خود را از آزادی هرگز از دست نداده است اما در دیدار با جون دوباره به این فکر می‌افتد که به کانادا فرار کند.

 

ـ آماندا بروگل در نقش ریتا بلو:

یک خانه‌دار در خانه واترفورد، که به یکی از نزدیک‌ترین متحدان جون تبدیل می‌شود. 

او پسری به نام متیو داشته است که در 19 سالگی در جنگ داخلی جان باخته است.

 

ـ بردلی ویتفورد در نقش فرمانده جوزف لارنس:

بنیانگذار مستعمرات و معمار اقتصاد گیلعاد. 

 

ـ سام یاگر در نقش مارک توئلو:

یکی از ماموران دولت ایالات متحده که سرنا جوی واترفورد در کانادا با او مواجه می‌شود.

 

شعار تبلیغاتی سریال سرگذشت ندیمه

ما دیگر تحمل نخواهیم کرد.

 

جوایز سریال سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale)

فصل اول این سریال، از 13 نامزدی، از جمله سریال درام برجسته، برنده هشت جایزه امی شد.

این نخستین اثر تولیدشده توسط Hulu است که برنده جایزه بزرگ و نیز نخستین سریال در یک سرویس پخش است که برنده جایزه امی در بخش بهترین سریال شده است.

همچنین این سریال برنده جایزه گلدن گلوب در رشته بهترین سریال تلویزیونی- درام شد. 

الیزابت ماس نیز جایزه امی را در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال درام، و جایزه‌ی گلدن گلوب را در رشته بهترین بازیگر زن در سریال تلویزیونی درام دریافت کرد.

 

حواشی سریال سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale)

ـ مارگارت اتوود نویسنده رمان، در قسمت اول در نقش «عمه» بازی می‌کند. او کسی است که وقتی آفرد تمایلی به پیوستن به حلقه شرمساری گروهی ندارد به صورتش سیلی می‌زند.

 

ـ جوزف فاینز (در نقش فرمانده واترفورد) در مصاحبه‌ای با اینترتینمنت ویکلی گفت که از بازی در سکانس تجاوز در فصل دوم امتناع کرده است و درخواست کرده بود که این سکانس حذف شود.


جوزف فاینز گفت که همسرش با آگاهی از ماهیت ناراحت‌کننده‌ي شخصیت فرمانده واترفورد، این فیلم را تماشا نمی‌کند.

 

ـ این سریال، نخستین اثر تولیدشده توسط Hulu برای برنده شدن یک جایزه بزرگ، و نخستین نمایش تولیدشده توسط یک سایت پخش آنلاین اشتراکی برای برنده شدن جایزه امی در رشته سریال‌های برجسته است.

 

ـ الیزابت ماس تنها بازیگری است که در هر قسمت سریال بازی کرده است.

 

ـ جوزف فاینز می‌گوید برای بازی در نقش فرد واترفورد، ماه‌ها طول می‌کشد تا ریش خود را بلند کند و نخستین کاری که پس از پایان یک فصل انجام می‌دهد، این است که آن را بتراشد تا راهی برای خارج‌شدن از شخصیت باشد.

 

ـ چهار نفر از پنج کارگردان فصل اول این سریال، زن هستند. و مایک بارکر تنها کارگردان مرد فصل اول سریال بود.

 

ـ این سریال در کانادا، بیش‌تر در تورنتو و حومه آن و نیز در شهرهای دیگر و شهرهای کوچک کانادا نیز فیلم‌برداری شده است.
 

بستن

ویدیوهای فیلم سرگذشت ندیمه


آنونس فصل 3 «سرگذشت ندیمه» ...
آنونس فصل اول «داستان ند ...
یکی از سکانس‌ های قسمت 9 از ...
آنچه در قسمت 10 فصل دو سریال ...
سکانسی برتر از قسمت 10 فصل1 ...
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های فیلم سرگذشت ندیمه


مدلین بروئر و آن داود در نمایی از سریال "سرگذشت ندیمه"
نمایی از سریال"سرگذشت ندیمه" با بازی مدلین بروئر
الیزابت ماس, او. تی فاگبنلِـی و جردانا بلیک در نمایی از سریال "سرگذشت ندیمه"
الیزابت ماس در سریال  "سرگذشت ندیمه"
نمایی از سریال "سرگذشت ندیمه" با بازی مدلین بروئر و آن داود
اور کارادین و مدلین بروئر در نمایی از سریال "سرگذشت ندیمه"
نمایی از سریال "سرگذشت ندیمه"
الیزابت ماس، الکسیز بلدل, جنسا گرانت و بهیا واتسون در نمایی از سریال "سرگذشت ندیمه"

نقدهای فیلم سرگذشت ندیمه

زیبای رعب‌آور


سریال Handmaid's Tale  بر اساس داستانی با همین نام از «مارگارت اتوود» ساخته شده است. کتاب مارگارت اتوود در ایران با نام «سرگذشت ندیمه» ترجمه شده است . سرگذشت ندیمه در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و پس از آن با استقبال زیادی روبرو شد و به اغلب زبان‌ها برگردان شد. اولین اقتباس از این اثر فیلم سینمایی‌ای بود که در سال ١٩٩٠ به نمایش درآمد. معمولا سریال‌هایی که بر اساس یک رمان ساخته می‌شوند از داستان و پایه قوی‌تری برخوردارند. رمان  نویسنده خوش‌قلمی مانند مارگارت اتوود که امسال جز امیدهای نوبل ادبیات بود، امتیاز بزرگی برای سریال است. البته اگر کارگردان بتواند از پس ترسیم چنین داستانی برآید. بعد از دیدن سریال می‌توان گفت «بروس میلر» کارگردان سریال سرگذشت ندیمه نزدیک‌ترین تصویر را به رمان خلق کرده است و حتی می‌توان به جرات این سریال را یکی از بهترین اقتباس‌ها دانست. کارگردان به داستان اتوود وفادار است و جز تغییرات جزئی، تفاوت چندانی میان دو قصه نمی‌بینیم. عمده این تفاوت به پایان‌بندی داستان برمی‌گردد در داستان اتوود پایان سرنوشت ندیمه اتاقکی است که او در آن داستان‌های رعب‌آورش را روی نوار ضبط می‌کند و حالا بعد از گذشت سال‌ها شهر گیلاد سقوط کرده و چیزی از آن امپراطوری خوفناک باقی نمانده است. گرچه ممکن است این اتفاقات را در فصل دوم سریال ببینیم. هرچند در فصل یک سریال مقدمات نه‌چندان دور از ذهن سقوط گیلاد چیده شده است و شکاف عمیقی بین روسا و سران کشور نمایان است. هوشمندی اتوود در قابل باور ساختن ایجاد ذره ذره این شکاف با وجود قدرت مطلق سران و سرکوب حداکثری ندیمه‌ها و زنان ستودنی است. اتوود در مصاحبه‌هایش درباره خلق چنین دنیایی گفته که جوامع سیاست‌زده با افکار تمامیت‌خواه که اغلب زنان را در حاشیه می‌گذارند ...
سریال Handmaid's Tale  بر اساس داستانی با همین نام از «مارگارت اتوود» ساخته شده است. کتاب مارگارت اتوود در ایران با نام «سرگذشت ندیمه» ترجمه شده است . سرگذشت ندیمه در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و پس از آن با استقبال زیادی روبرو شد و به اغلب زبان‌ها برگردان شد. اولین اقتباس از این اثر فیلم سینمایی‌ای بود که در سال ١٩٩٠ به نمایش درآمد. معمولا سریال‌هایی که بر اساس یک رمان ساخته می‌شوند از داستان و پایه قوی‌تری ...

خبرهای مرتبط با فیلم سرگذشت ندیمه

نظرهای منتشر شده فیلم سرگذشت ندیمه

۵ سال پیش

June 6, 2019

خیلی جالبه مد شده که نویسنده ها برای خودشون یه دنیا غیر واقعی خلق کنن و توش بتازن، چون محدودیتی نداره به نظرم دنیای جذابی رو خلق کرده خیلی از تناقضاتش برام قابل درکه، ضعیف بودن و در عین حال قوی بودن زن های داستان رو درک میکنم و به نظرم خیلی ملموسه نهایتا پیشنهاد میدم ببینیدش؛ من خیلی ناراحت میشدم تو بعضی صحنه ها اوایل ولی برام کم کم تبدیل شد به اینکه وقتی باورت این باشه که ارزشمندی هیچ تحقیری نمیتونه خلافشو ثابت کنه، شاید شک کنی یه جا اونم نه چون بقیه میگن چون روح زنانه انقدر باز و پذیراست که میتونه خودشو تحلیل کنه، اشتباهشو بپذیره و بازم بدون خدشه ادامه بده من یکم با این فیلم روح فمینیستیم بیدار شد و عاشق کانادا شدم؛ اونجا که نخست وزیرش میگه ما حرف زن هارو باور میکنیم...
۱
0
پاسخ
گزارش تخلف

۵ سال پیش

March 5, 2019

بسیار عالی و جذاب
0
0
پاسخ
گزارش تخلف

۶ سال پیش

April 29, 2018

دیدن این سریال رو توصیه میکنم. 1. فیلم بسیار زیرکانه و غیرملموس توانسته این واقعیت را نشان دهد که انسانها برای کسب قدرت و تغییر شرایط به نفع خود حاضرند دست به چه کارهایی بزنند، حتی با نام دین و خدا ! 2. اشاره به ازادی های شخصی و بطبع آن حقوق اولیه زنان و بعضا مردان (تحصیلات دانشگاهی، شغل، ازدواج، روابط جنسی و حتی نوع پوشش ) در جوامع کنونی و مقایسه آن با قوانین تندرویانه دینی 3. شرعی و قانونی جلوه دادن بسیاری از رفتارهای ناپسند و غیراخلاقی 4.پیش بینی نگران کننده از آینده زمین (خشکسالی ، کمبود مواد غذایی، تشعشعات حاصل از ازمایشها و انفجارهای هسته ای ، ناباروری و ... )
۱
0
پاسخ
گزارش تخلف

۶ سال پیش

February 23, 2018

تاج و تخت و که دیدم فکر نمیکردم دیگه سریالی ساخته بشه که اینقدر صحنه هاش ناراحت کننده باشه ولی سرگذشت ندیمه واقعا با روح و روان بازی می کنه خیلی تاریکه. اینکه آدمای قدرتمند به اسم مذهب چه کارهایی که نمی تونن انجام بدن تامل برانگیزه. تقریبا از همه شخصیت ها خوشم میاد و سرگذشتشون واسم مهمه
۱
0
پاسخ
گزارش تخلف

۶ سال پیش

December 30, 2017

سریال خیلی خیلی خیلی خوبیه، فضا و جامعه به ظاهر متفاوتش خیلی خوب ترسیم شده. ارتباط خیلی زیادی با فیلم گرفتم و منتظر فصل دومش هستم.
0
0
پاسخ
گزارش تخلف