واکنش همایون اسعدیان به شکایت انجمن اهدای عضو از فیلم «یک روز بخصوص»

همایون اسعدیان در پی شکایت مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از فیلم «یک روز بخصوص» واکنش نشان داد: برای من جای تعجب است که مدیر بنیاد اهدای عضو مدعی است، پس از جشنواره به آقای ایوبی نامه داده تا از اکران فیلم «یک روز بخصوص» جلوگیری شود

واکنش همایون اسعدیان به شکایت انجمن اهدای عضو از فیلم «یک روز بخصوص»

به گزارش سلام سینما فیلم سینمایی «یک روز بخصوص» به کارگردانی همایون اسعدیان در اکران نوروزی به روی پرده سینماها رفت و درحالی که 5 هفته از اکران این فیلم میگذرد، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با شکایت از این فیلم، خواستار توقف اکران آن شد. در این شکایت مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان دلالی قلب را بی پایه و اساس خوانده است.

دکتر کتایون نجفی‌زاده - رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان، فیلم‌نامه یک روز بخصوص را برگرفته از عدم اطلاعات کافی نویسنده دانسته و گفت: این فیلم با اشاره به دلالی قلب هیچ‌گونه پایه و اساس علمی ندارد، زیرا قلب در شرایط خاص و تنها از فرد مرگ مغزی قابل اهداست. اهدای عضو از مرگ مغزی نیز کاملا تحت نظر دولت و وزارت بهداشت در بیمارستان‌های دولتی-دانشگاهی انجام می‌شود و تخصیص، توسط وزارت بهداشت صورت می‌گیرد و هیچگونه باندبازی و پارتی بازی در این بخش جای ندارد. در جشنواره فجر طی نامه‌ای خواستار توقف اکران این فیلم از جناب آقای ایوبی شدیم و تا امروز هم پیگیر این مساله بودیم که متاسفانه جوابی دریافت نکردیم.  رکن اساسی افزایش آمار اهدای عضو فرهنگ‌سازی در کشور است که بخش عظیمی از آن از طریق رسانه‌ها صورت می‌گیرد و متاسفانه تولید فیلم‌های این چنینی جز ضربه به این فرهنگ نوپا، اثر دیگری ندارند. فرهنگ اهدای عضو در کشور به علت نوپا بودن در معرض آسیب‌های فراوانی قرار دارد. به همین علت فعالیت فرهنگی در این حوزه نیازمند نظرات کارشناسی متخصصان آن است.

 

همایون اسعدیان در پی اعتراض مدیرعامل بنیاد اهدای عضو ایرانیان به فیلمش بیان کرد: پیرو شکایتی که از طرف خانم دکتر نجفی‌زاده ـ مدیر انجمن اهدای عضو ایران ـ مطرح شده است، تاکید می‌کنم که ما در هیچ بخشی از فیلم «یک روز بخصوص» ادعا نکرده‌ایم که یک داستان واقعی را روایت می‌کنیم، اگرچه مدعی هم نمی‌شوم که چنین اتفاقاتی (فروش اعضای بدن و دلالی) در ایران نمی‌افتد. 

من یک فیلم پلیسی یا معمایی نساختم که بخواهد ردیابی کند آیا در لیست پیوند قلب می‌توان دست برد یا خیر؟! که اگر این کار را کرده بودم، یک داستان دیگر ساخته می‌شد. در واقع در فیلم «یک روز بخصوص» با فرض اینکه اگر چنین اتفاقی رخ دهد، مسئولیت فردی ما در برابر آن چیست، به موضوع پرداخته‌ایم تا به این ترتیب تماشاگر را به فکر بیندازیم و به چالش بکشیم. بنابراین در هیچ کجای فیلم «یک روز بخصوص» ماجرای اینکه سرنخی از دلالی عضو به کجا وصل می‌شود پیگیری نشده است بلکه موضوع اصلی به چالش کشیدن یک آدم آرمان‌گرا است که مجبور به تصمیم‌گیری میان یک انتخاب اخلاقی و غیراخلاقی می‌شود.

نکته دومی که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که بسیار خوشحالم از اینکه بنیاد اهدای عضو به کاری که می‌کند، این‌چنین حساس است و به فیلمی که ما ساخته‌ایم هم حساسیت نشان می‌دهد. این بنیاد می‌تواند فیلم ما را نقد کند و بگوید غیرواقعی است، اما اینکه چنین بنیادی یا هر نهاد دیگری خودش را در مرحله اجتهاد قرار دهد و بگوید یک فیلم اکران شود یا نشود، دقیقا مشکلی است که در سینمای ما وجود دارد، در حالیکه در این سینما شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متشکل از نمایندگان نهادهای مختلف است درباره اکران فیلم‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و بالاترین مرجع برای تشخیص و صدور مجوز است.

اگر امروز بنیاد اهدای عضو فکر می‌کند، می‌تواند این فیلم را از پرده سینما پایین بکشد، فردا هر جای دیگری می‌تواند خواستار توقیف فیلمی شود که آن را مخالف با اهداف و مواضع خود می‌داند. این مشکل فعلی سینمای ایران است که یک ارگان یا نهاد می‌تواند مدعی شود بنابه غیرواقعی بودن یک فیلم از اکران آن جلوگیری شود. برای من جای تعجب است که مدیر بنیاد اهدای عضو مدعی است، پس از جشنواره به آقای ایوبی (رییس وقت سازمان سینمایی) نامه داده تا از اکران فیلم «یک روز بخصوص» جلوگیری شود و من نمی‌دانم چه کسی به چنین نهادی اجازه داده چنین کاری کند و در این باره خود را مجتهد بداند؟!

این نکته را هم تاکید می‌کنم که داستان فیلم «یک روز بخصوص» بدون تحقیق ساخته نشده است و برای اطلاعات بیشتر شاید بد نیست مصاحبه یک دلال عضو که در روزنامه شرق منتشر شده بود و یکی از شخصیت‌های فیلم ما بر اساس همین مصاحبه شکل گرفت را بخوانید تا بدانید چه خبر است.

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده

نوید

۷ سال پیش

April 19, 2017

بی ظرفیت ترین قشر پزشکی تو جامعه ماست . طرف تو فیلمش اسم دکتر بیاره فردا هزارتا دکتر از کارگردانش شکایت کردن . اینطوری فقط خودشون پیش مردم خراب میکنن . یکم ظرفیت و آزادی بیان نون هیچکس نبریده به قران
پاسخ
گزارش تخلف