10 فیلم برتر خارجی قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

ده فیلم برتر خارجی قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما معرفی شدند.

10 فیلم برتر خارجی قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

اختصاصی سلام سینما-دومین کمپین فیلم پارتی در سلام سینما با شرکت بیش از 21 هزار نفر برگزار و بیش از 130 میلیون رای برای 350 فیلم در سیستم ثبت شد. بر اساس امتیازات شرکت کنندگان به فیلم ها، 10 فیلم برتر قرن 21 انتخاب شدند. از آنجا که همه ی این فیلم ها محبوب و پربیننده هستند؛ از توضیح درباره پلات می گذریم و تنها چند نکته ی جالب از مراحل تولید و پشت صحنه آنها را مرور می کنیم.

10-در میان ستارگان(Interstellar)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 7.9

سال پخش: 2014

کارگردان: کریستوفر نولان

بازیگران: متیو مک کانهیان هاتاویجسیکا چستینالن برستینمایکل کینمت دیمون,کیسی افلکمکنزی فویتیموتی شَلِمِیوس بنتلی

جوایز: برنده اسکار بهترین جلوه های ویژه و نامزد اسکار در بخش های بهترین طراحی صحنه، بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صدا و بهترین موسیقی فیلم شد. همچنین نامزد گلدن گلوب بهترین موسیقی متن شد.

در ابتدا قرار بود «استیون اسپیلبرگ» کارگردان این فیلم باشد و او برای نگارش فیلمنامه «کریستوفر نولان» را به کار گرفت اما مدتی بعد «اسپیلبرگ» مشغول پروژه سینمایی دیگری شد و نولان از برادرش جاناتان، برای نوشتن فیلمنامه کمک گرفت و خودش کارگردان فیلم شد. کریستوفر نولان که فیلم هایش به جلوه های ویژه فوق العاده معروف هستند، برای این فیلم، هم سفینه فضایی را عملا ساخت و هم برای سکانس های مزرعه ذرت، یک مزرعه بسیار وسیع را تولید کرد. ظاهرا بعد از اتمام فیلمبرداری ذرت ها را فروختند و از آن سود هم بردند.

9-دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه(Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8

سال پخش: 2003

کارگردان: گور وربینسکی

بازیگران: جانی دپجفری راشاورلاندو بلومکرا نایتلیجک دونپورتجاناتان پرایس,کوین مک نالی

جوایز: نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین گریم، بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صدا و بهترین جلوه های ویژه شد. همچنین نامزد گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم های کمدی-موزیکال شد.

از میان 5 فیلمی که تحت عنوان دزدان دریایی کارارئیب ساخته شده است، این فیلم کمترین بودجه ساخت را داشته است. این در حالی است که هر 4 فیلم دیگر در فهرست پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما هستند. پیش از اکران این فیلم، بسیاری از منتقدان و روزنامه نگاران معتقد بودند که فیلم با شکست مواجه خواهد شد؛ چراکه ژانر دزدان دریایی طرفدار چندانی نداشت و هنرپیشه نقش اول آن بیشتر در فیلم های کالت حضور داشت اما در همان هفته های نخست در صدر جدول فروش قرار گرفت و سومین فیلم پرفروش در سال 2003 شد.

8-گرگ وال استریت(Wolf of Wall Street)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8

سال پخش: 2013

کارگردان: مارتین اسکورسیزی

بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریوکایل چندلرمتیو مک کانهیمارگو رابیجونا هیلجان برنثال,جان فاوروژان دوژاردن

جوایز: نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم شد. همچنین برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد و نامزد بهترین فیلم در بخش کمدی-موزیکال شد.

این فیلم بر اساس داستان واقعی زندگی «جردن بلفورت»، دلال سهام آمریکایی است که بعد از محکومیت به جرم پول شویی و جعل اوراق بهادار، زندگینامه خود را در قالب کتابی به نام «گرگ وال استریت» نوشت. ظاهرا به تصویر کشیدن زندگی پرعیش و نوش «بلفورت» خالی از دردسر نبوده است. در بعضی صحنه ها، بازیگران باید با بینی کوکائین مصرف می کردند، که در فیلم از پودر«ویتامین بی» استفاده شد و «جونا هیل» در اثر استفاده از آن مبتلا به برونشیت و در بیمارستان بستری شد. همچنین در سکانسی که جوردن تحت تاثیر مواد بی حرکت شده و می خواهد خودش را به اتومبیلش برساند، دی کاپریو از ناحیه کمر آسیب دید. البته دی کاپریو یک چهارم از بودجه فیلم را به عنوان دستمزد دریافت کرده بود.

7-تروی(Troy)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.1

سال پخش: 2004

کارگردان: ولفگانگ پترسن

بازیگران: برد پیتاریک بانااورلاندو بلومجولیان گلاوربرایان کاکسنیتان جونزشان بیندایان کروگر

جوایز: نامزد اسکار بهترین طراحی لباس و برنده جایزه انجمن آهنگسازان، پدیدآوران و ناشران آمریکا (ASCAP) شد.

«برد پیت» و «اریک بانا» برای صحنه های جنگی از بدل استفاده نکردند؛ در عوض با هم یک قرارداد شرافتمندانه گذاشتند که به یکدیگر آسیب نزنند و در صورت آسیب زدن، برای ضربه های آرام 50 دلار و برای ضربات محکم، 100 دلار به یکدیگر پرداخت کنند. در پایان فیلمبرداری، «برد پیت»، 750 دلار به «بانا» بدهکار شد و «اریک بانا» کلا جریمه نشد. برد پیت برای رسیدن به وضعیت جسمانی مناسب، 6 ماه تمرین های ورزشی سختی داشت و سیگار را ترک کرد. یکی دیگر از نکات جالب فیلم این است که در طول فیلمبرداری در ساحل مالتا، کارگردان، 2 زیست شناس را مامور حفاظت از تخم لاک پشت های ساحلی کرد.

6-ارباب حلقه ها1: یاران حلقه(Lord of the Ring1: Fellowship of the Ring)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.1

سال پخش: 2001

کارگردان: پیتر جکسون

بازیگران: الیجاه وودایان مک کلناورلاندو بلومآلن هاواردنوئل اپلبیشان آستینویگو مورتنسناندی سرکیسکیت بلانشتشان بینهوگو ویوینگلیو تایلرجان رایز دیویس

جوایز: برنده اسکار بهترین فیلمبرداری، بهترین چهره پردازی، بهترین موسیقی و بهترین جلوه های ویژه و نامزد اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین، بهترین موسیقی و بهترین صدا شد. همچنین نامزد گلدن گلوب بهترین فیلم درام، بهترین کارگردان، بهترین موسیقی و بهترین آهنگساز شد.

از اتفاقات جالب در پشت صحنه این فیلم این است که، پیتر جکسون بعد از تمام فیلمبرداری، یکی از حلقه هایی که برای فیلم ساخته شده بود را به الیجاه وود(فرودو) و یکی را به اندی سرکیس(گالوم) داد و هردو نفر فکر می کردند حلقه اصلی را دارند. دیگر اینکه، یکی از لوکیشن ها، کوهستانی بود و بازیگران را با هلیکوپتر بالا می بردند اما ظاهرا «شان بین» ترس از ارتفاع داشته و هرروز در حالی که لباس رزم به تن داشته به مدت 2 ساعت از کوه بالا می رفته است و دیگر بازیگران، گاهی او را از هلیکوپتر می دیدند. همچنین جالب است بدانید، جان رایز دیویس(گیملی کوتوله) قد بلندترین عضو یاران حلقه است.

5-ارباب حلقه 3: بازگشت پادشاه(Lord of the Ring3: Return of the King)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.2

سال پخش: 2003

کارگردان: پیتر جکسون

بازیگران: الیجاه وودویگو مورتنسنایان مک کلننوئل اپلبیالی آستینشان آستین,شان بینکیت بلانشتاورلاندو بلومایان هولماندی سرکیسدیوید ونهامهوگو ویوینگ,لیو تایلرجان رایز دیویس

جوایز: برنده اسکار بهترین فیلم، بهترین، کارگردان، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین تدوین، بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین چهره پردازی، بهترین ترانه، بهترین موسیقی متن، بهترین میکس صدا و بهترین جلوه های ویژه شد. همچنین برنده گلدن گلوب بهترین ترانه، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلم درام شد.

تنها فیلم های ارباب حلقه ها3، تایتانیک و بن هور در تاریخ سینما توانستند 11 اسکار کسب کنند. بعد از اتمام فیلم، هر یک از بازیگران بخشی از کاراکتری که بازی می کردند را به یادگار بردند. مثلا لیو تیلور، لباس مرگ آرون را برداشت یا اورلاندو بلوم یکی از کمان های لگولاس را برد؛ اما جان رایز دیویس که در اثر زدن ماسک گیملی در گریم، پوستش آسیب دیده بود با موافقت گروه چهره پردازی، آن ماسک را بعد از فیلم سوزاند. این فیلم در زمان اکرانش بیش از 1 میلیارد دلار فروخت.

4-بالا(Up)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.2

سال پخش: 2009

کارگردان: پیت داکترباب پیترسون

صداپیشه ها: اد اسنرجردن ناگایجان راتزنبرگرکریستوفر پلامرباب پیترسوندلروی لیندو

جوایز: برنده اسکار بهترین انیمیشن و بهترین موسیقی و نامزد اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین تدوین صدا شد. همچنین برنده گلدم گلوب بهترین انیمیشن و بهترین ترانه شد.

«بالا» اولین فیلم 3بعدی از استودیو پیکسار و اولین انیمیشن 3بعدی است که در افتتاحیه جشنواره کن اکران شد. برای ساخت این انیمیشن، کارگردان و 11 نفر از هنرمندان پیکسار به ونزوئلا رفتند تا از محیط الهام بگیرند. در این انیمیشن، ظاهر شخصیت های مثبت از ترکیب اشکال مربع و دایره است این در حالی است که در شخصیت منفی از مثلث هم استفاده شده است.

3-تلقین(Inception)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.3

سال پخش: 2010

کارگردان: کریستوفر نولان

بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریوالن پیججوزف گوردون لویتماریون کوتیارتام هاردیکِن واتانابهکیلین مورفیدیلیپ رائوتام برنگرمایکل کین

جوایز: برنده اسکار بهترین فیلمبرداری، بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صداو بهترین جلوه های ویژه و نامزد اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه شد. همچنین نامزد گلدن گلوب بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه، بهتریم موسیقی متن و بهترین فیلم درام شد.

نگارش فیلمنامه «تلقین» برای کریستوفر نولان 10 سال زمان برد و تنها انتخاب او برای بازی در نقش کاب، دی کاپریو بود. برای رفع پیچیدگی های این فیلم، در ژاپن هنگام پخش فیلم، گوشه تصویر در مورد اینکه هر سکانس چه لایه ای از رویا را نشان می دهد، توضیحاتی اضافه شد. فیلمبرداری در ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ در توکیو آغاز شد و در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹ در کانادا به پایان رسید. فیلمبرداری این فیلم در 6 کشور و 4 قاره انجام شده است.

2-گلادیاتور(Gladiator)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.4

سال پخش: 2000

کارگردان: ریدلی اسکات

بازیگران: راسل کروواکین فینیکسکانی نیلسنالیور ریدریچارد هریسدرک جاکوبی,امید جلیلیجایمن هانسو

جوایز: برنده اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین طراحی لباس، بهترین صدا و بهترین جلوه های ویژه و نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه شد. همچنین برنده گلدن گلوب بهترین فیلم درام، بهترین موسیقی متن و نامزد گلدن گلوب بهترین کارگردان، بهترین بازیگر نقش اول در فیلم های درام و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

انتخاب اول ریدلی اسکات برای بازی در نقش کومودوس، واکین فینیکس بود اما برای نقش ماکسیموس، مل گیبسون را در نظر داشت. گیبسون با ذکر این دلیل که برای بازی در اینگونه نقش ها پیر شده است، از بازی در گلادیاتور خودداری کرد. سکانس نبرد ژرمنیا، 20 روز به طول انجامید و زخم هایی که در ابتدای فیلم، روی صورت راسل کرو نقش بسته، واقعی و در نتیجه برخورد به شاخه های درخت هنگام اسب سواری در طول فیلمبرداری است. موسیقی متنی که هانس زیمر برای این فیلم ساخت، از پرفروش ترین و ماندگارترین موسیقی های تاریخ سینما است.

1-شوالیه تاریکی (The Dark Knight)

10 فیلم برتر قرن 21 به انتخاب کاربران سلام سینما

امتیاز در سلام سینما: 8.6

سال پخش: 2008

کارگردان: کریستوفر نولان

بازیگران: کریستین بلمایکل کینمگی جیلنهالگری اولدمنمورگان فریمنآنتونی مایکل هالهیث لجرکیلین مورفی

جوایز: برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین تدوین صدا و نامزد اسکار بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین طراحی صحنه، بهترین چهره پردازی، بهترین میکس صدا و بهترین جلوه های ویژه شد. همچنین برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

نولان این فیلم را به هیث لجر تقدیم کرده است. 22 ژانویه 2008 زمانی که فیلمبرداری شوالیه تاریکی به اتمام رسیده بود، هیث لجر در اثر مسمومیت دارویی درگذشت. هانس زیمر برای این فیلم 10 ساعت موسیقی ساخت و به نولان داد. موسیقی متن شوالیه تاریکی که در اسکار حتی نامزد هم نشد، جایزه گرمی همان سال را از آن خود کرد. این فیلم اولین اقتباس سینمایی از بتمن است که نام بتمن در عنوان آن نیست و اولین فیلمی است که بر اساس یک شخصیت کامیک ساخته شده و به رقم فروش بیش از 1 میلیارد دلار رسیده است. نولان، در طول تهیه فیلم، برای آن یک اسم فیک  با عنوان «اولین بوسه روری» در نظر گرفته بود؛ روری نام پسر او است.

تولید محتوا، مترجم، ویراستار

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده

۵ سال پیش

September 16, 2019

تلقین و شوالیه تاریکی از همه سرند چون کارگردانشون نولان هستش
پاسخ
گزارش تخلف

۶ سال پیش

September 2, 2018

فقط نولان
پاسخ
گزارش تخلف