فیلم های جنایی 2021 | معرفی بهترین فیلم های جنایی 2021

معرفی بهترین فیلم‌ های ژانر جنایی سال 2021 که از کاربران سایت IMDB بالاترین امتیازها را گرفته‌اند / از هیچکس (Nobody) و کروئلا (Cruella) تا چری (Cherry) و خشم انسان (Wrath of Man)

فیلم های جنایی 2021 | معرفی بهترین فیلم های جنایی 2021

اختصاصی سلام سینما – متأسفانه سال 2021 را نمی‌توان به عنوان یک سال خوب و پربار برای صنعت سینما به خاطر سپرد زیرا پاندمی کرونا مانند همه‌ی کسب و کارها به صنعت سینما نیز آسیب‌های جدی وارد کرد اما می‌توانیم منتظر فیلم‌های مستقل و اغلب خارجی موفقی باشیم.

با تمام این تفاسیر نمی‌توان از تماشای آثار مهم سال 2021 نیز چشم‌پوشی کرد. یکی از ژانرهای سینمایی که نسبت به سایر ژانرها، شاهد آثار موفق‌تری در آن بودیم، ژانر جنایی است.

اینجا با بهترین فیلم‌های جنایی سال 2021 براساس آراء کاربران سایت IMDB آشنا خواهید شد. فیلم‌هایی که امتیاز بالای 6 و تعداد آراء بالای 1000 را کسب کرده‌اند، در این لیست به ترتیب قرار گرفته‌اند.

بنظر شما بهترین فیلم جنایی سال 2021، چه فیلمی است؟

 

1- فیلم جنایی داستان وست ساید (West Side Story | 2021)

امتیاز: 7.8 (27860 رأی)

ژانر: جنایی، درام، موزیکال

بهترین فیلم های جنایی 2021-داستان وست ساید

استیون اسپیلبرگ در طول این 50 سالی که به فیلمسازی مشغول بوده پا به مسیرهای بسیار گوناگونی گذاشته اما «داستان وست‌ساید»(West Side Story) اولین اثر موزیکال اوست. این فیلم بازسازی‌ای است که از هر دو منبع الهام کلاسیک خود استفاده کرده و هم به عنوان ادای احترامی پرشور و گرم و هم به عنوان یک به‌روزرسانی عمل می‌کند.

این «داستان وست‌ساید»(West Side Story) یکی از آن موارد بازسازی‌شده نادری است که اضافی به نظر نرسیده و جنبه‌هایی در آن وجود دارند که به این نسخه 2021 نسبت به نسخه‌های پیشین برتری می‌بخشد.

 

2- فیلم جنایی کروئلا (Cruella | 2021)

امتیاز: 7.4(209711 رأی)

ژانر: کمدی، جنایی

بهترین فیلمهای جنایی 2021-کروئلا-اما استون

اگر در کودکی یکی از زیباترین کارتون‌های که دیده‌اید، «101 سگ خالدار» است، پس حتماً باید با صاحب خبیث آنها آشنا شوید. «کروئلا»(Cruella) یکی از جاه‌طلبانه‌ترین محصولات والت دیزنی در سالهای اخیر است که به شکلی ویژه به سراغ قهرمان‌سازی از یک کاراکتر مؤنث رفته است. شاید بتوان «کروئلا»(Cruella) را فمینیستی‌ترین فیلم سالهای اخیر دانست.

داستان «کروئلا»(Cruella) در بحبوحه‌ی جنبش پانک راک در دهه ۱۹۷۰ در شهر لندن اتفاق می‌افتد و درباره‌ی یک طراح مد مشتاق و جوان به نام «استلا میلر» است. «استلا» موفق می‌شود راهی را پیدا ‌کند که منجر به تبدیل شدن او به یک طراح مد مشهور به نام «کروئلا دی ویل» می‌شود. بسیاری از منتقدان، نقش‌آفرینی «اما استون» را در این فیلم مورد تحسین قرار داده‌اند.

 

3- فیلم جنایی هیچکس (Nobody | 2021)

امتیاز: 7.4(200757 رأی)

ژانر: اکشن، جنایی

بهترین فیلمهای جنایی 2021-هیچکس-باب ادنکیرک

اگر فکر می‌کنید که عجیب‌ترین چرخش یک بازیگر در دنیای سینما، تبدیل «لیام نیسون» به یک فرد بزن بهادر است، پس از قافله جا مانده‌اید. کافی است تا فیلم «هیچکس»(Nobody) با نقش‌آفرینی «باب ادنکیرک» را در نقش گردن کلفت داستان ببینید. بله «سائول گودمن» در «بهتر است با سائول تماس بگیری»(Better Call Saul)، بزن بهادر جدید سینما در سال 2021 است.

«هیچکس»(Nobody) در مورد پدری آرام و سر به زیر بنام «هاچ» است که در حومه شهر زندگی می‌کند و فردی کاملاً معمولی است که البته خشمی شدید در درون خود نهفته دارد. ناگهان روزی که دو دزد به خانه وی می‌آیند، این خشم فروخورده فوران می‌کند و داستانی بی‌رحمانه شروع می‌شود و در نهایت وی را مجبور به مقابله با چیزهایی می‌کند که در گذشته آنها را حل نشده باقی گذاشته بود.

 

4- نابخشودنی (Unforgivable | 2021)

امتیاز: 7.2 (91992 رأی)

ژانر: جنایی، درام

بهترین فیلمهای جنایی 2021-نابخشودنی

پس از آنکه قوانین و مقررات رعایت شدند و شخصی به زندان افتاد، چه مسیرهایی برای موفقیت او در آینده ارائه می‌شوند؟ مجدداً سر و سامان گرفتن، یا تبرئه چه شکلی است؟

هیچکدام از اینها مفاهیم آسان و سرراستی نیستند و «نابخشودنی»(Unforgivable) گاهی در پرداختن به این سوالات و جواب‌های پراکنده و چندلایه آنها به مشکل می‌خورد. طرح داستان آن غیرقابل‌اجتناب است، تدوین فیلم در بی‌تعادلی به سر می‌برد و داستان از پرداختن به سوالات مرتبط با طبقه و نژاد طفره می‌رود، سوالاتی که می‌توانستند داستان را پیچیده‌تر کرده و آن را به واقعیت نزدیک‌تر کنند.

بولاک همیشه برای هدایت بیننده به جلو حضور دارد، و فیلم برای بیان نکات خود درباره هزینه آزادی، بار بدنامی و شجاعتِ بخشش بر استواری دوست داشتنی او تکیه کرده است.

 

5- فیلم جنایی کوچه کابوس (Nightmare Alley | 2021)

امتیاز: 7.2 (37192 رأی)

ژانر: جنایی، درام، هیجان‌انگیز

بهترین فیلمهای جنایی 2021-کوچه کابوس

پس از فیلم «کارول»(Carol) این اولین بار است که کیت بلانشت و رونی مارا کنار هم جلوی دوربین ظاهر می‌شوند، گر چه تنها در یک سکانس این اتفاق می‌افتد. از قصد بین مارا و بردلی کوپر کشش و نزدیکی زیادی قرار داده نشده و رابطه‌شان مثل رابطه‌های آرام و مرسوم عاشقانه است و جرقه زیادی در آن مشاهده نمی‌شود. اما از آن طرف کوپر و بلانشت رابطه‌ای آتشین دارند.

هوش بصری دل تورو که به عنوان یک فیلمساز همیشه یکی از قوی‌ترین نقاط مثبت او به حساب آمده، در اینجا حسابی شکوفا شده است. سایه‌‌ها و تاریکی‌های فراوان فیلم و به ویژه سکانس‌های کارناوال احساسی از ناامیدی و ظلمت را القا می‌کنند.

«کوچه کابوس»(Nightmare Alley) می‌تواند در کنار فیلم‌هایی مثل «هزارتوی پن»(Pan’s Labyrinth) و «شکل آب»(Shape of Water) قرار بگیرد چرا که کارگردان خود را در بهترین حالت هنری‌اش نشان می‌دهد.

 

6- فیلم جنایی خشم انسان (Wrath of Man | 2021)

امتیاز: 7.1(149157 رأی)

ژانر: جنایی، اکشن

بهترین فیلمهای جنایی 2021-خشم انسان-جیسون استاتهام

بنظر می‌رسد بعد از مدت‌ها «گای ریچی» تصمیم گرفته است پس از ساختن چند فیلم با بودجه‌های گزاف مثل «علاء‌الدین»(Aladdin) و «آقایان»(the Gentlemen) با «خشم انسان»(Wrath of Man) به سبک جنایی-اکشن همیشگی خودش که نمونه‌های آن را در «قاپ‌زنی»(Snatch) و «قفل، انبار و دو بشکه باروت»(Lock, Stock & Two Smoking Barrels) دیده بودیم، برگشته است.

«خشم انسان»(Wrath of Man) چهارمین همکاری مشترک «جیسون استاتهام» و «گای ریچی» پس از «قاپ‌زنی»(Snatch)، «قفل، انبار و دو بشکه باروت»(Lock, Stock & Two Smoking Barrels) و «هفت‌تیر»(Revolver) است.

 داستان «خشم انسان»(Wrath of Man) درباره‌ی مردی مرموز است که در یک شرکت حمل پول کار می‌کند و هر هفته وظیفه دارد صدها میلیون دلار را با یک کامیون حمل پول، در سطح لس‌آنجلس جابه‌جا کند.

 

7- فیلم جنایی خانه گوچی (House of Gucci | 2021)

امتیاز: 6.8 (63280 رأی)

ژانر: جنایی، درام

بهترین فیلمهای جنایی 2021-خانه گوچی

«خانه گوچی»(House of Gucci) تجزیه و تحلیلی بسیار دقیق از خانواده‌ای بهم ریخته است اما تنها دلیلی که به این فیلم ارزش یک فیلم سینمایی را می‌بخشد، معروف بودن این خانواده و چگونگی پایان داستان است.

علاوه بر نقش‌آفرینی پاچینو و لیدی‌ گاگا، در اینجا شاهد عملکرد فرااستادانه‌ی آدام درایور، جرمی آیرونز و جرد لتو نیز هستیم که اصلاً در فیلم قابل شناسایی نیست. سلما هایک هم نقش کوچکی ایفا می‌کند، گر چه کاراکترش به خوبی درک نشده و تا اواخر فیلم فکر می‌کنیم اصلاً چرا اینجا حضور دارد.

 

8- فیلم جنایی چری (Cherry | 2021)

امتیاز: 6.6(29141 رأی)

ژانر: جنایی، درام

بهترین فیلمهای جنایی 2021-چری-تام هالند

«تام هالند» که طی سالهای اخیر و به خصوص پس از نقش‌آفرینی به یاد ماندنی‌اش در «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت»(Avengers: Infinity War) تبدیل به بازیگر مورد علاقه‌ی بسیاری از کارگردانان هالیوودی شده است، این بار در سومین همکاری خود با «برادران روسو» در فیلمی با مضمون جنگ، اعتیاد و سرقت جلوی دوربین آنها رفته است.

داستان «چری»(Cherry) که بر اساس واقعیت نوشته شده است، درباره‌ی «نیکو واکر»، پزشک و کهنه سرباز ارتش ایالات متحده است که پس از بازگشت از عراق و خدمت به ارتش آمریکا، دچار اختلال اضطرابی پس از حادثه شده است که این بیماری «نیکو» را به دام اعتیاد به مواد مخدر می‌اندازد و او را مجبور می‌کند که برای تأمین هزینه‌های زندگی‌اش، دست به سرقت از بانک بزند.

 

9- فیلم جنایی مرداب (Stillwater | 2021)

امتیاز: 6.6(33547 رأی)

ژانر: جنایی، درام، هیجان‌انگیز

بهترین فیلمهای جنایی 2021-مرداب-مت دیمون

«مرداب»(Stillwater) را شاید بتوان یکی از هیجان‌انگیزترین فیلم‌های جنایی امسال دانست که در جشنواره کن 2021 نیز با استقبال قابل توجهی مواجه شد.

«مت دیمون» در نقش اصلی «مرداب»(Stillwater) موفق شده است تا توجه منتقدان را باری دیگر نسبت به نقش‌آفرینی خود جلب کند و به گفته‌ی بسیاری از منتقدان و فیلمبازها که در جشنواره‌ی کن این فیلم را دیده‌اند، نقش‌آفرینی او یادآور هنرنمایی او در دنباله‌ی سینمایی «جیسون بورن» است.

«مرداب»(Stillwater) داستان فردی به نام «بیل» را روایت می‌کند که کارمند یک دکل نفتی است و ناگهان متوجه می‌شود که دخترش به جرم قتل در کشور فرانسه در زندان است.

وی به فرانسه رفته و بعد از آنکه دخترش می‌گوید مرتکب این قتل نشده است، با وجود عدم آشنایی با زبان فرانسوی، نظام حقوقی متفاوت فرانسه نسبت به آمریکا و فرهنگ متفاوت دو کشور، تلاش می‌کند تا بی‌گناهی دختر خود را ثابت کند.

 

10- فیلم جنایی حرکت ناگهانی ممنوع (No Sudden Move | 2021)

امتیاز: 6.5(29300 رأی)

ژانر: جنایی، معمایی، درام

بهترین فیلمهای جنایی 2021-حرکت ناگهانی ممنوع-بنیسیو دل تورو و دان چیدل

«استیون سودربرگ» که طی دو سال گذشته و آغاز درگیری جامعه‌ی جهانی با همه‌گیری کرونا، به دلیل مطرح شدن بیش از پیش یکی از فیلم‌هایش به نام «شیوع»(Contagion)، شهرتی چند برابر پیدا کرد، برای ساختن جدیدترین اثرش یعنی «حرکت ناگهانی ممنوع»(No Sudden Move) به سراغ سبک قدیمی اما کمی متفاوت خود در دنباله‌ی سینمایی «اوشن»(Ocean) رفته است.

«حرکت ناگهانی ممنوع»(No Sudden Move) را می‌توان یک فیلم جنایی با مضمون سرقت دانست که اگر از هر چیزی که در آن هست بگذریم، نمی‌توانیم چشم‌ها را به روی لیست بازیگران این فیلم که هرکدام یک ابر ستاره هستند، ببندیم. در این فیلم «دان چیدل»، «بنیسیو دل تورو»،‌ «دیوید هاربر»، «جان هم» و «ری لیوتا» ایفای نقش کرده‌اند.

داستان «حرکت ناگهانی ممنوع»(No Sudden Move) داستانی در دیترویت سال ۱۹۵۵ ماجرای گروهی از مجرمین غیرحرفه‌ای را به تصویر می‌کشد که برای مأموریتی به ظاهر ساده سندی را به سرقت ببرند. اما وقتی نقشه‌های‌شان جواب نمی‌دهد، جستجوی آنان برای یافتن شخصی که استخدامشان کرده و اینکه هدف نهایی او چه بوده، آن‌ها را با طبقات مختلف شهری درگیر می‌کند.

 

11- فیلم جنایی چیزهای کوچک (The Little Things | 2021)

امتیاز: 6.3(89208 رأی)

ژانر: جنایی، درام، معمایی

بهترین فیلمهای جنایی 2021-چیزهای کوچک-دنزل واشینگتن

اگر فیلم‌های جنایی دهه 90 میلادی هالیوود به خصوص «هفت»(Se7en) را دوست داشتید و از طرفداران آن سبک هستید، پس به هیچ عنوان نباید «چیزهای کوچک»(The Little Things) به کارگردانی «جان لی هنکاک» را از دست بدهید زیرا این فیلم حال و هوایی مشابه با فیلم‌های جنایی هیجان‌انگیز آن دوره دارد.

سه بازیگر اصلی این فیلم یعنی «دنزل واشینگتن»، «رامی مالک» و «جرد لتو» از برندگان جایزه اسکار بازیگری هستند و همین موضوع نشان می‌دهد که این فیلم چقدر می‌تواند برای طرفداران پر و پا قرص ژانر جنایی جذاب باشد.

داستان «چیزهای کوچک»(The Little Things) درباره‌ی «جو دیک» معاون کلانتر همراه با گروهبان «جیم بکستر» یکی از بهترین نیروهای کلانتری لس‌آنجلس، برای جمع‌آوری شواهد پرونده‌ای در رابطه با یک قاتل سریالی، به لس‌آنجلس اعزام می‌شود. اما هرچه پیش می‌روند با حقایق جدیدی مواجه می‌شوند که حل پرونده را برای آنها پیچیده‌تر می‌کند.

 

12- فیلم جنایی لانسکی (Lansky | 2021)

امتیاز: 6.3(4925 رأی)

ژانر: بیوگرافی، جنایی، درام

بهترین فیلمهای جنایی 2021-لانسکی-هاروی کایتل و سم ورثینگتون

داستان‌های گانگستری همواره جزو محبوب‌ترین داستان‌های جنایی در سینما می‌باشند. اگر طرفدار داستان‌های گانگستری هستید، یکی از بهترین فیلم‌های گانگستری سالهای اخیر با بازیگرانی مثل «هاروی کایتل»، «سم ورثینگتون»، «جان ماگارو» و «مینکا کلی» که براساس یک داستان واقعی از زندگی یک گانگستر آمریکایی به نام «میر لانسکی» ساخته شده است را نباید از دست بدهید.

داستان «لانسکی»(Lansky) از جایی شروع می‌شود که مأموران پلیس فدرال برای آخرین بار از گانگستر آمریکایی «میر لانسکی» که پا به سن گذاشته است، بازجویی می‌کنند و متوجه می‌شوند که او میلیون‌ها دلار را در طی نیم قرن گذشته پنهان کرده است. «لنسکی» داستانی پیچیده تحویل آنها می‌دهد که رازهای ناگفته‌ای از زندگی‌اش از جمله ریاستش بر سندیکای جنایت ملی را برملا می‌کند.

 

13- فیلم جنایی تاجران اعضای بدن (Body Brokers | 2021)

امتیاز: 6.3(2481 رأی)

ژانر: جنایی، درام، هیجان‌انگیز

بهتین فیلمهای جنایی 2021-تاجران اعضای بدن-فرانک گریلو

«فرانک گریلو» که یکی از پرکارترین سالهای کارنامه‌ی کاری خود را پشت سر می‌گذارد و در فیلم موفق «رتبه رئیس»(Boss Level) یکی از بهترین فیلم‌های اکشن سال 2021 ایفای نقش کرده است، می‌توانید یکی دیگر از نقش‌آفرینی خوب او را در کنار ایفای نقش برجسته‌ی «ملیسا لئو» در یکی از بهترین فیلم‌های جنایی سال 2021 از نگاه منتقدان یعنی «تاجران اعضای بدن»(Body Brokers) تماشا کنید.

داستان «تاجران اعضای بدن»(Body Brokers) از جایی شروع می‌شود که دو معتاد کارتن خواب اهل اوهایو به نام‌های «یوتا» و «اپال» توسط فردی کاریزماتیک به نام «وود» به لس‌آنجلس آورده می‌شوند تا در یک مرکز بازیابی بتوانند اعتیاد را ترک کنند.

اما «یوتا» و «اپال» پس از مدت کوتاهی می‌فهمند این مرکز بازیابی با کمک یک روانشناس حرفه‌ای به نام «دکتر وایت» از مراجعان به عنوان طعمه‌ای برای جنایت‌های خود استفاده می‌کنند.

 

14- فیلم جنایی بادیگارد همسر مزدور (Hitman’s Wife’s Bodyguard | 2021)

امتیاز: 6.1(74130 رأی)

ژانر: اکشن، کمدی، جنایی

بهترین فیلمهای جنایی 2021-بادیگارد همسر مزدور-ساموئل ال جکسون، سلما هایک و رایان رینولدز

«رایان رینولدز» که در سالهای اخیر برای ایفای نقش در فیلم‌های اکشن-کمدی زیادی مثل «ددپول»(Deadpool) و آخرین فیلمش «گای آزاد»(Free Guy) تبدیل به یک برند شده است، یکی از خنده‌دار‌ترین نقش‌آفرینی‌های خود را در کنار بازیگران برجسته‌ی دیگری مثل «ساموئل ال جکسون»، «آنتونیو باندراس» و «سلما هایک» در «بادیگارد همسر مزدور»(Hitman’s Wife’s Bodyguard) به نمایش گذاشته است.

داستان «بادیگارد همسر مزدور»(Hitman’s Wife’s Bodyguard) چهار پس از داستان قسمت قبلی یعنی «بادیگارد مزدور»(Hitman’s Bodyguard) اتفاق می‌افتد، جایی که «مایکل برایس» هنوز با «داریوس کینکید» دوست است و حالا همراه با هم به دنبال نجات «سونیا» همسر «داریوس» هستند اما در این میان اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای برای آنها رخ می‌دهد.

 

منابع:

 Vulture, ABC Entertainment, Roger Ebert, Looper, What’s on Netflix

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده