در کدام فیلم های اکشن، زنان در نقش اصلی هستند؟

معرفی ۱۵ فیلم‌ اکشن مهمی که شخصیت اصلی و قهرمان آن یک زن است / زنان قدرتمند بیل را بکش، مکس دیوانه: جاده خشم، بازی‌های عطش و ...

در کدام فیلم های اکشن، زنان در نقش اصلی هستند؟

اختصاصی سلام سینما- فیلم‌های اکشن بسیار زیادی وجود دارند که نقش اول آن‌ها یک زن می‌باشد، و تعداد زیادی از آن‌ها هنوز هم که هنوز است، دست کم گرفته می‌شوند.

با توجه به تعداد زیاد گزینه‌های موجود برای فیلمبازان، نمی‌توانیم این لیست را تنها به 10 مورد محدود کنیم، بنابراین 5 مورد دیگر به این لیست اضافه می‌کنیم.

چه به دنبال فیلم‌های پرفروش و پرستاره باشیم و چه به دنبال فیلم‌های کلاسیک بگردیم، این لیست باید بیشتر هواداران فیلم‌های اکشن را راضی نگه دارد.

15. فیلم اکشن نگهبانانی از دیرباز (Old Guard | 2020)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-نگهبانانی از دیرباز-شارلیز ترون

فیلم «نگهبانانی از دیرباز»(Old Guard)، شخصیت‌های غیرطبیعی را به شکلی هیجان‌انگیز، با تصاویر قتل و آدمکشی تلفیق می‌کند. این فیلم که توزیع‌کننده‌ی آن شبکه نتفلیکس است، از ستاره‌ای هم‌چون شارلیز ترون در نقش اندی بهره می‌گیرد. او رهبر سربازانی است که توانایی‌های نامیرا و احیاکننده‌ای دارند و مورد هدف مامور خطرناک سازمان سیا قرار می‌گیرند.

هنگامی که مامور سیا با هدف انجام ماموریت دارویی به نیروهای سازمان سیا می‌پیوندد تا نحوه‌ی مهار و برتری نسبت به قدرت این گروه نامیرا را پیدا کند، اندی به همراه جدیدترین عضو گروه، نیل فریمن (با بازی کیکی لین)، سعی می‌کند تا جدیدترین تهدیدات را خنثی کند.

فیلم «نگهبانانی از دیرباز»(Old Guard) با کارگردانی یک زن، یعنی جینا پرینس-بایدوود، که نقش اول آن را زنانی نابودگر بازی می‌کند، تنها قدرت و نیروی زنان را فریاد می‌زند.

 

14. فیلم اکشن بیل را بکش: بخش اول (Kill Bill: Vol.1 | 2003)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-بیل را بکش-اوما تورمن

اوما تورمن با عملکرد خود در نقش یک عروس و قاتل انتقام‌جو، یک شخصیت نمادین در فیلم‌ها را ایجاد کرده است. او فهرست قتلی از همدستان سابق خود در اختیار دارد که پس از قتل‌عام و کشتار در جشن عروسی‌اش، او را رها کرده تا بمیرد.

شخصیت نامدار بیل در بخش اول این فیلم، بیشتر در سایه قرار می‌گیرد و حضور او به بخش دوم مربوط می‌شود. اما طرفداران با دیدن صحنه‌هایی که این عروس انتقام‌جو با دو نفر اول فهرست قتل خود روبرو می‌شود، عطش آنها برای دیدن صحنه‌های خشن و به یادماندنی هرگز از بین نمی‌برد.

"ویویکا فاکس" و "لوسی لیو" در نقش دو نفر اول این فهرست بازی می‌کنند که دو صحنه‌ی نبرد بی‌رحمانه را به اجرا می‌گذارند که در آن، اوما ترومن خشم موجود در شخصیت خود را با ضربات شمشیر و دیالوگ‌های طعنه‌آمیز به نمایش می‌گذارد.

 

13. فیلم اکشن بانو اسنوبلاد (Lady Snowblood | 1973)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-بانو اسنوبلاد

در فیلم «بانو اسنوبلاد»(Lady Snowblood)، داستان یک انتقام نهایی بازگو می‌شود. این فیلم یک درام تاریخی ژاپنی است که دارای برخی از صحنه‌های جدی سینمایی می‌باشد. توشیا فوجیتا براساس رمان مصوری با همین نام، این فیلم اقتباسی را ساخته است که در آن، داستان زن جوانی به نام یوکی را بازگو می‌کند که به دنبال سه مردی است که خانواده‌اش را به قتل رسانده اند.

داستان این فیلم که الهام بخش فیلم‌های «بیل را بکش»(Kill Bill) کوئنتین تارانتینو می‌باشد، نشأت گرفته از خشم زنانه و توانایی مبارزه‌ی آنها از سوی یک شخصیت محبوب و شناخته شده می‌باشد. میکو کاجی در نقش یوکی، عملکرد زیبا و مسحورکننده‌ی را همانند اوما ترومن در فیلم‌های تارانتینو ارائه می‌کند.

 

12. فیلم اکشن دختر شرور (The Villainess | 2017)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-دختر شرور

فیلم «دختر شرور»(The Villainess) با داشتن یک داستان طولانی و پیچیده به همراه صحنه‌های اکشن بسیار طولانی‌تر و پیچیده‌تر، زندگی یک زن قاتل را از ابتدای آموزش تا تلاش برای انتقام‌جویی به نمایش می‌گذارد.

فیلم «دختر شرور»(The Villainess) از نظر وجود صحنه‌هایی خشن و وحشیانه، آنقدر خلاقانه و مبتکرانه است که سری فیلم‌های «جان ویک»(John Wick) هم فاقد آن است. در واقع فیلم دختر شرور، یک فیلم اکشن پیشرفته و هیجان‌انگیز است که خلاقیت را به نمایش می‌گذارد.

 

11. فیلم اکشن هانا (Hanna | 2011)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-هانا-سیرشا رونان

نقش اول فیلم اکشن جو رایت، سیرشا رونان جوان است که در نقش دختری بازی می‌کند که در فنلاند بزرگ شده و پدرش به او آموزش داده که به یک قاتل تبدیل شود. سیرشا رونان در شخصیت هانا، با عملکرد عجیب و غریب، اما سختکوشانه‌ی خود، فراتر از ژانر خود عمل می‌کند.

اریک بانا در نقش پدر هانا و مامور سابق سازمان سیا نیز در این فیلم بازی می‌کند. کیت بلانشت در نقش ماریسا ویگلر، مامور عالی‌رتبه‌ی سازمان سیا، به دنبال این پدر و دختر است و می‌خواهد هر دوی آنها را از میان بردارد.

 

10. فیلم اکشن بی‌استفاده (Haywire | 2011)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-بی استفاده-جیانا کارانو

آغاز فیلم «بی‌استفاده»(Haywire)، ملاقات یک مرد و یک زن در رستورانی در شمال نیویورک را نشان می‌دهد. در ادامه مشخص می‌شود که آن زن، مالوری کین، یک مامورمخفی آموزش دیده است و آن مرد، آرون، همکار مالوری است که در یک توطئه‌ی بزرگ برای از بین بردن مالوری دست دارد.

داستان این فیلم به کارگردانی استیون سودربرگ، سریعاً به یک فیلم اکشن پرشور و پر از فرازونشیب‌های غیرمنتظره تغییر پیدا می‌کند. در کنار جینا کارانو در نقش کین، بازیگرانی هم‌چون ایوان مک‌گرگور، چینینگ تیتوم، مایکل فاسبندر و آنتونیو باندراس بازی می‌کند.

 

9. فیلم اکشن هانگر گیمز (Hunger Games | 2011)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-بازیهای عطش-جنیفر لارنس

جنیفر لارنس با نشان دادن قهرمان اصلی فیلم «هانگر گیمز»(Hunger Games)، یعنی کتنیس اوردین روی صحنه‌ی سینما، نامی برای خود دست‌وپا کرد. در اولین سری از این فیلم‌های مشهور که جامعه‌ی ناخوشایند و ویران را نشان می‌دهد، کتنیس اوردین برای شرکت در مسابقات مرگبار این جامعه‌ی استبدادی انتخاب می‌شود. این مسابقات یک رویداد تلویزیونی سالانه است که تنها یک بازمانده دارد.

به محض اینکه کتنیس اوردین و رقبای او به فینال مسابقات نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند، خطرات بیشتری کتنیس را تهدید می‌کند. جنیفر لارنس در سری‌های بعدی این فیلم، یعنی "اشتعال"، "مرغ مقلد 1" و مرغ مقلد 2" نیز ایفای نقش می‌کند.


بهترین فیلم‌های اکشن 2021 کدامند؟


 

8. فیلم اکشن روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان (Rogue One: A Star Wars Story | 2016)

فیلمهای اکشن با نقش اصلی زن-یاغی:داستانی از جنگ ستارگان-فلیسیتی جونز

اولین اسپین‌آف فیلم «جنگ ستارگان»(Star Wars) در جدول فروش فیلم، یک موفقیت اساسی بود و طرفداران را با مجموعه‌ی جدیدی از شخصیت‌هایی کهشکان دور آشنا کرد و همچنین چند تن از شخصیت‌های نمادین آن را نیز دور هم جمع کرد.

فلیسیتی جونز، رهبریِ گروه نامدار و شورشی را در یک ماموریت جسورانه و آغازین برعهده دارد تا طرح‌های "ستاره‌ی مرگ" را بدزدد و طرح داستان فیلم اصلی را آغاز کند. این نقش او باعث شد که بیشتر به روند شخصیت و کاراکتر زنان در مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان توجه شود. این روند از سال گذشته و با فیلم «جنگ ستارگان: نیرو بر می‌خیزد»(Star Wars: The Force Awakens) با بازی دیزی رایدلی شروع شده بود.

 

7. فیلم اکشن بیگانه: رستاخیز (Alien: Resurrection | 1997)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-بیگانه: رستاخیز-سیگورنی ویور

سیگورنی ویور با عملکرد خود در فیلم علمی‌تخیلی و ترسناک ریدلی اسکات به نام «بیگانه»(Alien)، بازی درخشانی را در نقش یک قهرمان از خود ارائه می‌دهد. در چهارمین قسمت از سری فیلم‌های «بیگانه»(Alien) به کارگردانی ژان-پیر ژونه و نویسندگی جاس ویدون، ویور به همراه وینونا رایدر نقش‌آفرینی می‌کنند.

در فیلم «بیگانه: رستاخیز»(Alien: Resurrection)، شخصیت سیگورنی ویور، یعنی الن ریپلی، دویست سال پس از مرگش شبیه‌سازی می‌شود؛ در جایی که گروهی از دانشمندان، از او به عنوان بخشی از آزمایش با زنومورف‌ها استفاده می‌کنند.

 

6. فیلم اکشن بیگانه (Alien | 1986)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-بیگانه-سیگورنی ویور

شاید بتوان گفت که سیگورنی ویور در سری فیلم‌های «بیگانه»(Alien)، نسبت به سری فیلم‌های جیمز کامرون، شخصیتی بسیار پرطرفدار و نمادینی نداشته باشد که در آن، بازگشت او را در نقش ریپلی نشان می‌دهد و او را به سیاره‌ای باز می‌گرداند که در نسخه‌ی اصلی فیلم، همه چیز به خوبی پیش نرفته بود.

زمانی که نیروهای دریایی مسلح همراه او توسط گروه زنومورف‌ها ناچاراً از بین می‌روند، کنترل شرایط، نجات بازماندگان، برنامه‌ریزی برای فرار و تسویه‌حساب در زمان مناسب، برعهده‌ی ریپلی می‌افتد.

 

5. فیلم اکشن آدم‌کش (The Assassin | 2015)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-آدمکش-شو کی

هو شیائو-شین یکی از مهم‌ترین کارگردانانی است که اهل تایوان می‌باشد. فیلم «آدم‌کش»(The Assassin) او نشان‌دهنده‌ی مهارت‌های فیلم‌سازی او است. نکته‌ی قابل‌توجه این فیلم اکشن زیبا که به زبان ماندارین است، عملکرد شو کی در نقش نی ینیانگ است که در این فیلم یک آدم‌کش می‌باشد.

رویدادها و حوادث فیلم «آدم‌کش»(The Assassin) در زمان سلسله‌ی تانگ اتفاق می‌افتد، جایی که در آن شخصیت کی وظیفه دارد که پسر عموی خود را به قتل برساند؛ مردی که قرار بودن قبل از ادای سوگند به استادش، با او ازدواج کند. فیلم هو شیائو-شین از محیط بصری خیره‌کننده‌اش گرفته تا صحنه‌های رزمی و اکشن، یک فیلم تقریباً تمام عیار در سبک هنرهای رزمی است.


معرفی بهترین فیلم‌های اکشن 2020


 

4. فیلم اکشن وی مثل وندتا (V for Vendetta | 2006)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-وی مثل وندتا-ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن اولین فیلم خود را در فیلم هیجان‌انگیز و پرتنش «حرفه‌ای»(Leon The Professional) ساخته‌ی لوک بسون بازی کرد، و در فیلم «وی مثل وندتا»(V for Vendetta) به همان ژانر اکشن و هیجان‌انگیز باز می‌گردد.

داستان فیلم «وی مثل وندتا»(V for Vendetta) که براساس رمان مصور آلان مور با همین نام ساخته شده است، در جامعه‌ی فاشیستی و دگرگون بریتانیا اتفاق می‌افتد؛ جاییکه یک سرباز مزدور ناشناس به نام وی، به مخالفت با دولت استبدادی می‌پردازد.

در این فیلم، هوگو ویوینگ در نقش گای فاکس، فردی که نقاب بر چهره دارد، و ناتالی پورتمن در نقش ایوی هموند، به عنوان همدست او، نقش‌آفرینی می‌کنند. وی پس از نجاتِ ایوی از دست پلیس مخفی، او را آموزش می‌دهد تا در مأموریتش او را کمک کند.

 

3. فیلم اکشن زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman | 2017)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-زن شگفت انگیز-گل گدوت

پتی جکینز، کارگردان فیلم «هیولا»(Monster) با بازی شارلیز ترون، با فیلم جدید خود در سال 2017، شخصیتی از دی‌سی‌کامیکس به نام «زن شگفت‌انگیز»(Wonder Woman) را برای مخاطبین جدید و امروزی متحول می‌کند. شخصیت اول این فیلم، گل گدوت می‌باشد.

فیلم جنکینز با گذر زمان، به بررسی داستان زندگی شاهزاده دایانا می‌پردازد. او الهه‌ی جنگجوی آمازون است که ملکه‌ی تمیسکیرا و دختر ملکه هیپولیتا و زئوس می‌باشد.

فیلم «زن شگفت‌انگیز»(Wonder Woman) به لطف عملکرد قابل ‌قبول و کاریزماتیک گل گدوت، متمایز از دیگر ابرقهرمانان بسیار موفق می‌باشد. این فیلم به جای استفاده از یک زمینه‌ی تاریک و منفی، یک مسیر مثبت و امیدوارکننده‌ای را در پیش می‌گیرد.

 

2. فیلم اکشن کافی (Coffy | 1973)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-کافی-پام گریر

به گفته‌ی کوئنتین تارانتینو که فیلم «کافی»(Coffy) یکی از فیلم‌های مورد علاقه‌ی او است، پام گریر ستاره‌ی این فیلم کلاسیک مربوط به بهره‌کشی از سیاهان می‌باشد. گریر در نقش کافی، به عنوان پرستاری که به یک فرد شورشی و یاغی تبدیل شده، به دنبال فروشنده‌ی مواد مخدری است که خواهرش را به سمت اعتیاد کشانده است.

تارانتینو عاشق این فیلم و همچنین عملکرد پام گریر در این فیلم اکشن کم خرج، و همچنین فیلم‌های «فاکسی براون»(Foxy Brown) و «فرایدی فاستر»(Friday Foster) است، به طوری که از او می‌خواهد تا در فیلم «جکی براون»(Jacky Brown) ایفای نقش کند. گریر در میان آثار سینمایی با محوریت بازیگران زن، یک بازیگر چشم‌گیر و برجسته است.

 

1. مکس دیوانه: جاده خشم (Mad Max: Fury Road | 2015)

فیلمهای اکشن با بازیگر اصلی زن-مکس دیوانه: جاده خشم-شارلیز ترون

چهارمین سری از فیلم‌های «مکس دیوانه»(Mad Max) که یک فیلم مدرن و قابل‌توجه است، کمی شرایط را تغییر داده و به اولین فیلم از این سری تبدیل می‌شود که بازیگر اصلی خود، یعنی مل گیبسون را به عنوان نقش اول خود در اختیار ندارد و بیشتر بر شخصیت جدید فیوریوسا با بازی شارلیز ترون، تمرکز دارد.

تام هاردی در نقش مکس جدید، می‌درخشد اما شارلیز ترون و زنان آزاد شده‌ای که او سعی دارد آنها را به جای امنی ببرد، به همراه گروه شگفت‌انگیز بدلکاران و صحنه‌های اکشن این فیلم، ستاره‌های واقعی این فیلم هستند.

 

منابع: Stacker, ScreenRant, Vulture

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده