سختی های لیدی گاگا برای بازی در فیلم خاندان گوچی

شاید بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت «خانه گوچی» (The House of Gucci)، بازی «لیدی گاگا» است. با سختی‌های او برای ایفای این نقش آشنا شوید

سختی های لیدی گاگا برای بازی در فیلم خاندان گوچی

اختصاصی سلام سینما - «ریدلی اسکات» امسال با دو فیلم «آخرین دوئل» (The Last Duel) و «خانه گوچی» (The House of Gucci) در فصل جوایز حضور دارد که اولی با اینکه مورد تمجید قرار گرفت ولی در گیشه شکست خورد اما فیلم دوم هم نظر مثبت مخاطبان سینما را به همراه داشت و هم فروش خوبی را به دست آورد.

به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان سینما، بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت «خانه گوچی» (The House of Gucci)، نقش‌آفرینی «لیدی گاگا» در نقش «پاتریزیا رجیانی» است. در این یادداشت با دشواری‌ها و مصائب «لیدی گاگا» برای ایفای این نقش آشنا می‌شوید.

 

- متد اکتینگ و از دست دادن ارتباط با واقعیت

سختی های لیدی گاگا در فیلم خانه گوچی-متد اکتینگ

«لیدی گاگا» اخیراً در مصاحبه‌ای با مجله‌ی وگ، به طور مفصل درباره‌ی دشواری‌های ایفای نقش «پاتریزیا رجیانی» درد و دل کرد. او اذعان کرد که به دلیل طولانی شدن فرایند تولید فیلم و زندگی کردن او در شخصیت داستانی‌اش، دچار مشکلات روانی شده بود، به طوری که پس از پایان فیلم‌برداری، ارتباطش را با دنیای واقعی از دست داده بود. بخشی از مصاحبه‌ی او را بخوانید:

"من در مراحل پایانی فیلم‌برداری احساس کردم که به لحاظ روانی دچار مشکلاتی شده‌ام. من حتی در اتاق هتل هم مثل «رجیانی» حرف می‌زدم و زندگی می‌کردم. در طول مدت فیلم‌برداری نیز مانند او حرف می‌زدم و با دیگران برخورد می‌کردم. به خاطر دارم که یک روز به ایتالیا رفتم و برای رفتن به خیابان کلاه به سر کردم. من دو ماه بود که قدم نزده بودم و واقعاً در آن لحظه وحشت‌زده شدم. باز هم تصور می‌کردم که جلوی دوربین هستم."

سختی های لیدی گاگا در فیلم خانه گوچی-سیگار کشیدن لیدی گاگا

«لیدی گاگا» که اسم واقعی او «استفانی جوآن آنجلینا جرمنوتا» است، اولین تجربه‌ی بازیگری خود را در سریال «خانواده سوپرانو» (The Sopranos) تجربه کرد. او در این سریال نقشی کوتاه داشت که نامش حتی در تیتراژ سریال نیز قرار نگرفت.

اما اولین تجربه‌ی جدی بازیگری او به سریال «داستان ترسناک آمریکایی» (American Horror Story) بازمی‌گردد. اولین تجربه‌ی سینمایی او نیز در فیلم «ستاره‌ای متولد شد» (A Star is Born) رقم خورد که برای همین فیلم نیز اسکار بهترین ترانه اورجینال را به دست آورد. حالا همگان او را یکی از شانس‌های اصلی اسکار بهترین بازیگر زن امسال می‌دانند.

او در مصاحبه‌اش با وگ، اعلام کرد که حدود یک سال و نیم را به زندگی کردن در نقش «پاتریزیا» گذرانده است. روشی که آن را احتمالاً تحت تأثیر بازیگرانی مثل «دنیل دی لوئیس» انتخاب کرده است. «لیدی گاگا» پس از «ستاره‌ای متولد شد» (A Star is Born) در هیچ فیلمی ایفای نقش نکرد که شاید دلیل آن متد اکتینگ سنگین او باشد. خوشبختانه نقش‌آفرینی او در «خانه گوچی» (The House of Gucci)، ادامه‌ی موفقیت‌آمیزی در مسیر بازیگری او است.

 

- مطالعه درباره‌ی کاراکتر پاتریزیا رجیانی

سختی های لیدی گاگا در فیلم خانه گوچی-2

در اکثر فیلم‌هایی با داستان‌های جنایی مبتنی بر واقعیت، با کاراکترهایی روبرو هستیم که از دنیا رفته‌اند اما «لیدی گاگا» در فیلم «خانه گوچی» (The House of Gucci) این فرصت را داشته است که با کاراکتری که نقشش را ایفا می‌کند یعنی «پاتریزیا رجیانی» دیدار کند. اما پس از ماه‌ها گمانه‌زنی او تصمیم گرفت تا با او دیدار نکند.

«لیدی گاگا» در مصاحبه‌ای درباره‌ی انتخابش توضیحاتی داده است. او می‌گوید که تحقیقات گسترده‌ای درباره‌ی شخصیت و زندگی «پاتریزیا» انجام داده است اما از مطالعه‌ی یکی از کتاب‌هایی که فیلم «خانه گوچی» (The House of Gucci) از آن اقتباس شده است یعنی «خانه گوچی: تاریخ درخشش، حسادت، دیوانگی و قتل» و ملاقات با شخص «پاتریزیا رجیانی» امتناع کرده است. «لیدی گاگا» دلیل انتخابش را این گونه توضیح می‌دهد:

"خواندن آن رمان و ملاقات با «پاتریزیا» ممکن بود باعث شود که تفکراتم درباره‌ی او جهت‌دار شود و قضاوت‌هایی درباره‌ی آن در ذهنم ایجاد شود؛ بنابراین تصمیم گرفتم تا از او دوری کنم اما هر چیزی درباره‌ی او را در مجلات و روزنامه‌ها خوانده‌ام. از طرفی متوجه شدم که او به کرّات به رسانه‌ها دروغ گفته است حتی نوع پلک زدن خود را تغییر داده است."

 

- تمرین لهجه‌ی ایتالیایی به مدت 9 ماه

سختی های لیدی گاگا در فیلم خانه گوچی-آدام درایور و لیدی گاگا

«لیدی گاگا» در سال 2019 پیشنهاد ایفای نقش در فیلم «خانه گوچی» (The House of Gucci) را از «ریدلی اسکات» دریافت کرد. او در مصاحبه‌اش با مجله وگ اذعان کرده است که سه سال را به کار روی کاراکترش در این فیلم اختصاص داده است و تمام این مدت را سعی کرده است تا با لهجه «پاتریزیا رجیانی» صحبت کند. او 9 ماه را بی‌وقفه با لهجه صحبت کرده است تا بتواند کاملاً آن را درونی کند. صحبت‌های «گاگا» را بخوانید:

"الان سه سال شده است که کار کردن روی آن را شروع کردم و اگر بخواهم شفاف و روراست باشم، باید بگویم که یک سال و نیم گذشته را در نقش او زندگی کردم که 9 ماه آن را روز و شب با لهجه‌ی او صحبت کردم. پشت دوربین چطور؟ پشت دوربین هم یک لحظه صحبت کردن با لهجه‌ی او را قطع نکردم."

سختی های لیدی گاگا در فیلم خانه گوچی-3

 

منبع: Vogue, ScreenRant, NPR, Le’Officel

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده