تعریف و تمجید مسعود فراستی از ۳ بازیگر فیلم شادروان

نقد مسعود فراستی درباره فیلم «شادروان»، از فیلم‌های بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر: «شادروان» قطعا جزو ۲ یا ۳ فیلم برتر جشنواره است.

تعریف و تمجید مسعود فراستی از ۳ بازیگر فیلم شادروان

به گزارش سلام سینما، مسعود فراستی، منتقد مطرح سینما در صحبت‌های خود هنگام نقد فیلم سینمایی «شادروان» در برنامه «هفت»، این فیلم و بازیگران آن را مورد تعریف و تمجید قرار داد. فراستی در شروع صحبتش گفت:

"من در سه، چهار دقیقه اول فیلم نزدیک بود از سالن خارج بشم!"

اما در ادامه توضیحات او متوجه می‌شویم فیلم، کاملا مورد پسندش قرار گرفته است.

نقد فراستی درباره فیلم شادروان

در ادامه، بخشی از صحبت‌های مسعود فراستی را می‌خوانیم:

"به نظر من شادروان قطعا یکی از ۳ فیلم خوب این جشنواره است. ندید میگویم که قطعا جزو ۲ یا ۳ فیلم برتر جشنواره است. فیلم بسیار بسیار کوچک به نظر می‌آید اما فیلم سختی است. هیچ فیلمسازی را در سینمای ایران نمی‌شناسم با این ملات فیلم‌نامه بتواند فیلمی بهتر از این بسازد!  اصلا نمیشناسم!

فیلم را مقایسه بکنید با «مهمان مامان» آقای مهرجویی یا «یه حبه قند»، من یک سکانس از این فیلم را به کل هر دو فیلم نمی‌دهم.

در ۵ دقیقه اول، دکوپاژ فیلم و پلانی که از پدر گرفته شده خوب نیست اما وقتی به خانه می آید کاری میکند کارستان! با المان های خیلی ساده و بسیار کوچک و آدم‌هایی که برخلاف انتظارم از خودم تک تک در یادم مانده‌اند و می‌توانم تک تکشان را ترسیم کنم.

من اصلا اسم کسی در یادم نمی‌ماند اما می‌توانم از پری، آهو، نقش پسر (سینا مهراد) که معرکه است، دایی و حتی مهمان‌ها بگویم.

من هر سه، چهار دقیقه قهقهه میزدم و  از من خنده گرفتن خیلی کار است!

فیلم‌ساز کاراکترها را از اول لو نمیدهد بلکه آن‌ها رو دانه دانه میسازد.

در یک خانه نه مثل خانه‌ای در کاشان آقای میرکریمی که در آن آفتابه لگن هفت دست و شام و ناهار هیچی است بلکه خانه‌ای فقیرانه که در آن فقر را می‌بینیم اما فقر خاک بر سر و تو سری خور نیست آن‌هم در سینمای ایران که تجمل زده است و پول از سر و کله ‌اش میریزد.

این فیلم کیلومترها از «مرد بازنده» جلوتر است و با این که در خطرات بسیاری قرار دارد به دام هیچکدام نمی‌افتد. خطر فیلم فارسی دارد اما لحظه‌ای به دامش نمی‌افتد، خطر روشن فکری دارد اما لحظه‌ای به دامش نمی‌افتد و خطر جایزه بگیری هم دارد اما لحظه‌ای به دامش نمی‌افتد.

فیلم‌ساز، عشق را در این فیلم فقط با یک پلان خیلی درست به تصویر می‌کشد و این خیلی چیز بزرگی است."

نقد فراستی درباره بازی نازنین بیاتی در فیلم شادروان

در ادامه فراستی درباره بازی نازنین بیاتی در این فیلم گفت:

"از نازنین بیاتی در «دربند» اصلا خوشم نمی‌آمد اما این‌جا خوشم آمد. بازی‌اش خیلی در آمده و خیلی رووان است."

او همچنین درباره بازی بهرنگ علوی عنوان کرد:

"بازیگر دایی، درست و حسابی است و خیلی زیاد خوب است."

تعریف فراستی از فیلم شادروان

مسعود فراستی در نهایت صحبت‌های خود درباره فیلم «شادروان» را این‌طور به پایان رساند:

"معلوم است که فیلمساز خانواده را میفهمد.  دوربین ۹۰ درصد درست رفتار می‌کند. من با احترام به کارگردان به سهم خودم و به عنوان مخاطب جدی سینما، از او میخواهم این نوع کمدی رو ادامه بدهد و بداند ابن نگاه آدمیزادی ازرشمند است.

نمای آخر فیلم کم و حیف است اما در کل تبریک میگویم و معتقدم «شادروان» فیلمی بی ادا اطوار، بی ریخت و پاش، کم هزینه، آدمیزادی، کمیک و انسانی است."

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده