معرفی فیلم های ارباب حلقه ها و هابیت + ترتیب دیدن آن ها

اول از همه کدوم یکی از فیلم‌های ارباب حلقه ها(Lord of the Rings) و هابیت(Hobbit) رو ببینیم؟ ما در این یادداشت ترتیب دیدن این مجموعه جذاب رو معرفی کردیم.

معرفی فیلم های ارباب حلقه ها و هابیت + ترتیب دیدن آن ها

اختصاصی سلام سینما- تمام قسمت‌های "ارباب حلقه‌ها" و "هابیت" را به چه ترتیبی تماشا کنیم؟

قبل از انتشار مجموعه‌ی «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) بهتر است مروری بر سرزمین میانی داشته باشیم.

در میان تمام مجموعه‌هایی که امسال تولید شدند، یکی از هیجان‌انگیزترین آنها «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) شرکت آمازون است که داستان آن در دوره‌ی دوم سرزمین میانی اتفاق می‌افتد. درست همان موقع است که 19 حلقه ساخته می‌شود و به الف‌ها، دورف‌ها و انسان‌ها داده می‌شود.

گرچه فیلمسازان بسیاری از آثار تالکین اقتباس کرده‌اند اما آثار هیچکدام به خوبی آثار پیتر جکسون که مجموعا 6 فیلم (سه‌گانه ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه هابیت) به اقتباس از تالکین ساخته از آب درنیامده‌اند.

البته جکسون نقشی در تولید مجموعه‌ی حلقه‌های قدرت نداشته و خط زمانی سریال هم پیش از ارباب حلقه‌ها و هابیت رخ می‌دهد. با این وجود اگر قصد تجدید خاطره دارید و یا تا به حال این فیلم‌ها را ندیده‌اید و می‌خواهید بدانید ماجرای حلقه‌ها از چه قرار است، تا انتهای مطلب با من همراه باشید.

 

1- ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (Lord of The Rings: The Fellowship of The Ring | 2001)

ترتیب تماشای ارباب حلقه ها- ارباب حلقه ها: یاران حلقه

ماجراجویی را با این فیلم شروع کنید که در آن افسانه‌ی «فرودو بگینز» شرح داده شده است. فرودو هابیتی است که ماموریت دارد حلقه‌ی یگانه را به مقصد نهایی‌اش ببرد. در طول مسیر او با الف‌ها، دورف‌ها،جادوگرها و هیولاهایی مواجه می‌شود تا شجاعت و دلاوری‌اش به طرز بی‌سابقه‌ای به چالش کشیده شود.

درست است که وقایع این فیلم پس از سه گانه هابیت اتفاق می‌افتد، اما بهترین مقدمه برای بیان داستان «ارباب خلقه‌ها»(Lord of The Ring)، فیلم «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه»(Lord of The Ring: The Fellowship of The Ring) است.

به بیانی دیگر سنگ بنای سه‌گانه‌ی «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Ring) در این فیلم گذاشته می‌شود. در «یاران حلقه»(The Fellowship of The Ring) با کشف شدن حلقه‌ی «سایرون» توسط یک هابیت جوان به نام «فرودو»، تیمی هشت نفره ایجاد می‌شود، تا به سمت قله‌ی نابودی حرکت کنند. تنها نقطه‌ای از زمین که در آن نابود کردن حلقه و سایرون امکان‌پذیر است.

 

2- ارباب حلقه‌ها: دو برج (Lord of The Rings: Two Towers | 2002)

ترتیب تماشای ارباب حلقه ها- ارباب حلقه ها: دو برج

در «ارباب حلقه‌ها: دو برج»(Lord of The Rings: Two Towers) ماجرا ادامه می‌یابد: وقتی فرودو و دوست وفادارش سم برای نابود کردن حلقه به کوه نابودی می‌روند با «گالوم» – صاحب قبلی حلقه – مواجه می‌شوند. در همین حین بقیه‌ی یاران در حال آماده شدن برای مبارزه با عوامل شیطانی «سارومان» در نبرد هلمز دیپ هستند.

پس از وقایع «یاران حلقه»(The Fellowship of The Ring) گروه هشت نفره آنها تقسیم می‌شوند. فرودو و سم مسیر خود را برای هدف اصلی نابودی حلقه ادامه می‌دهند و در این مسیر با «گالوم» صاحب قبلی حلقه آشنا می‌شوند.

پیش از آغاز نبرد با جادوگر قدرتمند «سارومان»، این «آراگورن»، «لگولاس» و «گیملی» هستند که وارد روهان می‌شوند. سرزمینی که مشاور خیانتکار پادشاه باعث فرسودگی آن شده و روح پادشاه را به تسخیر سارومان درآورده است. در همین حین «مری» و «پیپین» با یک درخت سخنگو ملاقات کرده و پس از حوادثی، او را مجاب می‌کنند تا به مقر سارومان حمله کند.

این قسمت در زمان انتشار، سومین فیلم پرفروش تاریخ لقب گرفت.

 

3- ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (Lord of The Rings: Return of The King | 2003)

ترتیب تماشای ارباب حلقه ها- ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه

در میان فیلم‌های این سه‌گانه بیشترین جایزه متعلق به این فیلم بوده است. «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه»(Lord of The Rings: Return of The King) برای 11 جایزه اسکار نامزد شد که در نهایت در هر 11 بخش برنده شد. در ادامه‌ی داستان «فرودو»، «سم» و «گالوم» به تلاششان برای نابود کردن حلقه‌ ادامه می‌دهند و همچنین «آراگورن» و «گندالف» و باقی یاران در برابر سایرون ایستادگی می‌کنند.

این فیلم یکی از شاهکارها و بزرگ‌ترین آثار فانتزی، ماجراجویی و اکشن تاریخ سینما به حساب ‌می‌آید. در آخرین فیلم از داستان «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) و «هابیت»(The Hobbit)، همه‌ی یاران برای بار آخر دور یکدیگر جمع می‌شوند، تا در حمله‌ای فریب‌کارانه توجه ارتش اورک‌ها و سایرون را به سمت خود جلب کنند، تا «فرودو» و «سم» به راحتی بتوانند از کوه نابودی بالا بروند و حلقه را نابود کنند.

 

4- هابیت: یک سفر غیرمنتظره (The Hobbit: An Unexpected Journey | 2012)

ترتریب تماشای ارباب حلقه ها- هابیت: یک سفر غیرمنتظره

پس از تکمیل سه‌گانه ارباب حلقه‌ها، جکسون نتوانست دوری از سرزمین میانی را تحمل کند. البته یک وقفه 10 ساله میان این دو سه‌گانه وجود داشت که او در آن شاهکار کینگ کونگ را خلق کرد.

خط داستانی هابیت پیش از ارباب حلقه‌ها اتفاق می‌افتد و اولین قست آن یعنی «هابیت: یک سفر غیرمنتظره»(The Hobbit: An Unexpected Journey) پیرامون شخصیت «بیلبو»(عموی فرودو) جریان دارد. او اولین هابیتی است که با حلقه‌ی یگانه دست و پنجه نرم می‌کند. این فیلم اولین فیلم براساس رمان هابیت از «جی.آر.آر. تالکین» است.

داستان این فیلم وقایعی را دنبال می‌کند، که حدود 60 سال قبل از وقایع «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) رخ داده است. «بیلبو بگینز» که به تشویق «گندالف خاکستری» سیزده دورف به رهبری «ثورین اوکنشیلد» را به مأموریتی برای شکست دادن اژدهایی به نام «اسماگ» ارسال می‌کند.

 

5-هابیت: برهوت اسماگ (The Hobbit: The Desolation of Smaug | 2013)

ترتیب تماشای ارباب حلقه ها- هابیت: برهوت اسماگ

بدون اژدها هیچ مجموعه‌ی فانتزی‌ای خوب از آب درنمی‌آید. در قسمت دوم یعنی «هابیت: برهوت اسماگ»(The Hobbit: The Desolation of Smaug) بیلبو با همراهی 13 کوتوله و «گندالف جادوگر» به مبارزه با اژدهایی به نام «اسماگ» می‌روند تا اره‌بور را احیا کنند. در این فیلم «بندیکت کامبربچ» هم به نقش‌آفرینی پرداخته است.

در راه ماموریتی که «بیلبو بگینز» شروع کرده است، چالش‌ها و مشکلات زیادی قرار دارد. ابتدا مواجهه‌ی آنها با «اسماگ» نمایش داده می‌شود که پس از آن تعقیب انتقام‌جویانه‌ی «آزوگ» و «بولگ» را به دنبال دارد. و در آخر «گندالف» از اسرار ترسناک «دل گولدور» پرده برمی‌دارد.

 

6- هابیت: نبرد پنج سپاه (The Hobbit: The Battle of Five Armies | 2014)

ترتیب تماشای ارباب حلقه ها- هابیت: نبرد پنج سپاه

طرفداران نبرد هلمز دیپ تصورش را هم نمی‌کردند که «نبرد پنج سپاه»(The Hobbit: The Battle of Five Armies ) اینقدر حماسی و دیدنی خلق شده باشد. این نبرد با تلفیقی از دورف‌ها، الف‌ها، اورک‌ها و انسانها این فیلم را به اکشن‌ترین قسمت کل مجموعه تبدیل کرده است.

به عنوان آخرین فیلم از سه‌گانه هابیت، در «نبرد پنج سپاه»(The Hobbit: The Battle of Five Armies) «بیلبو» و دورف‌ها از کوهستان مشاهده می‌کنند که «اسماگ اژدها»، شهر لیک تاون را به آتش می‌کشد. در حالی که همه در نامیدی منتظر مرگ هستند، «بارد» از زندان فرار می‌کند و با کمک «کمان سیاه» اسماگ را شکست می‌دهد. در همین حین جنگی در کوهستان رخ می‌دهد و بیلبو و دوستانش را درگیر خود می‌کند.

 

اگر می‌خواهید مجموعه‌ی جکسون را به ترتیب زمانی رخدادها تماشا کنید، فقط کافی است جای سه‌گانه‌ها را باهم عوض کنید (البته حلقه‌های قدرت را باید پیش از این 6 فیلم ببینید):

1- هابیت: یک سفر غیرمنتظره (2012)

2- هابیت: برهوت اسماگ (2013)

3- هابیت: نبرد پنج سپاه (2014)

4- ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (2001)

5- ارباب حلقه‌ها: دو برج (2002)

6- ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (2003)

 

منبع: Goodhousekeeeping, Variety, Collider, ScreenRant

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده