بندیکت کامبربچ

بازیگر
بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) در ۱۹ ژوئیه ۱۹۷۶ در لندن به دنیا آمد. او در کنار سینما، در تئاتر و تلویزوین و رادیو نیز حضور داشته است. بندیکت کامبربچ در طول حرفه خودش جوایز گوناگونی از جمله جایزه امی، جایزه بفتای تلویزیون، چهار نامزدی جایزه امی ساعات پربیننده و نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و شش نامزدی جایزه آکادمی فیلم و تلویزیون هنر بریتانیا، پنج نامزدی جایزه انجمن بازیگران فیلم و دو جایزه گلدن گلوب دریافت کرده‌ است. او در سال ۲۰۱۴ از سوی مجله تایم در فهرست ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۵ به پاس خدمات خود در هنرهای نمایشی به مقام فرماندهِ والا مقام امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد.

بیوگرافی بندیکت کامبربچ

بندیکت تیموتی کارلتون کامبربچ (Benedict Timothy Carlton Cumberbatch) بازیگر انگلستانی در روز ۱۹ ژوئیه‌ی ۱۹۷۶ در بیمارستان ملکه شارلوت و چلسی واقع در ناحیه‌ی همرسمیت لندن به دنیا آمد اما در منطقه سلطنتی کنزینگتون و چلسی بزرگ شد.

او در سال ۲۰۱۵ با سوفی هانتر، کارگردان تئاتر، ازدواج کرده است و سه فرزند نیز دارد.

 

خانواده بندیکت کامبربچ

پدرش تیموتی کارلتون و مادرش واندا ونتام، هر دو بازیگر و اهل انگلستان هستند. یک خواهر ناتنی به نام تریسی دارد که حاصل ازدواج اول مادرش است.

پدربزرگش هنری کارلتون کامبربچ، افسر زیردریایی هر دو جنگ جهانی و یکی از چهره‌های مشهور جامعه‌ی مرفه و پیشرفته‌ی لندن بود. پدر پدربزرگش، هنری آرنولد کامبربچ، دیپلماتی بود که در مقام کنسول در ترکیه و لبنان بوده است.

پدر پدر پدربزرگش، رابرت ویلیام کامبربچ نیز مقام کنسول بریتانیا در ترکیه و امپراتوری روسیه بوده است.

پدربزرگ جد او، آبراهام پری کامبربچ، یک برده‌دار ثروتمند در باربادوس، جامائیکا بوده است.

بندیکت کامبربچ یکی از بستگان دور ریچارد سوم، آخرین حاکم سلسله پلانتژانت است. این دو، با شانزده فاصله پسر عمو هستند. بندیکت او را در سریال تلویزیونی «تاج توخالی» (۲۰۱۶) به تصویر کشیده ‌است.

 

تحصیلات و آموزش‌ها و اجراهای بندیکت کامبربچ

بندیکت کامبربچ وقتی که هشت ساله بود، در مدرسه برامْبْلی در غرب ساسکس تحصیل کرد. در مدرسه‌ی هارْو نیز درس خواند و از شاگردان ممتاز هنر بود. این مدرسه، یکی از گران‌ترین مدارس شبانه‌روزی انگلستان بود که اغلب دانش‌آموزانش بعدها از مشاهیر شدند.

او در این مدرسه، در نمایش‌های مختلف، اجرا داشت و آثار گوناگونی از شکسپیر را نیز اجرا کرد.

پس از این‌که مدرسه هارْو را ترک کرد، به مدت یک سال معلم زبان انگلیسی در یک صومعه تبتی در دارجلینگ هند بود.

سپس مدتی به عنوان معلم زبان انگلیسی در یک صومعه تبتی مشغول به کار بود.

بعد از آن، در دانشگاه منچستر به تحصیل درام پرداخت. آنگاه در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن تحصیل کرد و سرانجام از این آکادمی مدرک کارشناسی ارشد در بازیگری کلاسیک گرفت. وی سال‌ها بعد، در سال ۲۰۱۸ به عنوان مدیر این آکادمی نیز انتخاب شد.

 

بهترین بازیگر مدرسه در اولین اجرا

اولین اجرای او در نقش تیتانیا ملکه پریان در نمایشنامه‌ی «رویای نیمه شب تابستان» اثر شکسپیر در تئاتر رجیست پارک لندن بود.

معلم درام بندیکت، مارتین تایرل، او را بهترین بازیگر پسر مدرسه تا به آن زمان ‌ نامیده ‌است. وقتی که در مدرسه هارْو بود، آثار متعددی از شکسپیر را نیز اجرای نمایشی کرده بود.

 

صدای جذاب و اجرای بازی کلاسیک

بندیکت کامبربچ بسیار علاقمند بود که در رشته حقوق به دانشگاه برود اما صدای جذاب و اجرای روش کلاسیک بازیگری بندیکت در دوران جوانی، از او بازیگری ساخته بود که همیشه مورد اعتماد و توجه کارگردانان تئاتر قرار می‌گرفت و همگی او را روی صحنه‌ی تئاتر بی نظیر می‌دانستند.

 

اولین بار که بندیکت کامبربچ جلوی دوربین قرار گرفت

بندیکت کامبربچ بعد از اجراهای تئاتر در این سو و آن سو در مدرسه و دانشگاه و آکادمی، برای اولین بار جلوی دوربین یک سریال قرار گرفت: “سریال درام و تاریخی «تپش قلب» (Heartbeat) که از ۱۰۹۲ تا ۲۰۱۰ از شبکه آی‌تی‌وی پخش شد.”

جنس بازیگری روش‌مند و صدای رسا و جذاب او خیلی زود توجه کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌های تلویزیون به خود را جلب کرد و کم‌کم پیشنهادهای دیگری نیز دریافت کرد و در چند سریال مطرح دیگر نیز ایفای نقش کرد.

 

اولین تجربه بازیگری بندیکت کامبربچ در سینما: یک فیلم کوتاه

بندیکت کامبربچ در سال ۲۰۰۲ اولین تجربه‌ی بازیگری‌اش را در نقش یک مرد بی‌نام در فیلم کوتاه ۳۸ دقیقه‌ای Hills Like White Elephants بازی کرد که کارگردانش الکس بوکارین بود. فیلم اقتباسی از داستان کوتاه ارنست همینگوی بود که در مجموعه‌داستانِ «مردان بدون زن» منتشر کرده بود.

در سال ۲۰۰۳ در نقشی کم‌رنگ یک هوادار سلطنت، در فیلم «کشتن یک پادشاه» (To Kill a King) به کارگردانی مارک بایکر بازی کرد.

 

اولین نامزدی بندیکت کامبربچ در بفتا

در سال ۲۰۰۴ در سریال زندگی‌نامه‌ای «هاوکینگ» (Hawking) به کارگردانی فیلیپ مارتین در نقش استفن هاوکینگ بازی کرد. این نقش نام بندیکت کامبربچ را بر سر زبان‌ها انداخت و باعث شد او کاندیدای دریافت جایزه بفتای بهترین بازیگری مرد شود.

سه سال بعد در سال ۲۰۰۶ در فیلم کمدی-درام عاشقانه‌ی آمریکایی-انگلیسی «شروع کننده برای ۱۰» (Starter for 10) به کارگردانی تام وان حضور یافت.

 

نامزدی منتقدان فیلم لندن

در همین سال نقش فرعی ویلیام پیت جوان‌ را در کنار یوان گریفید (در نقش اصلی) و رومولا گارای، در فیلم زندگینامه‌ای Amazing Grace به کارگردانی مایکل اَپتِد بازی کرد. بندیکت کامبربچ در نقش مکمل مرد یعنی ویلیام پیت جوان توانست بازی را به ‌خوبی اداره کند و در حلقه منتقدان فیلم لندن نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود.

در سال ۲۰۰۷ در یک فیلم کوتاه درام و خانوادگی به نام «جدایی‌ناپذیر» (Inseparable) به کارگردانی نیک وایت بازی کرد.

 

بازی در نقش منفی و شیطانی در Atonement

در همین سال در نقش مکمل و منفور و منفیِ پل مارشال در فیلم درام و عاشقانه‌ی «تاوان» (Atonement) ساخته جو رایت بازی کرد. کامبربچ که کاراکتر فوق‌العاده شیطانی‌ای دارد به‌ خوبی توانسته است همه‌ی هنرهای خود را در ایفای نقش یک کاراکتر موذی و منفی با نیشخندهای نفرت‌انگیزش به نمایش بگذارد.

 

سال ۲۰۰۸ بندیکت کامبربچ: بازی در کنار ستاره‌ها

سال بعد، در سال ۲۰۰۸ در نقش ویلیام کری (که با دختر کوچک‌تر مولین ازدواج می‌کند) در فیلم درام و تاریخی «دختر دیگر بولین» (The Other Boleyn Girl) به کارگردانی جاستین چادویک بازی کرد. کامبربچ در این فیلم نقش کوچکی را به ‌عنوان شوهر معشوقه‌ی شاه هنری هشتم، مری بولین ایفا کرد.

نکته مهم این بود که بازی در کنار ستارگانی چون ناتالی پورتمن، اسکارلت جوهانسون، اریک بانا و کریستین اسکات توماس و مارک رایلنس شهرت او را بیش ‌از پیش افزایش داد.

 

دومین نامزدی بندیکت کامبربچ در بفتا

در سال ۲۰۰۹ در سریال درام دو قسمتی «جزیره کوچک» (Small Island) در نقش مکمل برنارد بلیگ یک کارمند بانکی رده متوسط بازی کرد. بندیکت به خاطر این نقش‌آفرینی، نامزد جایزه بفتا در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد شد.

در سال ۲۰۰۹ نیز در نقش مکمل جوزف دالتون هوکر (دوست نزدیک داروین) در فیلم درام «آفرینش» (Creation) به کارگردانی جان امیل که به قسمتی از زندگی دانشمند معروف داروین بازی کرد. فیلم، طبق نظرات منتقدان، اثری متوسط بود.

در سال ۲۰۱۰ در فیلم کمدی-درام «چهار شیر» (Four Lions) در نقش مکمل یک مذاکره‌کننده شعبه ویژه بازی کرد.

 

ضعف در اولین نقش اصلی‌اش

در سال ۲۰۱۰ برای اولین بار در نقش اول جیمز در فیلم درام «ستاره سوم» (Third Star) ساخته هتی دالتون در کنار جی جی فیلد و تام برک حضور پیدا کرد اما نتوانست نقش خود را به‌ خوبی بازی کند و مورد انتقاد منتقدان قرار گرفت.

در همین سال ۲۰۱۰ در فیلم دیگری در کنار ستارگانی در نقش کم و کوتاهی بازی کرد به نام «افشاگر» (The Whistleblower) ساخته لاریسا کندراکی. بندیکت فقط برای چند دقیقه در نقش نیک کافمن که یک پلیس آمریکایی است و در خارج از کشور به انجام‌ وظیفه می‌پردازد ظاهر شد.

در سال ۲۰۱۱ در دو فیلم بازی کرد:

اولی فیلم جاسوسی قابل تحسین «بندزن خیاط سرباز جاسوس» (Tinker Tailor Soldier Spy) و در نقش فرعی؛ 
دومی نیز فیلم درام «خرابکاران» (Wreckers) بازی کرد.

 

بازی باشکوه و درخشان بندیکت کامبربچ در War Horse

بندیکت در همین سال در نقش مکمل سرگرد جیمی استوارت در فیلم درام جنگی «اسب جنگی» (War Horse) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، بازی بسیار چشمگیری کرد.

کامبربچ در کاراکتر یک افسر بریتانیایی به ایفای نقش می‌پردازد که گردان نظامی او اسب قهرمان را در نزد خود نگاه می‌دارند. بازی فوق العاده‌ی بندیکت یک سر و گردن از بازیگرانِ دیگر این فیلم بالاتر بود.

 

اولین صداپیشگی بندیکت کامبربچ

در سال ۲۰۱۲ صدا و حرکات اسماگ (اژدها) را در نخستین سه‌گانه‌ی سینمایی هابیت به نام «هابیت 1: یک سفر غیر منتظره» (The Hobbit: An Unexpected Journey) به کارگردانی و نویسندگی پیتر جکسون انجام داد.

بندیکت برای جلوه‌های حرکتی اسماگ، در حالی که لباس‌هایی پر از حس‌گرهای حرکتی داشت، در یک اتاق فوق العاده به اسم «اتاق حجم» قرار گرفت که ده‌ها دوربین در آن قرار داشت. سپس حرکاتش را روی یک آواتارِ دیجیتالی بازسازی کردند و حرکات در فضا را با آن می‌بینند و آن را تبدیل به اژدها می‌کنند. او در این باره گفت:

«این (اژدها) فقط من بودم با چهار دوربین استاتیک و یک سری سنسورهای حرکتی»

 

دومین صداپیشگی بندیکت کامبربچ در یک فیلم مستند

در سال ۲۰۱۲ در مستند «دوست‌دختر در کما» (Girlfriend in a Coma) در نقش دانته آلیگیری صداپیشگی کرد و گزیده‌هایی از کمدی الهی دانته را خواند. این مستند، درباره زوال ایتالیایی و وسترن به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی آنالیسا پیراس است.

 

سومین نامزدی جایزه بفتا

در سال ۲۰۱۲ در مینی‌سریال انگلیسی هفت‌قسمتی «تاج توخالی» (The hollow crown) بازی کرد که به خاطرش نامزدی جایزه‌ی تلویزیونی بفتا را در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

در سال ۲۰۱۳ در دوازدهمین فیلم از مجموعه فیلم‌های پیشتازان فضا به نام «پیشتازان فضا به سوی تاریکی» (Star Trek Into Darkness) به کارگردانی جی. جی. آبرامز در نقش مکمل خان و در کنار ستارگانی چون کریس پاین و زاکاری کوییئنتو بازی کرد.

 

بندیکت کامبربچ در قامت یک ستاره‌ی تمام‌عیار در سریال شرلوک

بندیکت کامبریچ با بازیِ بسیار درخشان و تحسین‌برانگیز در سریال بریتانیایی و معروف «شرلوک» (Sherlock) کم‌کم در قد و قامت یک ستاره‌ی کامل دیده شد.

سریال با تحسین گسترده منتقدان و تماشاگران همراه بود و نقدها و نظرات مثبت بسیاری دریافت کرد و منتقدان، نقش‌آفرینی بندیکت کامبربچ را ستودند.

«شرلوک» نامزد و برنده جوایز متعددی همچون جایزه امی، جایزه گلدن گلوب و بفتا شد و راه او را برای ورود به دنیای ستاره‌های درجه‌ی اول و موفق سینما هموار کرد. گفتنی‌ست که پدر و مادر بندیکت در سال ۲۰۱۰ در نقش پدر و مادر شخصیت شرلوک هولمز در «شرلوک» بازی کردند.

 

نقش کوتاه و تاثیرگذار بندیکت کامبربچ در ۱۲ سال بردگی

در سال ۲۰۱۳ در نقش ویلیام فورد در فیلم درام، تاریخی و زندگینامه‌ای «۱۲ سال بردگی» (12 Years a Slave) به کارگردانی استیو مک‌کوئین بازی کرد که درباره یک سیاه آزاد (با بازی چیویتل اجیوفور) بود که دزدیده شده و با عنوان برده فروخته شده است. او همراه با بازیگران دیگر فیلم، نامزد بهترین گروه بازیگران در انجمن بازیگران سینما شد.

در این فیلم، بندیکت در نقش کوتاه اما تاثیرگذار ویلیام فورد بازی می‌کند. او با این‌که خودش نیز برده‌دار است اما در هنگام سفر نورثاب، از او استقبال می‌کند. این نقش، ویژگی‌های ضد و نقیضی دارد: از سویی فردی مهربان و دلسوز است که متوجه اشتباهاتش می‌شود؛ و از سوی دیگر آن‌قدر بزدل است که قادر نیست کار درست را انجام دهد.

در فیلم دیگری که در سال ۲۰۱۳ بازی کرد، فیلم درامِ آمریکایی «آگوست: اوسیج کانتی» (August: Osage County) به کارگردانی جان ولز و در نقش مکمل در نقش چارلز آیکن (پسر آقای چارلز و خانم مَتی‌فِی) بود. بندیکت در این فیلم، در کنار ستارگانی چون مریل استریپ، جولیا رابرتز، ایوان مک‌گرگور و... حضور دارد و به خاطر نقش‌آفرینی‌اش همراه با دیگر بازیگران فیلم، نامزد بهترین گروه بازیگران در انجمن بازیگران سینما شد.

 

دومین نقش اصلی بندیکت کامبربچ

در سال ۲۰۱۳ برای دومین بار در نقش اول و اصلی مؤسس ویکی‌لیکس جولیان آسانژ در فیلم آمریکایی-هندی مهیج و درام «رکن پنجم» (The Fifth Estate) به کارگردانی بیل کاندن بازی کرد.

این فیلم، انتقادات زیادی را به همراه داشت زیرا با این‌که موضوع، موضوع جذابی بود اما در عمل، گیج‌کننده و مبهم ساخته شد؛ تا جایی که هنرنمایی کامبربچ هم نتوانست نقص‌های آن را جبران کند.

در همین سال (که سال پرکاری برای بندیکت بود) در بخش دوم سه‌گانه‌ی هابیت بازی کرد: «هابیت ۲: برهوت اسماگ» (The Hobbit: The Desolation of Smaug) با همان دست‌اندرکاران و همان نقش‌ها.

یک سال بعد، در هابیت ۳ به نام «هابیت 3: نبرد پنج سپاه» (The Hobbit: The Battle of the Five Armies) بازی نسبتاً ضعیفی انجام داد و خیلی زود با انتقادات فراوانی روبه‌رو شد و تقریباً همان انتقاداتی را دریافت کرد که معمولا در رابطه با فیلم‌های هابیت گفته می‌شوند و حتی به علت وجود صحنه‌های نه‌ چندان معقول در فیلم، از جشنواره کنار گذاشته شد.

 

فیلم The Imitation Game و نامزدی بندیکت کامبربچ در اسکار، گلدن‌گلوب، بفتا و...

بندیکت در سال ۲۰۱۴ به اوج قدرت بازیگری‌اش رسید و در فیلم درام و تاریخی «بازی تقلید» (The Imitation Game) به کارگردانی مورتن تیلدام و در کنار کیرا نایتلی حضور یافت.

این فیلم، موفق به دریافت چندین و چند جایزه شد: نامزدی اسکار، نامزدی گلدن‌گلوب، برنده جایزه انتخاب مردم، و برنده جایزه سی و نهمین دوره جشنواره فیلم تورنتو. ظاهر شده‌است.

«بازی تقلید» با استقبال بسیار خوب منتقدان و تماشاگران رو به رو شد و به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۴ شناخته شد.

این فیلم در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار در هشت رشته نامزد شد که در نهایت موفق شد تنها جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را برای گراهام مور به ارمغان بیاورد.

 

سومین صداپیشگی

در سال ۲۰۱۴ برای انیمیشن کمدی «پنگوئن‌های ماداگاسکار» (Penguins of Madagascar) حضور یافت.

شاید مهم‌ترین وجه امتیاز این انیمشن، بندیکت کامبربچ است که به‌ عنوان رهبر گرگ‌های یک آژانس اطلاعاتیِ چندوجهی به ایفای نقش پرداخته است.

 

بندیکت کامبربچ و جانی دپ

در سال ۲۰۱۵ در فیلم درام، جنایی و آمریکایی Black Mass در کنار جانی دپ (که نقش اصلی جیمز وایتی را داشت) حضور یافت. این فیلم زندگی واقعی جیمز بالجر، تبهکار مخوف بوستون را روایت می‌کند.

بندیکت در نقش بیلی برادر جیمز وایتی (که رئیس مجلس سنای ماساچوست است و به دنبال سرپوش‌گذاشتن بر گندکاری‌های برادر است) به ایفای نقش پرداخته اما چندان در این فیلم به چشم نیامده است.

 

بندیکت کامبربچ در نقش ابرقهرمان دکتر استرنج

در سال ۲۰۱۶ نقش ابرقهرمانی یک جراح مغز به نام «دکتر استرنج» را (که چهاردهمین فیلم در دنیای مارول بود) در فیلمی با همین نام (Doctor Strange) به کارگردانی اسکات دریکسون و در کنار ستارگانی چون چیویتل اجیوفور، ریچل مک‌آدامز بازی کرد.

دکتر استرنج در این فیلم، هنرهای عرفانی را پس از تصادف با اتومبیل که منجر به پایان حرفه پزشکی‌اش شد می‌آموزد. او برای بهبودی‌اش راهی سفر شد و...

هوشمندی و مهارت‌های خاص بندیکت، کاملاً با کاراکتر این جادوگر چندبعدی مطابقت دارد. همین امر باعث شده است تا این فیلم با کمک برخی جلوه‌های بصری نامزد جایزه اسکار شود.

در سال ۲۰۱۷ برای بار دوم در نقش محدود و نسبتاً کوتاه دکتر استرنج در فیلم ابرقهرمانی و کمدی «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) بازی کرد. کامبربچ در سکانس‌های محدودی حضور دارد و همزمان در فیلم «دکتر استرنج» در کاراکتر اصلی به ایفای نقش می‌پرداخت اما همین حضور کوتاه‌اش باعث درخشش فیلم شد.

در سال ۲۰۱۸ در فیلم ابرقهرمانی «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» (Avengers: Infinity War) به کارگردانی برادران روسو در نقش مکمل دکتر استرنج حضور داشت.

در سال ۲۰۱۹ برای بار سوم در نقش نقش و کاراکتر دکتر استرنج (در نقش مکمل) در فیلم ابرقهرمانی «انتقام‌جویان: آخر بازی» (Avengers: Endgame) بازی کرد که دنباله مستقیم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» است.

 

انتقاد تند به فیلم Zoolander 2

در همین سال در فیلم دیگری نیز در نقش مکمل و فرعی بازی کرد به نام «زولندر ۲» (Zoolander 2) به کارگردانی بن استیلر.

این فیلم، دنباله‌ی فیلم کمدی نه‌ چندان جذاب محصول سال ۲۰۰۱ است که به روایت داستان یک مدل احمق (درک زولندر) می‌پرداخت. این اثر را می‌توان بزرگ‌ترین اشتباه تولیدکنندگانش نامید زیرا هرگز نتوانست نظر مثبت مخاطب و منتقد را جلب کند. بندیکت کامبربچ در هیچ فیلمی مانند این فیلم، به علت بازی در نقش یک سوپر مدل هم‌جنس‌گرا، مورد انتقاد قرار نگرفته است.

 

بندیکت کامبربچ در نقش توماس ادیسون

در سال ۲۰۱۷ در نقش اول و اصلی درام و تاریخی The Current War به کارگردانی آلفونسو گومز-رخون بازی کرد که درباره رقابت بین دو دانشمند است: توماس ادیسون (با بازی بندیکت) و جرج وستینگهاوس (با بازی مایکل شنون) بود.

 

چهارمین صداپیشگی | گرینچ

در سال ۲۰۱۸ در انیمیشن کمدی «گرینچ» (The Grinch) به کارگردانی مشترک یارو چنی و اسکات موزیر در نقش کاراکتر اصلی (گرینچِ بداخلاق) که می‌خواهد کریسمس را برای همه‌ی شهروندان خراب کند.

در همین سال در یک فیلم فانتزی و ماجراجویی نیز در نقش مکمل صداپیشگی و ضبط حرکت بازی کرد: «موگلی: افسانه جنگل» (Mowgli: Legend of the Jungle) به کارگردانی اندی سرکیس.

او در صدا و ضبط حرکت نقش شیر خان، ببر بنگال سادیست و وحشی با پای جلویی فلج نقش داشت که دشمن اصلی موگلی و کسی است که والدین بیولوژیکی‌اش کشت.

در سال ۲۰۱۹ در فیلم حماسی و جنگیِ «۱۹۱۷» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سم مندس، در نقش مکمل و در کنار ستارگانی چون جرج مکای و دین-چارلز چپمن و... بازی کرده است.

در همین سال در فیلم دیگری بازی کرد به نام «موریتانی» (The Mauritanian) به کارگردانی کوین مک‌دانلد و در نقش مکمل سرهنگ دوم استوارت کاناپه و در کنار ستارگانی چون جودی فاستر، طاهر رحیم و شایلین وودلی.

 

بازی بندیکت کامبربچ در نقش خودش

در سال ۲۰۱۹ در فیلم کمدی «بین دو سرخس: فیلم» (Between Two Ferns: The Movie) ظاهر شد. بندیکت در این فیلم، در نقش خودش حضور داشت.

در سال ۲۰۲۰ در فیلم تاریخی و جاسوسی «پیک» (The Courier) به کارگردانی دومینیک کوک حضور درخشانی داشت. بندیکت، شنلی به تن دارد که او را شبیه به ابرقهرمان‌ها کرده است. او در نقش یک تاجر بریتانیایی به نام گرویل وین به ایفای نقش می‌پردازد که به یک جاسوس تبدیل‌ شده است.

 

چهارمین بار در نقش دکتر استرنج در مرد عنکبوتی ۳

در سال ۲۰۲۱ برای بار چهارم در همان کاراکتر تکراری و کوتاه و محدود دکتر استرنج، در فیلم ابرقهرمانی «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» (Spider-Man: No Way Home) به کارگردانی جان واتس بازی کرد. این فیلم، بیست و هفتمین فیلم در دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود.

این فیلم، به ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل شده است. طبق خبری که ددلاین منتشر کرده است، فروش جهانی‌اش به ۱/۶۹۱ میلیارد دلار رسیده است.

 

بازی درخشان بندیکت کامبربچ در ژانر وسترن

در سال ۲۰۲۱ در نقش اصلی و تحسین‌برانگیز دامداری سرسخت و جدی به نام فیل ‌بوربانک در فیلم درام و وسترن «قدرت سگ» (The Power of the Dog) که مشترک آمریکا، کانادا و نیوزلند و به نویسندگی و کارگردانی جین کمپیون بود حضور یافت.

ستاره‌های هم‌بازی‌اش عبارت بودند از کیریستن دانست، جسی پلمونس، توماسین مک‌کنزی و کدی اسمیت-مک‌فی. نقش‌آفرینی درخشان بندیکت در این فیلم، با تحسین منتقدان همراه بود.

بندیکت کامبربچ در این فیلم چنان بازی درخشانی داشته است که بسیاری از منتقدان معتقد بودند که باید به خاطر این نقش‌آفرینی برنده جایزه اسکار شود.

 

بندیکت کامبربچ در نقش لوئیس وین (نقاش معروف)

یک پروژه‌ی دیگر که بندیکت در آن بازی کرده است و در سال ۲۰۲۲ اکران خواهد شد، فیلم کمدی-درام «زندگی الکتریکی لوئیس وین» (The Electric Life of Louis Wain) به کارگردانی ویل شارپ است که در آن، نقش اصلیِ لوئیس وین (نقاش معروف انگلیسی) را ایفا کرده است.

 

فعالیت‌های تلویزیونی بندیکت کامبربچ

بندیکت در سال‌‌های فعالیت بازیگری‌اش در نوزده سریال و هفت فیلم و دو مستند و دو صداپیشگی حضور داشته است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

ـ در اپیزود اول و پارت دوم سریال جنایی «شاهد خاموش» (Silent Witness) که از ۱۹۹۶ تا اکنون ۱۶۸ قسمت پخش شده است.

ـ در اپیزود اول و دوم سریال «مأموران مخفی» یا «ام‌آی‌فایو» (Spooks) از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱

ـ در سیزده اپیزود سریال «شرلوک» (Sherlock) از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ که بندیکت در نقش شرلوک بازی کرده است

ـ در فیلم The Child in Time در سال ۲۰۱۷ در نقش استفان لوئیس، نویسنده موفق کتاب کودک که دخترش ناپدید می‌شود.

ـ در انیمیشن «سیمپسون‌ها» (The Simpsons) (۲۰۱۷) که بندیکت به جای نخست‌وزیر بریتانیا / سوروس اسنیپ صداپیشگی کرد.

ـ در مینی‌سریال «پاتریک ملروز» (Patrick Melrose) (۲۰۱۸) که بندیکت در نقش پاتریک ملروز بازی کرد و تولید‌کننده‌ی اجرایی آن نیز بود.

ـ در مینی‌سریالِ هفت قسمتیِ «تاج توخالی» (The hollow crown)

ـ در سریال انیمیشن «چه می‌شود اگر...؟» (What if…?)

 

فعالیت‌های تئاتر بندیکت کامبربچ

بندیکت در سال‌های فعالیت هنری و بازیگری‌اش از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۱۸ در حدود بیست و شش نمایشنامه حضور داشته است که در پنج نمایش، فقط گوینده و قرائت‌کننده‌ی متن بوده است. برخی از نمایش‌های او عبارتند از:

ـ نمایشنامه‌ی «داستان باغ وحش» (The Zoo Story) با نام اصلی پیتر و جری (۱۹۹۹)

ـ نمایشنامه‌ی «وُیتسک» (Woyzeck) (۲۰۰۰) 

ـ نمایشنامه‌ی «ملاقات بانوی سال‌]ورده» (Der Besuch der alten Dame) (۲۰۰۱)

ـ نمایشنامه‌ی «هملت» (Hamlet) (۲۰۱۵)

 

زندگی شخصی و همسر بندیکت کامبربچ

بندیکت با سوفی هانتر کارگردان تئاتر و اپرا و نمایشنامه‌ نویس و بازیگر انگلیسی ازدواج کرده ‌است.

ازدواج این‌دو هنرمند در بخش ازدواج‌های آینده‌ی روزنامه تایمز در ۵ نوامبر ۲۰۱۴ اطلاع‌رسانی شده بود.

بندیکت و سوفی، قبل از ازدواج به مدت هفده سال با یک‌دیگر دوست بودند و سرانجام در کلیسای قرن دوازدهمی سنت پیتر و سنت پاول در جزیره وایت پیئند به طور رسمی و قانونی با یک‌دیگر ازدواج کردند و در ۱۴ فوریه ۲۰۱۵ در دهکده موتی‌استون منر، مهمانی عروسی بر پا کردند.

مراسم ازدواج این‌دو هنرمند، بسیار ساده و مختصر در جزیره وایت در جنوب انگلستان برگزار شد. آن‌ها سه فرزند پسر دارند.

بندیکت در دایره‌ی دوستی‌های شخصی، ارتباطی دوستانه و نزدیک و صمیمی با کیرا نایتلی، جیمز مک آووی، تام هاردی، ادی ردمین و تام هیدلستون دارد.

از نظر عقیده و تمایلات درونی و معنوی، بندیکت کامبربچ به فلسفه و دینِ بدون شریعت و معنوی‌گرای بودایی باور دارد و در همین راستا دلبسته‌ی مدیتیشن و مراقبه ‌است.

 

فعالیت‌های خیریه

بندیکت کامبربچ سفیر مؤسسه پرینس تراست و حامی سازمان‌های کمک‌کننده به جوانان محروم از طریق هنر، از جمله آد آرت، آنوز آفریقا و دراماتیک نید است.

در سال ۲۰۰۳ در راهپیماییِ «جنگ را متوقف کنید» در لندن (که علیه جنگ عراق بود) شرکت کرد.

در سال ۲۰۱۳ نیز علیه نقض آزادی‌های مدنی توسط دولت بریتانیا اعتراض کرد.

 

حواشی

ـ‌ ملاقات با استفن هاوکینگ

بندیکت کامبربچ قبل از این‌که در سال 2004 در سریال تلویزیونی «هاوکینگ» بازی کند، دو بار به ملاقات استفن هاوکینگ رفت. صدای او بعدها نیز دو بار به عنوان راوی در مستندهای «درون‌گیتی با استفن هاوکینگ» و «طراحی باشکوه استفن هاوکینگ» مورد استفاده قرار گرفته است.

 

ـ دزدیده شدن بندیکت کامبربچ

در سال ۲۰۰۵ در کوازولو- ناتالِ آفریقای جنوبی، بندیکت و دو تن از دوستانش نیمه‌شب توسط گروهی از محلی‌های مسلح ربوده شدند و آن‌ها را به منطقه‌ای غیر مسکونی بردند اما پس از مدتی، بدون هیچ توضیحی رهایشان کردند. بندیکت در گفتگو با هالیوود ریپورتر این اتفاق را این‌گونه شرح می‌دهد:

«پشت سر هم فریاد می‌زدند: پایین را نگاه کنید؛ پایین را نگاه کنید؛ دستتان را روی سرتان بگذارید؛ فقط به زمین رانگاه کنید. پول‌هایتان کجاست؟ کدامتان اسلحه دارید؟ اسلحه‌تان کجاست؟ اگر می‌خواهید زنده بمانید باید همه‌ی چیز‌های با ارزشتان را به ما بدهید»

این بازیگر ادامه می‌دهد:

«هیجان من به اوج خودش رسیده بود و من آزادشدن آدرنالین در بدنم را احساس کردم.»

بندیکت و دوستانش بعد از ترس فراوان و از دست دادن مقداری پول، رها شدند.

 

ـ هم‌بازی با دوست نزدیک مادر

رابطه گرم شخصیت شرلوک هولمز در سریال «شولوک» با خانم هادسون، در بیرون از فیلم نیز وجود داشته است زیرا خانم آنا استابز (بازیگر نقش خانم هادسون) یکی از دوستان نزدیکِ مادر بندیکت بود. بندیکت از کودکی او را می‌دیده است و خاطرات خوبی در ذهنش باقی مانده است.

 

ـ مخالفت با بازی بندیکت و ناامید نشدن او

وقتی که تعیین شد بندیکت کامبربچ، نقش «جان هریسون» را در دنباله فیلم پیشتازان فضا بازی می‌کند، طرفداران این فیلم، چون با شخصیت بندیکت اُنس نداشتند، خیلی راضی نبودند اما بندیکت ناامید نشد و توانست به زیبایی هرچه‌ تمام‌تر به ایفای نقش این شبه انسان سرد و حیله‌گر حاصل مهندسی ژنتیک بپردازد.

 

ـ نسبت فامیلی بندیکت کامبربچ با نویسنده شرلوک

هالیوود ریپورتر چند سال پیش اعلان کرده بود که بندیکت کامبربچ (که در آن زمان مشغول بازی در نقش «شرلوک» بود) با نویسنده این سریال (که یک قرن پیش این شخصیت را خلق کرد) نسبت فامیلی دارد و ظاهراً شانزدهمین پشت وی دایی‌زاده کانن دویل بوده است.

 

- درگیری بندیکت کامبربچ با زورگیران در خیابان

ـ طبق گفته‌ی The Sun، نوامبر گذشته، کامبربچ سوار بر اوبری در خیابان‌های لندن بوده که گروهی از زورگیرها را می‌بیند که به یک پیک موتوری حمله کرده‌اند. همان وقت او از ماشین پایین می‌پرد تا پیک را نجات بدهد.

راننده‌ی اوبر، برای The Sun توضیح داد که کامبربچ کله به کله‌ی زورگیرها شد و بر سرشان داد زد که دست از سر پیک بردارند و بعد هم خودش را درست وسط درگیری پرت کرد.

راننده، مانوئل دایاس آن صحنه را اینطور توصیف کرد که:

«بعد همه چیز سورئال شد. شرلوک هولمز، درست سر پیچ خیابان بیکر داشت با چهار مهاجم مبارزه می‌کرد.»

اینکه گردن کلفت‌های خیابانی کامبربچ را همان موقع اصلاً نشناختند، یا اینکه فقط بخاطر دروغش درباره‌ی بازی در نقش کان در سیکوئل استار ترک از دستش عصبانی بودند، مشخص نیست، ولی در هر صورت، آن‌ها حواسشان از پیک پرت شد و با این ستاره‌ی سینما و تلویزیون درگیر شدند. ظاهراً همان موقع بود که دایاس نیز وارد قضیه ‌شد.

او به The Sun گفت:

«من یکی از مردها را گرفته بودم و بندیکت دیگری را. انگار که دقیقاً می‌دانست دارد چه کار می‌کند. خیلی هم شجاع بود. صادقانه بگویم، بیشتر کار را او انجام داد. آن‌ها سعی کردند بندیکت را  بزنند ولی او از خودش دفاع کرد و آن‌ها را عقب راند. خودش هم صدمه‌ای ندید.»

دایاس گفت در بحبوحه‌ی دعوا، انگار که زورگیرها بالاخره فهمیدند دارند با چه کسی دعوا می‌کنند، برگشتند و فرار کردند.

دایاس ادامه داد:

«او از پیک موتوری پرسید که حالش چطور است، و او جواب داد من خوبم، بندیکت هم فقط بغلش کرد.»

گرچه The Sun نتوانست رد پیک موتوری را برای ثبت اظهاراتش بگیرد، نیویورک تایمز ماجرای زورگیری را از طریق پلیس لندن تایید کرد، گرچه گزارش پلیس اشاره نکرده بود که خود شرلوک در این قضیه دخالت داشته است.

دایاس، کامبربچ را بخاطر اینکه برای نجات پیک قدم پیش گذاشت، یک «ابرقهرمان» خواند، ولی خود کامبربچ درباره‌ی کل قضیه شانه بالا انداخت و به The Sun چیزی را گفت که هر قهرمانی می‌گوید:

«من این کار را کردم چون باید می‌کردم.»

 

برخی جوایز و افتخارات بندیکت کامبربچ

۲۰۰۵: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر مرد، برای «هاوکینگ»
۲۰۱۰: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، برای «جزیره کوچک»
۲۰۱۱: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر مرد، برای «شرلوک»
۲۰۱۲: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «شرلوک»
۲۰۱۳: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر مرد در سریال، برای «شرلوک»
۲۰۱۴: نامزدی انجمن جوایز بازیگران سینما در رشته بهترین اجرای گروه بازیگران در سینما، برای «آگوست: اوسیج کانتی»
۲۰۱۴: نامزدی انجمن جوایز بازیگران سینما در رشته بهترین اجرای گروه بازیگران در تلویزیون، برای «آگوست: اوسیج کانتی»
۲۰۱۴: نامزدی بفتا در رشته رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «بازی تقلید»
۲۰۱۵: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «بازی تقلید»
۲۰۱۵:‌ نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر مرد در فیلم‌ درام، برای «بازی تقلید»
۲۰۱۵: نامزدی انجمن جوایز بازیگران سینما در رشته بهترین اجرای گروه بازیگران در سینما، برای «بازی تقلید»
۲۰۱۵: نامزدی انجمن جوایز بازیگران سینما در رشته بهترین بازیگر مرد، برای «شرلوک»
۲۰۱۵: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «شرلوک»
۲۰۱۷: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «تاج توخالی»
۲۰۱۸: نامزدی انجمن جوایز بازیگران سینما در رشته بهترین اجرای گروه بازیگران در سریال، برای «شرلوک»
۲۰۱۹: برنده بفتا در رشته بهترین بازیگر مرد در مینی‌سریال، برای «پاتریک ملروز»
۲۰۱۹: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «پاتریک ملروز»
۲۰۲۲: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر مرد در فیلم‌ درام، برای «قدرت سگ»
۲۰۲۲: نامزدی انجمن جوایز بازیگران سینما در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «قدرت سگ»

بستن

عکس‌های بندیکت کامبربچ


بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن در سریال «شرلوک»
بندیکت کامبربچ
بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن در سریال «شرلوک»(Sherlock)
بندیکت کامبربچ
بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن در نمایی از سریال «شرلوک»(Sherlock)
بندیکت کامبربچ
بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن در نمایی از سریال «شرلوک»
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان
پوستر شرلوک فصل 4 قسمت 4
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 4 قسمت 3
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 4 قسمت 2
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 4 قسمت 1
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 3 قسمت 3
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 3 قسمت 2
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 3 قسمت 1
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 2 قسمت 3
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 2 قسمت 2
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 2 قسمت 1
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 1 قسمت 3
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 1 قسمت 2
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک فصل 1 قسمت 1
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر اسب جنگی
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر سم
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر داستان شگفت انگیز هنری شوگر
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر پنگوئن های ماداگاسکار
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر 1917
۷.۴۶ /۱۰

از مجموع ۵۴ رای

امتیاز شما
پوستر موریتانیانی
۷.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر انتقام جویان 4: آخر بازی
۸.۳۵ /۱۰

از مجموع ۱۰۹ رای

امتیاز شما
پوستر 12 سال بردگی
۷.۷۲ /۱۰

از مجموع ۳۶۱۴ رای

امتیاز شما
پوستر مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست
۶.۴۳ /۱۰

از مجموع ۷ رای

امتیاز شما
پوستر دکتر استرنج در مولتی ورس دیوانگی
۷.۷۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر پیشتازان فضا به سوی تاریکی
۷ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر بندزن خیاط سرباز جاسوس
۶.۳۳ /۱۰

از مجموع ۸۰ رای

امتیاز شما
پوستر زندگی الکتریکی لوئیس وین
۱۰ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر هابیت 3: نبرد پنج سپاه
۱۰ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر هابیت 2: برهوت اسماگ
۱۰ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر آگوست: اوسیج کانتی
۸ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر قدرت سگ
۶.۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر شرلوک
۸.۸۷ /۱۰

از مجموع ۱۵ رای

امتیاز شما
پوستر پیک
۶.۶۷ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر انتقام جویان: جنگ ابدیت
۸.۱۱ /۱۰

از مجموع ۳۷۹۴ رای

امتیاز شما
پوستر بازی تقلید
۷.۷ /۱۰

از مجموع ۳۷۱۰ رای

امتیاز شما
پوستر هابیت 1: یک سفر غیر منتظره
۷.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر ثور 3: راگناروک
۷.۶۸ /۱۰

از مجموع ۴۰۴۵ رای

امتیاز شما
پوستر رکن پنجم
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر دکتر استرنج
۸.۱۷ /۱۰

از مجموع ۱۳۱۴ رای

امتیاز شما
پوستر گرینچ
۷.۸۸ /۱۰

از مجموع ۳۳ رای

امتیاز شما
پوستر اسب جنگی تنها
۷.۴۸ /۱۰

از مجموع ۱۸۰۹ رای

امتیاز شما