خاویر باردم

بازیگر

خاویر باردم (Javier Bardem) بازیگر اسپانیایی، در روز ۱ مارس ۱۹۶۹ در اسپانیا متولد شد. خاویر باردم در سال ۲۰۰۸ به اوج بازیگری‌اش رسید و برنده‌ی جایزه اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در نقش آنتون چیگور (قاتل روان‌پریش) در فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» شد.  او سه بار دیگر نامزد اسکار شد؛ «پیش از آغاز شب» (۲۰۰۱)، «بیوتیفول» (۲۰۱۱) و «ریکاردوس بودن» (۲۰۲۲)؛ اما نتوانست این جایزه را به خانه ببرد.

بیوگرافی خاویر باردم

خاویر آنْخِل اِنْسیناس باردِم (Javier Ángel Encinas Bardem) بازیگر اسپانیایی، در روز اول مارس ۱۹۶۹ در شهر لاس پالماس از استان لاس پالماسِ اسپانیا واقع جزیره گران‌کاناریا از مجموعه‌ی مجمع الجزایر قناری متولد شد.

خاویر باردم

 

خانواده و خویشاوندان خاویر باردم

مادرش پیلار باردم متولد ماریا دل پیلار باردمِ مونیوز (1939-2021) نیز یک بازیگر بود. پدرش خوزه کارلوس انسیناس دوسیناگ (1931-1995) پسر یک دامدار بود. طبق خاطرات مادرش پیلار، خوزه اهل هوس‌بازی و خشونت‌ بود و گاهی ازشدت خشونت و عصبانیت، به در ورودیِ خانه شلیک می‌کرد. 

خاویر باردم

 

پدرش بیش از 10 بار تغییر شغل داد که سرانجام منجر به اخراج و گرسنگی فرزندانش شد. این زوج، مدت کوتاهی پس از تولد خاویر باردم از هم جدا شدند و مادرش او و خواهر و برادرهای بزرگش کارلوس و مونیکا را به تنهایی بزرگ کرد. یک خواهر و برادر دیگر نیز اندکی پس از تولد درگذشتند. پدرش نیز در سال 1995 بر اثر سرطان خون درگذشت.

خاویر باردم نوه‌ی رافائل باردم و ماتیلد مونوز سامپدرو (که هر دو بازیگر بودند) و برادرزاده‌ی خوان آنتونیو باردم (که فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان) است. دو خواهر و برادرش نیز بازیگر هستند. عمویش خوان آنتونیو باردم نیز گرایش‌های سیاسی داشت. او به خاطر فیلم‌های ضدفاشیستی‌اش توسط فرانکو زندانی شد.

کودکی باردم تحت تربیت مادربزرگ کاتولیکش گذشت و در فضا و محیط مذهب کاتولیک رومی بزرگ شد. او در کودکی، مدتی را در فعالیت‌های تئاتر و فیلم حضور داشت.

 

زندگی شخصی خاویر باردم

خاویر باردم از طرفداران موسیقی هوی‌متال است و گروه AC/DC را از برخی جهات به خاطر کمک به او در یادگیری زبان انگلیسی به رسمیت می‌شناسد و بهآن اهمیت می‌دهد. خاویر باردم ترجیح می‌دهد رانندگی نکند؛ به یک دلیل ساده: او چندان مهارتی در رانندگی ندارد. او فقط برای نقش‌های سینمایی پشت فرمان می‌نشیند.

اگر چه خاویر باردم به عنوان یک کاتولیک بزرگ شد، اما او اکنون ندانم‌گرا (آگنوستیک) است. او به ماوراءالطبیعه باوری قوی ندارد اما آن را انکار نیز نمی‌کند. او می‌گوید:

«ما فقط همین نقطه کوچک در کل جهان هستیم. پس مسلماً باید چیزهای دیگری وجود داشته باشد؛ افراد دیگر؛ موجودات دیگر؛ زندگی‌های دیگر و ابعاد دیگر. مطمئنا من به آن اعتقاد دارم. به نظر من علم و عقیده باید با هم باشند.»

خاویر باردم و پنه‌ لوپه کروز

در سال 2008 و پس از بازی در فیلم «ویکی کریستینا بارسلونا» با پنه‌ لوپه کروز وارد رابطه عاشقانه شد. در سال 2010 در یک مهمانی کوچک خانوادگی با پنه لوپه کروز ازدواج کرد.

خاویر باردم و پنه لوپه کروز دو فرزند دارند: یک پسر به نام لئو انسیناس کروز متولد 23 ژانویه 2011 در لس آنجلس؛ و یک دختر، به نام لونا انسیناس کروز، متولد 22 ژوئیه 2013 در مادرید.

خاویر باردم و پنه لوپه کروز

 

شش سالگی خاویر باردم: اولین حضور در تلویزیون

در سال ۱۹۷۴ خاویر باردم شش سالش بود که اولین حضور سینمایی خود را در سریال تلویزیونی کمدی و اسپانیایی «ال پیکارو» (El pícaro) به نویسندگی و کارگردانی و بازی فرناندو فرنان گومز تجربه کرد.

 

عشق اول خاویر باردم: نقاشی

بعدها که در سنین نوجوانی بود، برای تیم ملی نوجوانان اسپانیا راگبی بازی کرد. البته عشق اول باردم هنر نقاشی بود. او به مدت چهار سال در دانشکده هنر و صنایع دستیِ مادرید به تحصیل نقاشی پرداخت.

خاویر باردم

 

چه شد که خاویر باردم سراغ بازیگری رفت؟

خاویر باردم به شدت شیفته‌ی نقاشی بود و برای این‌که به این علاقه‌اش برسد و از آن حمایت کند به پول نیاز داشت. به همین خاطر برای تأمین هزینه‌های مربوط به نقاشی، سراغ بازیگری رفت اما کم‌کم پایش در تله‌ای گیر کرد که پای خانواده و فامیلش نیز در همان دام گیر کرده بود. خاویر باردم نواخواسته و عملاً و به تدریج یک بازیگر شد. جالب است که خودش می‌گوید که او نقاش بدی بوده است. و به همین خاطر بود که بالاخره این حرفه را رها کرد. 

خاویر باردم

 

در سال 1989 برای نمایش کمدی اسپانیایی «روز پیش رو» (The Day Ahead) مجبور شد لباس سوپرمن را برای یک طرح کمدی بپوشد. و این مسئله، او را به این سوال واداشت که آیا اصلاً او می‌خواهد بازیگر شود! خاویر باردم اعتراف کرده است که در طول دوران بازیگری خود به عنوان یک رقصنده، فقط برای یک روز، کار کرده است.

 

اولین نقش سینمایی خاویر باردم همراه با مادر

خاویر باردم در سالِ اولِ دهه‌ی ۹۰ در سن 21 سالگی در اولین فیلم سینمایی بزرگ خود به نامِ The Ages of Lulu ساخته‌ی بیگاس لونا، به همراه مادرش پیلار باردم در نقش کوچکی ظاهر شد.

در سال ۱۹۹۱ در فیلم اسپانیایی «کفش‌های پاشنه‌بلند» (Tacones lejanos) به کارگردانی پدرو آلمودوار و در نقش فرعی مدیر طبقه در ایستگاه تلویزیونی حضور یافت.

 

اولین نقش اصلی و موفقیت بین المللی خاویر باردم

در سال ۱۹۹۲ در فیلم درام Jamón Jamón به کارگردانی بیگاس لونا و در کنار پنلوپه کروز، و جوردی مویا ظاهر شد. بیگاس لونا، به قدری تحت تأثیر بازی خاویر باردم در فیلم قبلی‌اش The Ages of Lulu قرار گرفته بود که نقش اصلی مرد در فیلمِ Jamón Jamón را به او داد. خاویر باردم در این فیلم، در نقش یک مدل لباس زیر و گاوباز بازی می‌کرد. این فیلم که پنه‌لوپه کروز نیز در آن بازی کرد، یک موفقیت بین المللی بود.

خاویر باردم

 

همکاری سوم خاویر باردم با بیگاس لونا

در سال ۱۹۹۳ دوباره با کارگردان فیلم قبلی بیگانس لونا همکاری کرد و در فیلم اسپانیایی «توپ‌های طلایی» (Golden Balls) به کارگردانی بیگاس لونا بازی کرد. 

توپ طلایی

 

در همین سال ۱۹۹۳ در فیلم اسپانیایی درامِ گروتسگِ «عشق دو زبانه» (The Bilingual Lover) که عناصری کمدی داشت، به کارگردانی و نویسندگی ویسنته آراندا ظاهر شد. 

در سال ۱۹۹۴ در فیلم مهیج اسپانیایی Running Out of Time به کارگردانی ایمانول اوریبه بازی کرد.

در همین سال ۱۹۹۴ در فیلم مهیج اسپانیایی «کارآگاه و مرگ» (The Detective and the Death) به کارگردانی گونزالو سوارز در نقش اصلی کارآگاه کورنلیو بازی کرد.

در سال ۱۹۹۵ در فیلم کمدی اسپانیایی «دهان به دهان» (Mouth to Mouth) به کارگردانی مانوئل گومز پریرا حضور یافت.

در سال ۱۹۹۶ در فیلم درام و ماجراجویی اسپانیایی «عشق نه؛ فقط جنون» (Not Love, Just Frenzy) ساخته‌ی آلفونسو آلباسته ظاهر شد.

 

خاویر باردم در سال ۱۹۹۷ در سه فیلم بازی کرد

۱. فیلم کمدی «عشق می‌تواند بطور جدی به سلامت شما آسیب بزند» (Love Can Seriously Damage Your Health) به کارگردانی مانوئل گومز پریرا

۲. فیلم اکشن و اسپانیایی «کیسه هوا» (Airbag) به کارگردانی خوانما باجو اولوآ

۳. فیلم درام و رمانتیک اسپانیایی «جسم زنده» (Live Flesh) به کارگردانی پدرو آلمودوار 

جسم زنده

 

۴. فیلم اکشن و جنایی و ترسناکِ آمریکایی-اسپانیایی-مکزیکیِ «رقص با شیطان» (Dance with the Devil) به کارگردانی الکس د لا ایگلسیا.

 

خاویر باردم در سال ۱۹۹۸ در فقط یک فیلم کمدی اسپانیایی بازی کرد

تورنته، مأمور خرفت قانون (Torrente, the Dumb Arm of the Law) به کارگردانی سانتیاگو سگورا.

 

خاویر باردم در سال ۱۹۹۹ در سه فیلم ظاهر شد

۱. فیلم درام اسپانیایی (Between Your Legs) ساخته‌ی مانوئل گومز پریرا

۲. فیلم درام و رمانتیک اسپانیایی «پوست دوم» (Second Skin) ساخته‌ی جراردو ورا 

پوست دوم

 

۳. فیلم مهیج اسپانیایی Los lobos de Washington به کارگردانی به کارگردانی ماریانو باروسو

 

اولین نامزدی اسکار و گلدن‌گلوب و شهرت جهانی خاویر باردم

در سال ۲۰۰۰ در فیلم درام «پیش از آغاز شب» (Before Night Falls) به کارگردانی جولیان اشنابل که اولین فیلم کاملاً آمریکایی بود در نقش اول و اصلیِ رینالدو آرناس (شاعر کوبایی) و در کنار جانی دپ واولیور مارتینز ظاهر شد؛ نقشی که به خاطرش نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و شهرت بین‌المللی به دست آورد. 

پیش از آغاز شب

 

خاویر باردم برای آمادگیِ پیش از بازی در این فیلم، لهجه کوبایی - اسپانیایی و کوبایی - انگلیسی را یاد گرفت. او همچنین حدود سیزده کیلوگرم وزن کم کرد.

 

ستایش آل پاچینو از خاویر باردم

خاویر باردم به خاطر نقش‌آفرینی‌اش در فیلم «پیش از آغاز شب» که در نقش شاعر کوبایی ظاهر شد، ستایش و تمجید آل پاچینو را دریافت کرد. پیامی که آل پاچینو روی منشی تلفنی خاویر باردم گذاشت، چیزی بود که خاویر باردم آن را یکی از زیباترین هدیه دانست. آل پاچینو با دیدن این فیلم، این جمله را پشت تلفن گفت:

«نقشت را دوست داشتم.»

خاویر باردم در مصاحبه‌ای درباره آل پاچینو گفت:

«به او ایمان و باور عمیق دارم. اگر به من تلفن بزنند و بپرسند که آیا مایل هستی با آل پاچینو بازی کنی؟ حتما از خوشحالی دیوانه می‌شوم.»

فرانسیس فورد کاپولا، خاویر باردم را به ‌عنوان وارث آل پاچینو، جک نیکلسون و رابرت دنیرو، و حتی از جنبه‌هایی بالاتر از آن‌ها معرفی کرد و وی را جاه‌طلب و بی‌میل به استراحت و همیشه هیجان‌انگیز برای انجام کار خوب دانست.

 

بازی خاویر باردم در فیلم وسوسه‌ام نکن 

در سال ۲۰۰۱ در فیلم کمدی «وسوسه‌ام نکن» (Don't Tempt Me) به کارگردانی آگوستین دیاس یانس، در کنار پنه‌لوپه کروز و دمیان بیچیر در نقش کوتاهِ بدون ویالوگ در انتهای فیلم بازی کرد.
هنوز انگلیسی‌اش برای بازی در نقش اول مناسب نبود.

 

حضور خاویر باردم در فیلم رقصنده طبقه بالا

در همان سال ۲۰۰۱ نقش دنی ویتر را در فیلم «گزارش اقلیت» رد کرد که نقش به کالین فارل رسید اما به جای آن، در سال 2002 در اولین کارگردانی مالکوویچ در فیلم دلهره‌آور و جنایی آمریکایی‌اش به نام «رقصنده‌ی طبقه بالا» (The Dancer Upstairs) بازی کرد. مالکوویچ در ابتدا باردم را برای نقش دستیار کارآگاه در نظر داشت اما مدت‌زمانی که فیلم برای یافتن منابع مالی تلاش می‌کرد، باردم فرصت یافت تا انگلیسی را بهتر از قبل یاد بگیرد و نقش اصلی کارآگاه را بر عهده بگیرد. 

رقصنده طبقه بالا

 

باردم درباره مالکوویچ گفته است: من همیشه از او سپاس‌گزارش خواهم بود زیرا او واقعاً اولین فرصتِ مناسب را برای بازی در نقش اول به زبان انگلیسی به من داد.

در همین سال ۲۰۰۲ در فیلم درام و اسپانیایی «دوشنبه‌ها در آفتاب» (Mondays in the Sun) به کارگردانی فرناندو لئون دِ آرانوا بازی کرد.

 

اولین حضور خاویر باردم در هالیوود با بازی در فیلم وثیقه

در سال ۲۰۰۴ در اولین حضورش در هالیوود، در فیلم اکشن و مهیج و نئو نوآرِ آمریکاییِ «وثیقه» (Collateral) به کارگردانی و تهیه کنندگی مایکل مان، در نقش فرعی و با بازیگران اصلیِ تام کروز و جیمی فاکس حضور یافت.

وثیقه

 

دومین نامزدی گلدن‌گلوب خاویر باردم برای فیلم دریای درون

در همین سال ۲۰۰۴ در فیلم درام اسپانیایی «دریای درون» (The Sea Inside) به کارگردانی آلخاندرو آمنابار بازی کرد. این فیلم، در هفتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد. گریم خاویر باردم برای بازی در فیلم، خیلی سخت و دشوار بو و فرایند گریم، حدود 5 ساعت طول کشید. او به خاطر این نقش دشوار و درخشان، نامزد جایزه گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر در فیلم‌های درام شد.

 

بازی خاویر باردم در فیلم اشباح گویا

در سال ۲۰۰۶ فقط در یک فیلم بازی کرد: «اشباح گویا» (Goya's Ghosts) به کارگردانی میلوش فورمن که محصول مشترک آمریکا و اسپانیا بود. خاویر باردم در این فیلم، در نقش لورنزو کاسامارس ظاهر شد که از جهت فیزیکی خیلی متناسب با نقش بود. بازی‌اش نیز چنان بود که به خوبی سیر تحول یک کشیش تا یک آزادی‌خواه را به تصویر ‌کشید.

اشباح گویا

 

خاویر باردم، برنده اسکار و گلدن‌گلوب و بفتا برای فیلم جایی برای پیرمردها نیست

در سال ۲۰۰۷ بعد از بازی در «عشق سال‌های وبا» (Love in the Time of Cholera) ساخته‌ی مایک نیوول، در فیلم جنایی و مهیجِ آمریکایی «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) که اقتباس از رمانی با همین نام از کورمک مک‌کارتی نویسنده آمریکایی و به کارگردانی جوئل و اتان کوئن بود، در نقش آنتون چیگور. یک آدمکش خونسرد و بی احساس ظاهر شد و به خاطر آن، برنده‌ی جایزه اسکار در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد شد.

این فیلم در در بخش‌های دیگر جوایز اسکار ۲۰۰۷ نامزد دریافت هشت جایزه و برنده چهار جایزه‌ی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

oh,dv fhvnl

 

چهارمین نامزدی گلدن‌گلوب خاویر باردم ویکی کریستینا بارسلونا

در سال ۲۰۰۸ با وودی آلن همکاری کرد و در فیلم او به نام «ویکی کریستینا بارسلونا» (Vicky Cristina Barcelona) در کنار اسکارلت جوهانسون، پنلوپه کروز، و ربکا هال بازی کرد. او برای بازی در این نقش، برای چهارمین بار نامزد گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر مرد در فیلم کمدی شد.

ویکی کریستینا بارسلونا

 

سومین نامزدی اسکار و دومین نامزدی بفتا و برنده فیلم کن برای فیلم ضیبا

در سال ۲۰۱۰ در فیلم درامِ مکزیکی-اسپانیایی«بیوتیفول» (Biutiful) به کارگردانی الخاندرو گونسالس اینیاریتو و در نقش اوکسبال (که کارگردان، فیلم را به طور خاص با در نظر گرفتن حضور باردم نوشت) بازی کرد و برای بازی در این نقش، نامزد اسکار و بفتا، و نیز برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم کن شد. 

ضیبا

 

باردم در نقش اوکسبال در یک خانه‌ی در حال خراب‌شدن، در کنار با دو فرزند کوچکش، آنا و متیو، زندگی می‌کند. او از همسرش مارامبرا که از اعتیاد به الکل و اختلال دوقطبی رنج می‌برد جدا شده‌ است و به جز برادرش تیتو خانواده دیگری ندارد.

 

بازی خاویر باردم در فیلم بخور، عبادت کن، عشق بورز

 فیلم «بخور، عبادت کن، عشق بورز» (Eat Pray Love) ساخته رایان مورفی و در مقابل جولیا رابرتس ظاهر شد.

خاویر باردم

 

روایت‌گری فیلم مستند پسران ابرها: آخرین مستعمره

در سال ۲۰۱۲ راویِ یک فیلم مستند اسپانیایی به نام «پسران ابرها: آخرین مستعمره» (Sons of the Clouds: The Last Colony) به کارگردانی آلوارو لونگوریا بود. فیلم به مردمی می‌پردازد که در کمپ‌های پناهجویان در صحرای غربی زندگی می‌کنند. او علناً سازمان ملل را محکوم کرد که مدعی شد این سازمان مایل به حل قطعی بحران انسانی در آن‌جا نیست.

 

خاویر باردم

 

سومین نامزدی بفتا خاویر باردم برای فیلم اسکای‌فال

خاویر باردم در سالب ۲۰۱۲ در فیلم «اسکای‌فال» (Skyfall) که بیست و سومین فیلم از سری فیلم‌های جیمزباند بود و کارگردانش سام مندس بود، حضور یافت. باردم در نقش رائول سیلوا (شخصیت منفی فیلم) در کنار دنیل کریگ (که برای سومین بار در نقش جیمز باند ظاهر می‌شد) بازی کرد و برای این نقش، سومین نامزدی جایزه بفتا نصیبش شد. 

خاویر بادم

 

بازی خاویر باردم در فیلم درام به سوی شگفتی 

در همین سال در فیلم درام و رمانتیک «به سوی شگفتی‌» (To the Wonder) به کارگردانی ترنس مالیک در نقش مکمل و در کنار بن افلک (در نقش اصلی) ظاهر شد.

 

در سال ۲۰۱۳ در دو فیلم بازی کرد

۱. فیلم جنایی و غم‌انگیز و مهیج آمریکاییِ «مشاور» (The Counselor) به کارگردانی ریدلی اسکات و در کنار مایکل فاسبندر، کامرون دیاز، برد پیت و پنه‌ لوپه کروز. 

مشاور

 

۲. فیلم رمانتیک اسپانیایی Scorpion in Love به کارگردانی سانتیاگو آ زانو در نقش مکمل سولیس.

 

در سال ۲۰۱۴ فقط در یک فیلم بازی کرد: فیلم علمی - تخیلی و اکشنِ اسپانیایی - بلغاری - انگلیسیِ «ربات‌های یاغی» (Autómata) به کارگردانی گبه ابیز با بازی آنتونیو باندراس. باردم در این فیلم، در نقش فرعیِ ربات آبی بازی کرده است.

 

در سال ۲۰۱۵ نیز فقط در یک فیلم بازی کرد: فیلم اکشن و مهیج «تفنگدار» (The Gunman) به کارگردانی پیر مورل.

تفنگدار

 

در سال ۲۰۱۶ نیز فقط در یک فیلم بازی کرد: فیلم درام آمریکایی «آخرین چهره» (The Last Face) به کارگردانی شان پن و نویسندگی ارین دیگنام.

 

خاویر باردم و گلشیفته فراهانی در فیلم دزدان دریایی کارائیب: مرده‌ها قصه نمی‌گویند

در سال ۲۰۱۷ در فیلم «دزدان دریایی کارائیب 5: مرده‌ها قصه نمی‌گویند» (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales) به کارگردانی مشترک اسپن سندبرگ و یواخیم رانینگ، در نقش آماندو سالازار بازی کرد و این نقش‌آفرینی در کنار جانی دپ (در نقش کاپیتان جک اسپارو) و گلشیفته فراهانی (در نقش فرعی یک جادوگر دریایی به نام شانسا با سری تراشیده و گریمی بسیار متفاوت) بود.

 

دزدان دریایی کارائیب

 

بازی خاویر باردم در فیلم مادر به کارگردانی دارن آرنوفسکی

۱. فیلم روان‌شناختی و ترسناک آمریکایی «مادر» (Mother) به نویسندگی و کارگردانی دارن آرونوفسکی که بر روی زوجی تمرکز دارد که زندگی آن‌ها با ورود مهمانان غیرمنتظره مختل می‌شود. 

خاویر باردم

 

بازی خاویر باردم در فیلم درام اسپانیایی پابلوی دوست‌داشتنی 

۲. فیلم درام اسپانیاییِ انگلیسی‌زبانِ «پابلوی دوست‌داشتنی» (Loving Pablo) به کارگردانی فرناندو لئون د آرانوا. خاویر باردم در این فیلم، در کنار همسرش پنه‌لوپه کروز و پیتر سارسگارد بازی کرده است.

خاویر باردم

 

همکاری خاویر باردم با اصغر فرهادی در فیلم همه می‌دانند

در سال ۲۰۱۸ نیز در فیلم روان‌شناختی «همه می‌دانند» (Everybody Knows) به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی (که این فیلم که هشتمین فیلم بلندش بود و به زبان اسپانیایی ساخته شده بود) در نقش در نقش پاکو و درکنار همسرش پنه‌لوپه کروز (در نقش لورا) و ریکاردو دارین (در نقش آلخاندرو، همسر لورا) بازی کرد. 

همه می‌دانند

 

این فیلم برای نخستین بار در جشنواره فیلم کنِ ۲۰۱۸ اکران شد و به عنوان فیلم افتتاحیه نیز به نمایش درآمد. این اثر، دومین اثر اسپانیایی‌زبان بود که در تاریخ جشنواره بین‌المللی فیلم کن به عنوان فیلم افتتاحیه انتخاب شد و درست یک روز بعدش در سینماهای فرانسه اکران شد.

 

خاویر باردم در سال ۲۰۱۸ در یک فیلم دیگرنیز بازی کرد

فیلم کوتاه آمریکایی Thy Kingdom Come به کارگردانی یوجین ریچاردز.

خاویر باردم

 

در سال ۲۰۲۰ در یک فیلم و یک مینی‌سریال بازی کرد

۱. در فیلم «راه‌های نرفته» (The Roads Not Taken) به کارگردانی سالی پاتر 

راه های نرفته

 

۲. در مینی‌سریال کمدی و آمریکاییِ Home Movie: The Princess Bride به کارگردانی جیسون رایتمن

 

چهارمین نامزدی اسکار و پنجمین نامزدی گلدن‌گلوب خاویر باردم برای فیلم ریکاردو بودن

خاویر باردم در سال ۲۰۲۱ در فیلم آمریکایی درام و زندگینامه‌ای «ریکاردو بودن» (Being the Ricardos) به نویسندگی و کارگردانی آرون سورکین بازی کرد که درباره رابطه میان ستاره‌های سریالِ «عاشقتم لوسی» یعنی لوسیل بال و دزی آرناز ساخته شده‌ است. نیکول کیدمن و خاویر باردم نقش بال و آرناز را بازی کرده‌اند. 

ریکاردو بودن

 

نیکول کیدمن برای این فیلم برنده جایزه گلدن گلوب شد و باردم، برای بار چهارم، نامزد اسکار و برای بار پنجم نامزد گلدن‌گلوب شد.

 

بازی خاویر باردم در فیلم تل‌ماسه 

۱. فیلم آمریکایی علمی - تخیلی و حماسی «تل‌ماسه» (Dune) به کارگردانی دنی ویلنوو، که بعد از فیلم «تل‌ماسه» (۱۹۸۴) به کارگردانی دیوید لینچ. 

تل ماسه

 

بازی خاویر باردم در فیلم رئیس خوب 

۲. فیلم اسپانیاییِ کمدی «رئیس خوب» (The Good Boss) به کارگردانی و نویسندگی فرناندو لئون د آرانوآ.

رئیس خوب

 

صداپیشگی خاویر باردم

خاویر باردم در سال ۲۰۲۲ در انیمیشنِ آمریکاییِ کمدی-موزیکالو اکشنِ Lyle, Lyle, Crocodile به کارگردانی ویل اسپک و جاش گوردون که اقتباساز فیلم‌نامه‌ای از ویلیام دیویس است، صداپیشگی کرده است که قرار است در سال ۲۰۲۲ اکران شود. 

خاویر باردم

 

در همین سال نیز در فیلم موزیکال و فانتزی آمریکایی «پری دریایی کوچک» (The Little Mermaid) به کارگردانی راب مارشال، در نقش پادشاه تریتون در حال بازی‌کردن است که قرار است در 26 مه 2023 در ایالات متحده اکران شود.

 

مواضع سیاسی

در جریان درگیری اسرائیل و غزه در سال 2014 باردم و کروز نامه‌ای سرگشاده امضا کردند که در آن اقدامات اسرائیل به عنوان نسل‌کشی را محکوم کردند. 

خاویر باردم

 

در ژوئیه 2019 باردم بیانیه‌ای را امضا کرد که در آن از احزابِ PSOE و Podemos خواست تا پس از انتخابات آوریل 2019 در اسپانیا به توافقی برای تشکیل دولت برسند. او در ماه نوامبر 2019 در مادرید در جریان ماه مارس برای آب و هوا روی صحنه رفت و سخنرانی کرد که در آن شهردار مادرید خوزه لوئیس مارتینز- آلمیدا و رئیس جمهور ایالات متحده را احمق خواند. او بعداً عذرخواهی کرد و اعلام کرد که «توهین، هر گونه گفتار و گفتگویی را غیرقانونی می‌کند.»

 

حواشی

ـ اهدای جایزه اسکار به بازیگران زن اسپانیا

خاویر باردم پس از کسب جایزه اسکار رو به مادرش که همراهش بود گفت:

«این برای تو و پدر و مادرت است. این جایزه برای بازیگران زن اسپانیایی است که مانند تو شرافت و غرور را به حرفه‌ی بازیگری آوردند. این جایزه برای اسپانیا و همه شما است.»

 

ـ خاویر باردم: برای نقش «جایی برای پیرمردها نیست» خوب نیستم

خاویر باردم در مصاحبه‌ای گفت:

«وقتی از من خواستند تا در فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» بازی کنم، گفتم من برای این نقش خوب نیستم؛ چون نمی‌توانم رانندگی کنم و خیلی هم بد انگلیسی صحبت می‌کنم و از خشونت نیز متنفرم.

آن‌ها خندیدند و گفتند: به همین دلایل تو را انتخاب کرده‌ایم.»

خاویر باردم

 

ـ چرا باردم از خشونت نفرت دارد؟

خاویر باردم خیلی از خشونت نفرت دارد. او خودش در مصاحبه‌ای گفته است که این نفرتش ریشه در دعوا و درگیری‌ای دارد که در یک کلوپ شبانه در اوایل بیست سالگی برایش رخ داد و باعث شکستگی بینی‌اش شد.

 

ـ درباره هم‌بازی شدن با همسرش پنه لوپه کروز

خاویر باردم در جشنواره فیلم تورنتو در اولین نمایش فیلم «همه می‌دانند» به مجله‌ی Ikon London درباره بازی با همسرش گفت:

«من این کار را بسیار آسان می‌دانم. به این معنا که ما چیزی را که واقعاً قرار است بازی کنیم، بازی می‌کنیم و سپس به عقب بر می‌گردیم و به زندگی روزمره‌ی خودمان که بسیار جالب‌تر از هر فیلم و قصه و داستانی است می‌پردازیم»

 

خاویر باردم

 

ـ فوبیاهای باردم

خاویر باردم همیشه از پشت فرمان نشستن و گرفتن گواهینامه‌ی رانندگی فراری بوده است. همیشه با تاكسی و وسایل نقلیه‌ی عمومی رفت و آمد می‌كرده است و گاهی هم راننده‌ای شخصی او را از جایی به جایی دیگر می‌برد. او همیشه از رانندگی می‌ترسیده است. او همیشه از این‌كه زندگی‌اش را در سانحه‌ای از دست بدهد می‌ترسیده است: سانحه رانندگی یا سانحه‌ای در دریا. او در یكی از مصاحبه‌هایش با روزنامه آلمانی اعتراف كرده بود:

«نزدیك به ساحل شنا می‌كنم. هرگز تا جایی نمی‌روم كه دریا احاطه‌ام كند.»

 

خاویر باردم

 

ـ نظر خاویر باردم درباره شیوه‌ی کار اصغر فرهادی

باردم درباره پیشنهاد فرهادی برای بازی در فیلم می‌گوید:

«اول به پنه‌لوپه پیشنهاد داد و هر دوی ما گرفتار اوهام و خیالاتی شده بودیم. دو هفته بعد به من پیشنهاد داد. اصغر فرهادی در طول كارش عناصر را با یكدیگر تركیب می‌كند. او در طول كار فیلم‌نامه را بازنویسی می‌كند. برای یك بازیگر همكاری با این مرد دیوانه‌كننده است.»


برخی جوایز و افتخارات خاویر باردم

۲۰۰۱: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «پیش از آغاز شب»

۲۰۰۱: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم درام، برای «پیش از آغاز شب»

۲۰۰۱: برنده جوایز مستقل اسپیریت در رشته بهترین بازیگر مرد، برای «پیش از آغاز شب»

۲۰۰۵: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم درام، برای «دریای درون»

۲۰۰۸: برنده اسکار در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، برای «جایی برای پیرمردها نیست»

۲۰۰۸: برنده بفتا در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، برای «جایی برای پیرمردها نیست»

۲۰۰۸: برنده گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد در فیلم سینمایی، برای «جایی برای پیرمردها نیست»

۲۰۰۸: برنده جوایز انجمن بازیگران در رشته بهترین گروه بازیگران در فیلم سینمایی، برای «جایی برای پیرمردها نیست»

۲۰۰۸: برنده جوایز انجمن بازیگران در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، برای «جایی برای پیرمردها نیست»

۲۰۰۹: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر مرد در فیلم‌های درام و رمانتیک، برای «ویکی کریستینا بارسلونا»

۲۰۰۹: نامزدی جوایز مستقل اسپیریت در رشته بهترین بازیگر مرد، برای «ویکی کریستینا بارسلونا»

۲۰۱۱: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «بیوتیفول»

۲۰۱۱: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «بیوتیفول»

۲۰۱۱: برنده جشنواره بین المللی فیلم پام اسپرینگز در رشته جایزه بین المملی ستاره، برای «بیوتیفول»

۲۰۱۳: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، برای Skyfall

۲۰۱۳: نامزدی جوایز انجمن بازیگران در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، برای Skyfall

۲۰۲۲: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «ریکاردو بودن»

۲۰۲۲: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم‌های درام، برای «ریکاردو بودن»

۲۰۲۲: نامزدی جوایز انجمن بازیگران در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «ریکاردو بودن»

بستن

عکس‌های خاویر باردم


خاویر باردم در فیلم «دزدان دریایی کارائیب 5: مرده ها قصه نمی گویند»
خاویر باردم
خاویر باردم در فیلم سینمایی «دزدان دریایی کارائیب 5: مرده ها قصه نمی گویند»
خاویر باردم
خاویر باردم در «دزدان دریایی کارائیب 5: مرده ها قصه نمی گویند»
خاویر باردم
خاویر باردم و جفری راشر در فیلم «دزدان دریایی کارائیب 5: مرده ها قصه نمی گویند»
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان
پوستر تل ماسه: قسمت دوم (زیرنویس)
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر پری دریایی کوچولو
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر تل ماسه
۸.۱ /۱۰

از مجموع ۱۰ رای

امتیاز شما
پوستر لایل لایل کروکودیل
۷ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر طلسم شده
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر اسکای فال
۱۰ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر ریکاردوس بودن
۷.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر رئیس خوب
۸ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر جایی برای پیرمردها نیست
۷.۳۲ /۱۰

از مجموع ۲۸۳۳ رای

امتیاز شما
پوستر ویکی کریستینا بارسلونا
۷.۰۲ /۱۰

از مجموع ۱۶۳۰ رای

امتیاز شما
پوستر دزدان دریایی کارائیب 5: مرده ها قصه نمی گویند
۷.۹۵ /۱۰

از مجموع ۵۸۲۲ رای

امتیاز شما
پوستر راه های نرفته
۶ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر پیش از آغاز شب
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر همه می دانند
۶.۶۲ /۱۰

از مجموع ۱۰۸ رای

امتیاز شما
پوستر بیوتیفول
۷.۳۹ /۱۰

از مجموع ۵۱ رای

امتیاز شما
پوستر پابلوی دوست داشتنی
۶.۸۳ /۱۰

از مجموع ۵۱۸ رای

امتیاز شما
پوستر مادر
۷.۱۳ /۱۰

از مجموع ۷۷۵ رای

امتیاز شما
پوستر آخرین چهره
۷.۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما