پوستر فیلم تصور

فیلم‌ سینمایی |عاشقانه

تصور (۱۳۹۹)

Imagine

۵.۶ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۱۰ رای

منتقدان:

۵

امتیاز دهید:

شبی در تهران، یک راننده تاکسی خیال پرداز عاشق زنی می‌شود که نمی‌تواند داشته باشد...

کارگردان: علی بهراد

نویسنده: علی بهراد

معرفی فیلم تصور

«تصور» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی علی بهراد و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی، محصول سال ۱۳۹۹ است.

این فیلم سینمایی با نام انگلیسی «Imagine» به‌عنوان یکی از هفت فیلم بلند در بخش مسابقه هفته منتقدین جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ به نمایش در آمده است.

فیلم «تصور» که نام اولیه آن «هرمان» بود، اولین ساخته بلند علی بهراد در مقام کارگردان است.

 

موضوع فیلم تصور

«تصور» فیلمی جاده‌ای، فانتزی، پر رمز و راز و عاشقانه است که روایتگر ماجرای دو شخصیت مرموز و اسرارآمیز، یک راننده تاکسی خیال‌پرداز (با بازی مهرداد صدیقیان) و مسافرش (با بازی لیلا حاتمی) است.

 

داستان فیلم سینمایی تصور

یک راننده تاکسی عاشق زنی می‌شود که نمی‌تواند او را به دست آورد و مجموعه‌ای از برخوردهای پر رمز و راز در بستر داستانی خیال‌گونه و فانتزی در این مسیر به وجود می‌آید.

 

فیلم تصور در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲

فیلم سینمایی «تصور» با نام انگلیسی «Imagine» که نخستین ساخته بلند علی بهراد است به‌عنوان یکی از هفت فیلم بلند در بخش مسابقه هفته منتقدین جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ به نمایش در آمده است.
بخش هفته منتقدین جشنواره فیلم کن از سال ۱۹۶۲ و توسط سندیکای منتقدین سینمای فرانسه برگزار می‌شود و ویژه فیلم‌های اول و دوم کارگردانان سراسر جهان است. امسال «کوثر به هنیه» فیلمساز زن اهل کشور تونس به‌عنوان رئیس هیئت داوران بخش هفته منتقدین جشنواره فیلم کن انتخاب شده است. 
لیلا حاتمی به علت مشغله کاری در این دوره از جشنواره فیلم کن شرکت نکرد.

 

علی بهراد، کارگردان فیلم تصور

علی بهراد متولد بهمن‌ماه سال ۱۳۶۵ کارگردان، نویسنده و طراح صحنه است.

فیلم «تصور» اولین ساخته بلند علی بهراد در مقام کارگردان است

 

عوامل فیلم سینمایی تصور

عوامل این فیلم  شامل علیرضا بردازنده (مدیر فیلمبرداری)، عماد خدابخش (تدوین)، علیرضا افکاری (موسیقی)، سعید زند (مدیر صدابرداری)، علیرضا علویان (طراحی و ترکیب صدا)، عظیم فراین (طراح چهره پردازی)، سینا قویدل (طراح جلوه‌های ویژه بصری)، مرضیه راجی (طراح لباس)، حبیب مجیدی (عکاس) می‌شوند.

 

زمان اکران فیلم تصور و تاریخ پخش

فیلم سینمایی «تصور»، یکی از فیلم‌های انتخاب شده برای اکران تابستانی سال ۱۴۰۲ است و این فیلم قرار است از روز ۱۷ خردادماه ۱۴۰۲ به‌صورت همزمان در سینما‌های سراسر کشور اکران شود.

به‌محض انتشار این فیلم در شبکه نمایش خانگی، سلام سینما آن را برای دانلود قانونی با کیفیت‌های مختلف و اینترنت نیم‌بها در دسترس مخاطبان عزیز قرار می‌دهد.

 

حواشی فیلم تصور

- علی بهراد، کارگردان فیلم «تصور» پیش از نمایش فیلم در بخش منتقدین جشنواره کن، با حضار صحبت کرده و گفت: «خلاصه فیلم در یک جمله یعنی مراقب رؤیاهایتان باشید و به دنبالشان بروید.
این فیلم مدیون دو نفر است، دو فرشته‌ای که بر روی شانه‌های راست و چپ فیلم نشستند و فیلم را به اینجا رساندند و بدون آن‌ها این فیلم ساخته نمی‌شد. اولی لیلا حاتمی است که دوست داشت اینجا باشد، اما متأسفانه به علت فیلم‌برداری نتوانست اینجا حاضر باشد و فرشته دوم که اتفاقاً در سالن است، هنگامه پناهی.»
 

بستن
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های فیلم تصور


لیلا حاتمی در فیلم «هرمان»
مهرداد صدیقیان در فیلم «هرمان»
لیلا حاتمی در فیلم سینمایی «هرمان»
لیلا حاتمی در «هرمان»
لیلا حاتمی در نمایی از فیلم «تصور»
مهرداد صدیقیان در فیلم سینمایی «تصور»
مهرداد صدیقیان در «تصور»
مهرداد صدیقیان در نمایی از فیلم «تصور»

نقدهای فیلم تصور

اسرارآمیز و مرموز


ترجمه اختصاصی سلام سینما تصور، بررسی اسرارآمیز دو کاراکتری است که زندگی‌شان شبانه در یک تاکسی در خیابان‌های تهران به هم گره می‌خورد. این فیلم بیننده را به غرق شدن در حال و هوای مرموز داستان – غرق شدن در امتناع مهیج آن نسبت به آشکار ساختن آنچه در حال روی دادن است - ترغیب می‌کند. علی بهراد، نویسنده و کارگردان فیلم، یک زن و یک راننده تاکسی را به ما معرفی می‌کند – دو کاراکتر اصلی بی‌نام – و سپس آنها را در شرایط مختلف دنبال می‌کند که ظاهراً هر کدام از این موقعیت‌ها شروع تازه‌ای برای این دو نفر رقم می‌زند. البته عنوان فیلم بیننده را به ساختن معنای دلخواه خود از داستان دعوت کرده و از این جهت، تصور بیشتر به عنوان یک سرگرمی فکربرانگیز کارکرد دارد و چیزی فراتر از تفکر در عشق و انتظار به آن اضافه نشده است. این درام ساده در بخش هفته منتقدان جشنواره کن روی پرده رفته و در آن لیلا حاتمی (جدایی نادر از سیمین) در نقش زن بی‌نامی که یک راننده تاکسی (مهرداد صدیقیان) را شیفته خود کرده است به ایفای نقش می‌پردازد. نقدهای دلسوزانه می‌توانند به افزایش آگاهی کمک کنند اما احتمالاً این فیلم در جذب سینمایی و قابل توجه مخاطب باز می‌ماند. فیلم در شبی شروع می‌شود که راننده تاکسی (صدیقیان) زن (لیلا حاتمی) را که به تازگی خاکستر برادر مرحومش را از روی رسم و رسوم پراکنده کرده است، سوار می‌کند. آنها شروع به صحبت درباره زندگی و روابط می‌کنند که مسیرِ ادامه فیلم را مشخص می‌کند. زن چند بار دیگر نیز با راننده برخورد کرده و درباره زندگی و آنچه برایش روی داده با او صحبت می‌کند. مدت زمانی که بین هر یک از ملاقات‌های این دو می‌گذرد، مشخص نشده است. همچنین، معلوم نیست آنها فراتر از این تاکسی‌سواری‌ها چقدر درباره یکدیگر می‌دانند ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما تصور، بررسی اسرارآمیز دو کاراکتری است که زندگی‌شان شبانه در یک تاکسی در خیابان‌های تهران به هم گره می‌خورد. این فیلم بیننده را به غرق شدن در حال و هوای مرموز داستان – غرق شدن در امتناع مهیج آن نسبت به آشکار ساختن آنچه در حال روی دادن است - ترغیب می‌کند. علی بهراد، نویسنده و کارگردان فیلم، یک زن و یک راننده تاکسی را به ما معرفی می‌کند – دو کاراکتر اصلی بی‌نام – و سپس آنها را ...

«تصور» یک نمایشنامه رادیویی حراف!


 فیلم «تصور» سعی می‌کند اثری خاص باشد، اما این خاص بودن به دلیل نوع روایت و ساختاری که دارد به هیچ وجه متقاعدکننده نیست. بعد از پایان فیلم اگر کلیت آن هنوز از ذهن‌مان پاک نشده باشد، درمی‌یابیم این اثر فقط می‌تواند در قالب یک فیلم هنر و تجربه‌ای پذیرفتنی باشد، چراکه احساس می‌شود علی بهراد در اولین فیلم سینمایی‌اش سعی داشته است فیلمی هنری بسازد و ایضاً اثری جشنواره‌ای و این تعریف کوتاه از فیلم باعث شده با فیلمی مواجه شویم که اساساً سروشکل آن سعی بر قصه‌گویی مدرن داشته است. حقیقت مطلب این است که این نوع قصه‌گویی به هیچ وجه نمی‌تواند مخاطب را با خود همراه کند چراکه تصور یک فیلم دیالوگ‌محور است و اگر تصویر را هم از آن بگیریم، دیالوگ‌ها می‌توانند جای تصویر را بگیرند. فیلم تکرار یک موقعیت است. ...
 فیلم «تصور» سعی می‌کند اثری خاص باشد، اما این خاص بودن به دلیل نوع روایت و ساختاری که دارد به هیچ وجه متقاعدکننده نیست. بعد از پایان فیلم اگر کلیت آن هنوز از ذهن‌مان پاک نشده باشد، درمی‌یابیم این اثر فقط می‌تواند در قالب یک فیلم هنر و تجربه‌ای پذیرفتنی باشد، چراکه احساس می‌شود علی بهراد در اولین فیلم سینمایی‌اش سعی داشته است فیلمی هنری بسازد و ایضاً اثری جشنواره‌ای و این تعریف کوتاه از فیلم باعث ...

خبرهای مرتبط با فیلم تصور

نظرهای منتشر شده فیلم تصور