پوستر سریال نجلا

سریال تلویزیونی |ملودرام

نجلا (۱۳۹۹)

۵.۹ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۵۳ رای

منتقدان:

-

امتیاز دهید:

داستان فصل اول این سریال در سال 58 می‌گذرد و روایت آن با عاشورا و امام حسین (ع) پیوند دارد... فصل دوم این سریال درباره اشغال خرمشهر است و عبِد در این فصل نقش محوری در داستان دارد.

معرفی فیلم نجلا

مجموعه تلویزیونی مناسبتی «نجلا» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی سعید سعدی در آبادان، شادگان و تهران فیلم‌برداری شده است.

داستان سریال «نجلا» در سال 1358 می‌گذرد و دختری به یک پسر عاشق در آن اوضاع آشفته و ناامن وعده‌ای می‌دهد که طی آن اگر پسر بتواند او را از مرز رد کند و به زیارت اربعین برسد، در قبال عشقش به او پاسخ مثبت می‌دهد، اما سفر این دو در طول مسیر دست خوش اتفاق‌هایی می‌شود.

نخستین قسمت از فصل اول این مجموعه روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه سال ۱۳۹۹، مصادف با اربعین حسینی، ساعت ۲۰:۴۵ روی آنتن شبکه سوم سیما رفت.

فصل دوم این سریال نیز در ۴۰ قسمت از یکم فروردین سال ۱۴۰۱ تا پایان ماه رمضان از همین شبکه پخش خواهد شد. 

 

سریال تلویزیونی نجلا 1 (فصل اول)

فصل اول سریال «نجلا» در ایام اربعین از شبکه سه سیما پخش شد، شخصیت اصلی سریال، نجلا است و قصه پیرامون عبد (با بازی حسام منظور) و نجلا (با بازی سارا رسول‌زاده در فصل اول) می‌گذرد.

قصه این سریال در سال ۱۳۵۸ می‌گذرد و دختری به یک پسر عاشق (عبد دشتی) در آن اوضاع آشفته وعده‌ای می‌دهد که طی آن اگر پسر بتواند او را از مرز رد کند و به زیارت اربعین برسد، در قبال عشقش به او پاسخ مثبت می‌دهد، اما سفر این دو در طول مسیر دست خوش اتفاق‌هایی می‌شود.

قصه با عبد دشتی آغاز می‌شود؛ پسری آبادانی که تعمیرکار موتورسیکلت است و برای تأمین هزینه‌های زندگی از عراق کالای قاچاق وارد کشور می‌کند. در سنین کم پدرش را ازدست‌داده است و وظیفه تأمین معاش و سرپرستی مادر و خواهر کوچک‌ترش ثریا بر عهده او می‌باشد. همسر خواهرش به دلیل یک اشتباه به زندان افتاده و عبد به هر دری می‌زند تا دیه آن را تأمین کند. 

در قالب یک تعقیب و گریز عبد به بیمارستان می‌رود و در یک نگاه دلبسته پرستارش می‌شود؛ «نجلا»، دختر شیخ ابراهیم فردی موجه و قابل‌اعتماد که اصالتی عراقی دارد. 

این آغاز عشقی است که مجموعه تلویزیونی «نجلا» حول محور آن پیش می‌رود. در روز‌های آغازین ۸ سال دفاع مقدس و در آبادان و مردم نجیب و مقاومی که دسته‌بندی با عنوان عرب و عجم برایشان معنایی ندارد. همین احساسی که

میان عبد با اصالت ایرانی و نجلا با اصالت عراقی شکل‌گرفته و نوع معاشرت خانواده‌هایشان هم گواه این امر است. 

اما اعلام خبر پیدا شدن پسر نجلا (حسین) در عراق و عزم جدی نجلا برای سفر به عراق در آن اوضاع ناامنی مرز‌ها نقطه عطفی در قصه به‌حساب می‌آید. زمانی که تنها عبد می‌تواند به دلیل مهارتی که دارد او را از مرز عبور دهد و فصل جدیدی در رابطه این دو فرد و خانواده‌هایشان شکل می‌گیرد و در ادامه قصه شاهد اتفاقات تأثیرگذاری خواهد بود.

 

سریال تلویزیونی نجلا 2 (فصل دوم)

فصل دوم سریال «نجلا» به نویسندگی حسین امیرجهانی و کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور برای پخش در ایام نوروز ۱۴۰۱ و ماه مبارک رمضان برای شبکه سه سیما تهیه و تولید شده است. در این فصل به‌جای سارا رسول‌زاده ایفاگر نقش «نجلا» محیا دهقانی خواهد بود.

داستان فصل دوم این سریال در ادامه فصل نخست آن و درباره اشغال خرمشهر است و عبِد در این فصل نقش محوری در داستان دارد. داستان فصل دوم از مسیر بازگشت از کربلا به نجف روایت می‌شود و تمرکز آن بیشتر روی حصر آبادان است. «نجلا» داستانی عاشقانه‌ای در بستر تاریخی، جذاب و گیرا را روایت می‌کند.

در فصل دوم این سریال حسام منظور نقش عبد دشتی، محیا دهقانی در نقش نجلا، هدایت هاشمی، سید مهرداد ضیایی، آزیتا حاجیان، ملیکا شریفی‌نیا، مصطفی ساسانی، سوگل طهماسبی، ایوب آقاخانی، مرتضی شاه‌کرم، بدرالسادات برنجانی، محسن پوشایی، حسین شفیعی، تورج فرامرزیان، وحید نفر، جمال بیات، ابراهیم گله‌ دارزاده، رستا رضوی، مهدی ملاک، سیامک توده فلاح، اسحاق احمدپور، محسن مرادی، امیر دهلکی و سامان خلیلیان به ایفای نقش می‌پردازند. 

 این مجموعه که در فصل اول خود با اقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد، در بخش دوم به بخش‌هایی از دفاع مقدس و اوایل جنگ توجه دارد و تصویربرداری آن از ابتدای تابستان ۱۴۰۰ آغاز شده و در لوکیشن‌های مختلفی مانند جنوب تهران، آبادان و خرمشهر، زندان و تعدادی از شهر‌های کشور عراق مانند کربلا تولید شده است.

 

کارگردان سریال نجلا

خیرالله تقیانی پور نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران است. وی در سال 1393 تله فیلم«تونل» را نویسندگی و کارگردانی کرد. این فیلم داستان مريم دختر جواني است که در اوايل جنگ در يک استان مرزي با عنوان سرپرستار مشغول کمک به مجروحان مي شود، با محاصره شدن بيمارستان توسط دشمن بعثي آنها تصميم مي گيرند که مجروحان را از طريق تونلي که در زير بيمارستان وجود دارد به مکاني امن منتقل کنند ماجراهايي که طي اين انتقال پيش مي آيد، داستان اين فيلم تلويزيوني را مي سازد. در این تله فیلم بازیگرانی چون نازنین کریمی، بابک انصاری، سودابه علی‌پور و مصطفی سلطانی به ایفای نقش می‌پردازند.

در سال ۱۳۹۵ خیرالله تقیانی‌پور نمایش سنتی «ناسور» به کارگردانی افسانه زمانی را نویسندگی کرد. این اثر نمایشی در دو زمان مختلف یعنی اوایل دوران پهلوی و مشروطه رخ می‌دهد. به‌این‌ترتیب که ملک خاتون که در زمان مشروطه در یک خانه باغ در زمان قاجار زندگی می‌کند مجبور می‌شود عشق زندگی‌اش را نابود کند. این زخم ناسور مدت‌ها در وجود این زن باقی می‌ماند اما او سال‌ها در اوایل دوران پهلوی زمانی که دیگر پیر شده است با برپایی مجلس زنانه شبیه‌خوانی یوسف و زلیخا می‌خواهد زخم وجودی‌اش را بازگو کند.

در این نمایش نسیم ادبی، روح‌الله کمانی، گیتی قاسمی، مریم معینی و بهار نوحیان ایفای نقش می‌کنند.

تقیانی پور به عنوان نویسنده در نمایش هایی چون «برگشتن» حسین ‌مسافر ‌آستانه، «تعبیر یک رویا» سیاوش توده‌فلاح، «سمنو» سینا ‌شفیعی، «پری» امیر غفارمنش و «دو روی روایت نادری» جواد ‌نوری حضور داشته است و نمایش‌هایی چون «آوای آب»، «طوروپ و طرب»، «کلنل» و «تعبیر یک رویا» را کارگردانی کرده است. 

تقیانی‌پور در سال ۱۳۹۵ مجموعه طنز «کلینیک خنده» را برای شبکه نسیم تلویزیون کارگردانی کرد، این مجموعه طنز به تهیه‌کنندگی نیما دهقان روایتگر داستان کلینیکی است که افراد برای بهبود حالشان به آن مراجعه می‌کنند. 
وی تله‌فیلم «اینجا خانه من است» را در سال ۱۳۹۹ نویسندگی و کارگردانی کرده است. فیلمی با مضمون مقاومت مردمی شهر خرمشهر در برابر هجوم نیروهای بعثی و رشادت‌های رزمندگان ایرانی در دفاع مقدس که از شبکه سوم سیما پخش شده است.

تقیانی‌پور در سال ۱۳۹۹ فصل نخست سریال «نجلا» را کارگردانی کرد، فصل دوم سریال «نجلا» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور در ایام نوروز ۱۴۰۱ و ماه رمضان از شبکه سوم سیما در ساعت ۲۰:45 دقیقه پخش خواهد شد. 

 

حواشی فصل دوم سریال نجلا

- تغییر بازیگر نقش اصلی سریال نجلا در فصل دوم

فصل اول سریال «نجلا» در ایام اربعین از شبکه سه سیما پخش شد که ایفاگر شخصیت اصلی سریال، یعنی نجلا در آن فصل سارا رسول‌زاده بود و اما فصل دوم سریال در ادامه فصل اول است، ولی بازیگر نقش اصلی آن، یعنی سارا رسول‌زاده در این فصل حضور ندارد و محیا دهقانی به‌جای او ایفاگر نقش نجلا است.

محیا دهقانی درباره این تغییر گفت:
«به‌هرحال وقتی بازیگر تغییر کند، شرایط و موقعیت هم تغییر می‌کند. فصل یک «نجلا» ۱۵ قسمت بود اما فصل دو 30 قسمت است. فکر می‌کنم از پس نقش برمی‌آیم و آن را پذیرفتم و تا امروز فکر می‌کنم کار بدی نشده است. تیرماه این کار کلید خورد، در شرایط سختی با کار قرارداد بستم چرا که اصلاً زمانی برای تمرین نداشتم، اما چالش جدیدی برایم بود. در حقیقت برای من خیلی سخت بود. هر بازیگری وقتی کاراکتری را بازی کند، برای بازیگر دیگری خیلی سخت است که بتواند طوری آن نقش را بازی کند که مخاطب با آن کاراکتر دوباره همذات‌پنداری کند؛ به‌مراتب پذیرش چنین نقش‌هایی هم ریسک دارد و هم کار سختی است. من این ریسک را قبول کردم چون به خودم اعتماد داشتم. به آقای تقیانی‌پور کارگردان هم گفتم «نجلا 1» خانم رسول‌‌زاده و کل تیم بسیار عالی بازی کردند و کار دیده شد.
حالا قرار است نجلا شخصِ دیگری باشد همه این اتفاقات را کنار بگذارید و خودتان را آماده اتفاقات دیگری کنید. در واقع این نجلا را بگذارید کنار و یک نجلای دیگری ببینید. از شما رسانه‌ای‌ها هم می‌خواهم اجازه بدهید ۴، ۵ قسمت «نجلا 2» پخش شود و بعد درباره «نجلا» کامل حرف بزنیم.» (تسنیم)

 

- خواننده برگزیده مسابقه «عصر جدید» تیتراژ «نجلا 2» را می‌خواند

عرفان طهماسبی که در فصل دوم «عصر جدید» به مرحله فینال راه پیدا کرد و رتبه دوم آرای مردمی را هم به دست آورده بود، به‌عنوان خواننده سریال «نجلا 2» انتخاب شده است.
 

بستن
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های سریال نجلا


سارا رسول زاده در سریال «نجلا»
حسام منظور و مصطفی ساسانی در سریال «نجلا»
آزیتا حاجیان و ملیکا شریفی نیا در سریال «نجلا»
سوگل طهماسبی در سریال «نجلا»
حسام منظور در سریال «نجلا»
آزیتا حاجیان و سارا رسول زاده در سریال «نجلا»
حسام منظور و سوگل طهماسبی در سریال «نجلا»
حسام منظور و سارا رسول زاده در سریال «نجلا»

خبرهای مرتبط با سریال نجلا

نظرهای منتشر شده سریال نجلا

۳ سال پیش

October 24, 2020

کارگردانی خوب و بازی های خوب اگر چه بسیار در موفقیت فیلم و سریال دخیل است، آنچه باعث می شود که اینها بستری برای بروز خویش پیدا کنند فیلمنامه است. فیلمنامه نجلا بسیار خوب و لااقل در نقاط عطف و غافلگیری مخاطب به بهترین شکل عمل می کند. روایت شدن چند داستانک در کنار هم و از همه مهمتر متصل کردن آن به یکدیگر کاملا حرفه ای است. منصفانه نیست که از نقاط قوت این سریال صحبت شود و به کار عالی فیلمبردار اشاره نشود. فیلمبرداری این سریال از استاندارد سریال های ما بسیار بالاتر است. خلق تصاویر چشم نواز و انتخاب کادرها و زوایایی که در کنار زیبایی بصری، در خدمت مفهوم پلان های مورد نظر است، کار او را از دیگر فیلمبرداری های سردستی برخی کارهای دیگر، به شدت متمایز می کند.
0
0
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

October 24, 2020

بسیار کار زیبا و جذابی ،بازی بازیگرها عالی مخصوصا آقای حسام منظور و خانم حاجیان و خانم رسول زاده
0
0
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

October 21, 2020

از نظر من که خیلی فیلم خوبیه مخصوصا با بازیگر های حرفه ای که داره مثل خانوم رسول زاده و آقای منظور و خانوم حاجیان . جا داره از آقای تقیانی پور تشکر کنم بابت انتخاب همچین بازیگر هایی مانند خانوم رسول زاده که یکی از استعداد های کشور ما هستن و امید وارم در تمام مراحل زندگیشون موفق باشن . از آقای سعیدی هم تشکر میکنم بابت سرمایه گذاری بر روی سریال هایی مثل نجلا و بچه مهندس
0
۱
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

October 16, 2020

سریال خوبیه بازیگراش خیلی خوب بازی کردن کارگردانی هم خیلی خوبه یه نکته مهم دیگه موضوع فیلمه که تکراری نیست و همین که از تهران و سریال های آپارتمانی فاصله گرفته خوبه
0
0
پاسخ
گزارش تخلف