پوستر فیلم مرگ بر روی نیل

فیلم‌ سینمایی |جنایی ، درام ، اسرار آمیز

مرگ بر روی نیل (۲۰۲۲)

Death on the Nile

۷.۳ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۳ رای

منتقدان:

۶

امتیاز دهید:

کارآگاه هرکول پوآرو، در یک سفر دریایی در تعطیلات، مسئولیت حل پرونده قتل یک زن جوان که در این کشتی کشته شده‌است، را برعهده دارد.

کارگردان: کنت برانا

نویسنده: مایکل گرین

معرفی فیلم مرگ بر روی نیل

فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile) یک فیلم معمایی، درام و جنایی و محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی کنت برانا بر اساس فیلم‌نامه‌ای از مایکل گرین، و بر اساس رمانی به همین نام اثر آگاتا کریستی در سال ۱۹۳۷ است.

برانا و بیتمن از فیلم اول بازگشتند و نقش هرکول پوآرو و بوک را بازی کردند.

این درام جنایی و معمایی سومین اقتباس از رمان کریستی است که بعد از فیلم سال 1978 و بخشی از سریال پوآرو آگاتا کریستی در سال 2004 پخش شد.

 

شعار فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

قتل، فقط آغاز کار بود.

 

بازیگران و نقش‌هایشان در فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

تام بیتمن در نقش بوک، دوست هرکول پوآرو

آنت بنینگ در نقش اوفمیا، نقاش مشهور و مادر بوک

کنت برانا در نقش هرکول پوآرو، کارآگاه

راسل برند در نقش لینوس ویندلشم، نامزد سابق لینته

علی فضل در نقش اندرو کچادوریان، پسر عموی و معتمد لیته

داون فرنچ در نقش خانم باورز، پرستار ماری ون شویلر

گل گدوت در نقش لیننت «لینی» ریج وی-دویل، یک وارث ثروتمند

آرمی هامر در نقش سایمون دویل، شوهر لینیت

رز لزلی در نقش لوئیز بورژه، خدمتکار شخصی لینیت

اما مکی در نقش ژاکلین "جکی" د بلفورت، معشوق تحقیر شده سایمون

سوفی اوکوندو در نقش سالومه اوتربورن، خواننده مشهور جاز

جنیفر ساندرز در نقش ماری ون شویلر، مادرخوانده لیننت و یک جامعه گرا و کمونیست

لتیتیا رایت در نقش روزالی "رزی" اوتربورن، خواهرزاده سالومه و مدیر تجاری

سوزانا فیلدینگ در نقش کاترین، معشوقه پوآرو که در طول جنگ جهانی اول کشته شد.

 

آيا فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile) دنباله خواهد داشت؟

کارگردان فیلم برانا در دسامبر 2017 در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس درباره گسترش اقتباس از «مرگ بر روی نیل» با امکان فیلم‌های بیش‌تری که به طور بالقوه، آفریننده‌ی یک «جهان سینمایی» نو و تازه از فیلم‌های کریستی است سخن گفت.

او می‌گوید: 

«گمان می‌کنم امکاناتی هست، این‌طور نیست؟ کریستی با 66 کتاب و داستان کوتاه و نمایشنامه، - که اغلب مردم را به طور ذاتی پیرامون کتاب‌های خودش گرد هم می‌آورد - از این کار لذت می‌برد.» 

«شما احساس می‌کنید آن‌جا واقعا دنیایی وجود دارد - درست مانند دیکنز، با دنیای کاملی که آفرید - انواع خاصی از شخصیت‌هایی که در دنیای او زندگی می‌کنند - که به نظر من امکانات واقعی دارد.»

کنت برانا در فوریه 2022 نیز گفت که بحث‌ها و گفت‌وگوها و مذاکرات برای فیلم‌های دیگر ادامه دارد. وی اظهار داشت که امیدوار است این مجموعه فیلم به مجموعه‌ای از فیلم‌های گوناگون از جمله شخصیت‌های گوناگون دیگر خلق‌شده توسط آگاتا کریستی، از جمله جین مارپل تبدیل شود.

استیو آسبل، رئیس استودیو قرن بیستم در ماه مارس همان سال نیز در همین راستا گفت که فیلم سوم در حال ساخت است و کنت برانا در کسوت کارگردانی بازخواهد گشت و مایکل گرین، بار دیگر به عنوان فیلم‌نامه‌نویس خواهد بود. 

داستان سومین فیلم در شهر ونیز (بعد از جنگ) می‌گذرد که اقتباسی از یکی از رمان‌های نه چندان معروف است.

 

فروش فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

این فیلم تا 8 مه 2022 در ایالات متحده آمریکا و کانادا 45.6 میلیون دلار و در کشورهای دیگر به 91.6 میلیون دلار رسیده است که در کل جهان 137.3 میلیون دلار است.

 

لوکیشن‌های فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

فیلم‌برداری اصلی در 30 سپتامبر 2019 در استودیو لانگ کراس در شهر ساری در کشور انگلستان شروع شد.

فیلم‌برداری این فیلم قرار بود به جای مصر در مراکش باشد؛ اما به عللی فقط در انگلیس انجام شد.

در مراحل فیلم‌برداری، یک قایق و نیز معبد ابوسیمبل بازسازی شد.

 

نگاه کلی منتقدان به فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

در وب‌سایت جمع‌آوری نقد راتن تومیتوز، نظرات 63 درصد از 276 منتقد، با میانگین امتیاز 5.9/10 مثبت هستند.

اجماع این وب‌سایت می‌گوید: «مرگ بر روی نیل»، که فیلمی کهنه و سرگرم‌کننده است، با تأثیر آشکار کنت برانا، بازیگر و کارگردان ستاره‌اش، بر این ماده جان می‌بخشد.

وبگاه نقد متاکریتیک که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس 50 منتقد، امتیاز 52 از 100 را به فیلم اختصاص داده است که نشان‌گر «نقدهای مختلط یا متوسط» است.

 

حواشی فیلم مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

- فرایند فیلم‌برداری این اثر درام و جنایی و معمایی، چندین بار با تاخیر مواجه شده است. در آغاز برای زمان اکرانش در سال 2019 برنامه‌ریزی شده بود اما فیلم‌برداری‌اش به تعویق افتاد و به سال 2020 موکول شد. سپس به علت همه‌گیری کووید 19 که چندین بار تا پاییز 2021 برنامه اکران تغییر کرد. سپس در 3 آوریل 2021 اعلان شد که به علت اتهامات آرمی هامر دوباره تا فوریه 2022 به تعویق افتاده است.

- کادربندی شمار فراوانی از عکس‌ها با تقارن کامل یا نزدیک به کامل انجام می‌شود. بعضی از صحنه‌ها از بیش از یک زاویه گرفته می‌شوند ولی تقارن همچنان باقی می‌ماند. این بی تردید کنایه‌ای از نیاز وسواسی پوآرو به تعادل در همه چیز است.
 

بستن
اسکار-2023اسکار-2023

عکس‌های فیلم مرگ بر روی نیل


کنت برانا در فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
کنت برانا در فیلم سینمایی «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
اما مکی در فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
گل گدوت، آرمی هامر و لتیتیا رایت در فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
کنت برانا در «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
لتیتیا رایت در فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
گل گدوت در فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)
گل گدوت و آرمی هامر در فیلم «مرگ بر روی نیل» (Death on the Nile)

نقدهای فیلم مرگ بر روی نیل

بازسازی عبث


بازسازى "مرگ روى نيل" اين بار توسط كنث برانا. كارى عبث و غير ضرورى. باز تعريف داستانى قديمى و خواندنى از آگاثا كريستى، ملكه ى معما. قسمت دوم سرى فيلم هاى با محوريت هركول پوآرو از برانا بسيار جلوتر از فاجعه ى قسمت اول مى ايستد و اين موضوع را مديون داستان جذاب ترش نيز هست. كارگردانى برانا در اين فيلم اندازه و خوب است. گريم پوآرو عوض شده و چهره ى دلچسب ترى نسبت به قسمت پيشين دارد. كركتر ها نسبت به نوشته ى اصلى تغييراتى دارند و به روز شده اند و داستان شيوه ى روايت مدرن ترى دارد. البته كه بيننده اى كه كتاب را نخوانده باشد مى تواند لذّت بيشترى از فيلم حاضر ببرد امّا توصيه ى شخصى من ابتدا خواندن كتاب است و سپس تماشاى اپيزود سه از فصل نهم سريال "پوآرو" و نه فيلم محصول ٢٠٢٢. هفت دقيقه ى ابتدايى "مرگ روى نيل" بهترين بخش اثر است. جايى كه وارد جنگ جهانى مى شويم و پوآرو ى جوان راه حلى براى شبيخون به دشمن مى يابد، سپس عجولانه وارد مهمانى مى شويم. مهمانى شلوغى كه قرار است ما را با كركترهاى پر تعداد داستان آشنا كند. يكى از اساسى ترين ضعف هاى فيلم جارى همين جاست. جايى كه كليدى ترين كركتر با بازى گل گدوت اسرائيلى به خوبى معرفى نمى شود. فصل اول كتاب كريستى تماماً به معرفى اين كركتر اختصاص داشت و اينجا با يك جمله ى نصف و نيمه متوجه ثروت بيكران اش مى شويم. در ضمن گدوت ابداً شمايل شخصيت اصلى داستان كريستى را نيز ندارد. فيلم حاضر هيچ رجحان خاصى نسبت به برادر بزرگترش محصول ١٩٧٨ نيز ندارد و فاقد هر گونه نوآورى حتى در تصوير است. دست بردن در روايت به اثر ضربه زده و قرار دادن كركترهاى رنگين پوست در فيلم مشخصاً تحميلى است. رومنس پوآرو با خواننده هم پرت و بى ربط جلوه مى كند. اگر بخواهيم از نقاط قوت فيلم حرف ...
بازسازى "مرگ روى نيل" اين بار توسط كنث برانا. كارى عبث و غير ضرورى. باز تعريف داستانى قديمى و خواندنى از آگاثا كريستى، ملكه ى معما. قسمت دوم سرى فيلم هاى با محوريت هركول پوآرو از برانا بسيار جلوتر از فاجعه ى قسمت اول مى ايستد و اين موضوع را مديون داستان جذاب ترش نيز هست. كارگردانى برانا در اين فيلم اندازه و خوب است. گريم پوآرو عوض شده و چهره ى دلچسب ترى نسبت به قسمت پيشين دارد. كركتر ها نسبت به نوشته ...

یک سرگرمی باشکوه و لذت‌بخش


ترجمه اختصاصی سلام سینما یکی از سؤالات متداول منتقدان درباره بازسازی فیلم قتل در قطار سریع‌السیر شرق (2017) اثر کنت برانا این است که چرا؟ با اینکه این فیلم (برگرفته از رمانی به قلم آگاتا کریستی) خود را به عظمت و غنای نسخه اورجینال سال 1974 اثر سیدنی لومت نزدیک کرد، اما جذابیت و هیجان تماشای ستاره‌ای در لباس‌های پر زرق و برق دهه 1930 به عنوان قاتلی که یکی پس از دیگری از تعداد بازیگران کم می‌کند، به وسیله تصاویر کامپیوتری و مصنوعی و خودشیفتگی نابجای برانا در نقش هرکول پوآرو، کارآگاه باهوش بلژیکی، از بین رفت. با این حال گویا این مسائل برای مخاطبان اهمیتی نداشت و فیلم در سراسر جهان 352 میلیون دلار فروش کرد. خبر خوب در مورد بازگشت برانا به آرشیو داستان‌های ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما یکی از سؤالات متداول منتقدان درباره بازسازی فیلم قتل در قطار سریع‌السیر شرق (2017) اثر کنت برانا این است که چرا؟ با اینکه این فیلم (برگرفته از رمانی به قلم آگاتا کریستی) خود را به عظمت و غنای نسخه اورجینال سال 1974 اثر سیدنی لومت نزدیک کرد، اما جذابیت و هیجان تماشای ستاره‌ای در لباس‌های پر زرق و برق دهه 1930 به عنوان قاتلی که یکی پس از دیگری از تعداد بازیگران کم می‌کند، به ...

خبرهای مرتبط با فیلم مرگ بر روی نیل

نظرهای منتشر شده فیلم مرگ بر روی نیل