ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

جوایز سینمای ایران از جشنواره ونیز 2020/ موفقیت سه فیلم ایرانی

۱۰ روز پیش
سه نماینده‌ی سینمای ایران از هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز(2020) دست پر برگشتند. از جایزه بهترین بازیگر نوظهور برای فیلم خورشید در بخش اصلی تا ...

به گزارش سلام سینما هفتاد و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز اولین رویداد مهم سینمایی بود که  در دوران بحران جهانی شیوع ویروس کرونا به صورت فیزیکی از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار شد.

فیلم «خورشید» جدیدترین ساخته مجید مجیدی یکی از فیلم های بخش رقابتی جشنواره ونیز و دو فیلم «جنایت بی دقت» به کارگردانی شهرام مکری و «دشت خاموش» از احمد بهرامی نیز نمایندگان سینمای ایران در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز 2020 بودند. «کیت بلانشت» رئیس هیات داوران بخش رقابتی امسال بود.

جایزه بهترین بازیگر نوظهور برای فیلم «خورشید»

روح الله زمانی بازیگر فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی موفق به کسب جایزه «مارچلو ماسترویانی» ویژه بهترین بازیگر نوظهور جشنواره ونیز شد.

روح الله زمانی که به دلیل ابتلا به کرونا نتوانسته بود در جشنواره حاضر شود در پیام ویدئویی که برای جشنواره ونیز ارسال کرده بود، گفت:

"از «آلبرتو بارابر» مدیر جشنواره ونیز و «کیت بلانشت» رئیس هیات داروان و همچنین آقای مجیدی تشکر ویژه می کنم که مسیر زندگی من را به طور کلی تغییر داد. من از دل بچه های کار بیرون آمدم و امیدوارم روزی در هیچ جای جهان هیچ کودک کاری وجود نداشته باشد و تمام امکانات پیش روی آنها باشد."

ویدیویی از تست بازیگری روح الله زمانی برای فیلم خورشید به کارگردانی مجید مجیدی در کانال یوتیوب

 

«دشت خاموش»، بهترین فیلم بخش افق جشنواره فیلم ونیز 2020

علی باقری در فیلم «دشت خاموش»

فیلم «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بخش افق های هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز شد.

احمد بهرامی نیز در که در جشنواره ونیز حضور نداشت در پیام ویدئویی از «آلبرتو باربرا» و همکارانش برای داشتن شجاعت و برگزاری جشنواره در این شرایط یخت قدردانی کرد. او همچنین از سعید بشیری تهیه کننده و مسعود امینی تیرانی فیلمبردار و همچنین سایر عوامل ساخت فیلم دشت خاموش تشکر کرد و این جایزه را به مردم ایران تقدیم کرد که با وجود تحریم‌های ناعادلانه روزگار سختی را سپری می‌کنند.

 

«جنایت بی‌دقت» برنده جایزه بهترین فیلمنامه از منتقدان

«جنایت بی‌دقت» برنده جایزه بهترین فیلمنامه از منتقدان

فیلم سینمایی «جنایت بی‌دقت» ساخته شهرام مکری که در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در آمده است، جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال را از انجمن منتقدان مستقل این جشنواره دریافت کرد.

این جایزه در بخش جانبی جشنواره ونیز اهدا می‌شود. فیلم سینمایی «جنایت بی‌دقت» داستانی درباره سینما را به تصویر کشیده است.

 

جایزه فانوس جادویی برای فیلم «خورشید»

به نقل از ایسنا پیش از آغاز اختتامیه اصلی جشنواره ونیز، فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی جایزه فانوس جادویی بخش جنبی را نصیب خود کرد.

در بیانیه نهاد اجتماعی فرهنگی سینه سرکولی اهدا کننده این جایزه آمده است:« "خورشید"  وفادارانه جهان دزدیده شده کودکی را روایت می کند. این فیلم  تضاد میان دنیای کودکی و بزرگسالان را به خوبی نشان می دهد.

این تضاد به روشنی توسط این کودکان و راهی که قرار است بروند تا تبدیل به چهره های بالغی شوند نشان داده می شود. 

 از این مهم تر پرداختن به بدسرپرستی یا بی سرپرستی کودکان کار و نبود آموزش و نگرش سرکوب کننده رفتارهایی که باعث میشود، این کودکان به نوعی از کودکی خود محروم شوند جالب توجه است.

در این راستا توجه خاصی شده به مسئله بازی که به حالت عادی تعریف کننده بخشی از کودکی است و اینجا بازی ناچارا تبدیل به زنجیره کار می شود که توسط بچه ها برنامه ریزی می شود.

نقطه اوج این داستان از طریق یک کارگردانی بسیار خوب اجرا شده که تمرکزش روی جزییات است.موسیقی فیلم احساس درستی ایجاد می کند بدون اینکه خودش را تحمیل کند. 

باید به بازی فوق العاده بازیگران نوجوان اشاره شود که خارق العاده احساسات را بیان می کنند. پیروزی نهایی فیلم واقع بینانه است زمانیکه صدای زنگ مدرسه در فضای خالی مدرسه می پیچد.»

خبرهای مرتبط:

فرش قرمز و فتوکال فیلم خورشید در ونیز 2020 + گزارش تصویری


گزارش تصویری اکران فیلم جنایت بی دقت در ونیز 2020


 

ویدیویی از صحبت‌های طناز طباطبایی از شرم و حیای روح الله زمانی در کانال یوتیوب سلام سینما


 

نظرهای منتشرشده