فیلم های سینمایی محبوب بازیگران خارجی کدام است؟

فیلم های سینمایی محبوب بازیگران مشهور هالیوود، کدام فیلم ها هستند؟ / از ال پاچینو و تام هنکس تا جانی دپ و ناتالی پورتمن

فیلم های سینمایی محبوب بازیگران خارجی کدام است؟

اختصاصی سلام سینما – شاید برای بسیاری از علاقه‌مندان به سینما جالب باشد که بدانند بازیگران مورد علاقه‌‌شان، چه فیلم‌هایی را دوست دارند و سلیقه‌ی آن‌ها در تماشای فیلم چگونه است.

بنابراین در این یادداشت تصمیم گرفته‌ایم تا فیلم‌های محبوب بازیگران مشهور هالیوود را براساس آنچه در مصاحبه‌هایشان بیان کرده‌اند، معرفی کنیم.

فیلم مورد علاقه‌ی بازیگر محبوب شما چیست؟

 

1- دواین جانسون: آن (It | 2017)

فیلمهای محبوب بازیگران-دواین جانسون

دواین جانسون در یک پست اینستاگرامی نوشت:

″چند ماه پیش فیلم «آن»(It) را در یکی از اولین روزهای اکران آن دیدم که بلافاصله تبدیل به یکی از محبوب‌ترین فیلم‌هایم در تمام دوران شد. به راحتی می‌توان آن را در میان ده فیلم محبوب خود جای دهم. نه تنها این فیلم توانست ژانر وحشت را بازتعریف کند، بلکه دارای داستانی چند لایه، هوشمندانه و بسیار ترسناک بود. به عنوان یکی از طرفداران پر و پا قرص ژانر وحشت، «آن»(It) برایم یک اثر خاص است″.

 

2- کیانو ریوز: پرتقال کوکی (A Clockwork Orange | 1971)

فیلمهای محبوب بازیگران-کیانو ریوز

«ریوز» مدتی پیش فیلم‌هایی که به نظر او همه‌ی مردم باید ببینند را برای مجله اسکوایر (Esquire) لیست کرده بود که در صدر آن‌ها فیلم «پرتقال کوکی»(A Clockwork Orange) اثر ماندگار «استنلی کوبریک» به چشم می‌خورد.

 

3- ادریس البا: قهرمان (The Champ | 1979)

فیلمهای محبوب بازیگران-ادریس البا

«ادریس البا» در مصاحبه‌ای با Oprah.com این گونه درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش توضیح می‌دهد:

″برای مدت‌های طولانی فیلم مورد علاقه‌ام «رفقای خوب» اثر «مارتین اسکورسیزی» بود اما اخیراْ فیلمی به نام «قهرمان»(The Champ) دیده‌ام که به شدت مرا تحت تأثیر قرار داد. این فیلم واقعاْ اشکم را درآورد″.

 

4- جورج کلونی: شبکه (Network | 1976)

فیلمهای محبوب بازیگران-جرج کلونی

«جورج کلونی» در مصاحبه‌ای با ای.وی. کلاب گفته است:

″از نظر من «شبکه»(Network) یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما و فیلم مورد علاقه‌ی من است. «پدی چایفسکی» یک نابغه‌ی تکرارنشدنی است. با تماشای «شبکه»(Network) متوجه می‌شوید که فقط با یک کمدی طرف نیستید. سایر آثار او نیز به همین شکل است و امروز می‌بینیم تمام حرف‌هایی که او در قالب آثارش زده، تبدیل به واقعیت شده‌اند″.

 

5- آل پاچینو: درخت چوب سندل (The Tree of Wooden Clogs | 1978) / آواز در باران (Singin' in the Rain | 1952)

فیلمهای محبوب بازیگران-ال پاچینو

«آل پاچینو» در مصاحبه‌ای در حاشیه مراسم فرش قرمز مؤسسه فیلم آمریکا برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood) گفته است:

″از نظر من پنج یا شش فیلم وجود دارند که می‌توان آن‌ها را بهترین فیلم‌های تاریخ نامید. من بیشتر از همه‌ی آن‌ها، «درخت چوب سندل»(The Tree of Wooden Clog) و «آواز در باران»(Singin' in the Rain) را دوست دارم″.

 

6- مورگان فریمن: مولن روژ (Moulin Rouge | 2001)

فیلمهای محبوب بازیگران-مورگان فریمن

«مورگان فریمن» در جواب سؤال «استیو هد» خبرنگار IGN درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌ی او، این طور پاسخ داد:

″بهترین فیلمی که خودم در آن بازی نکرده باشم؟ قطعاْ «مولن روژ»(Moulin Rouge) را انتخاب می‌کنم زیرا این فیلم فوق‌العاده است. کاری که «باز لورمن» در این فیلم انجام داده است واقعاْ بی‌نظیر است. مردم نظرات ضد و نقیضی درباره‌ی این فیلم دارند. برخی عاشق آن هستند و برخی دیگر از آن متنفرند. تدوین «مولن روژ»(Moulin Rouge) را بسیار دوست دارم. انرژی زیادی در آن نهفته است″.

 

7- شارلیز ترون: هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها (Planes, Trains and Automobiles | 1987)

فیلمهای محبوب بازیگران-شارلیز ترون

«شارلیز ترون» که لیستی از فیلم‌های مورد علاقه‌اش را برای وبسایت راتن تومیتوز منتشر کرده است، درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش می‌گوید:

″ یکی از فیلم‌های کلاسیکی که شدیداْ آن را دوست دارم، «هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها»(Planes, Trains and Automobiles) است. می‌توان بگویم نزدیک به 150 بار آن را تماشا کرده‌ام که هر بار از دفعه‌ی قبل آن را بیشتر دوست داشتم″.

 

8-  اما استون: روشنایی‌های شهر (City Lights | 1931)

فیلمهای محبوب بازیگران-اما استون

«اما استون» در مصاحبه‌ای با EW فیلم‌های مهم زندگی‌اش را نام برده که درباره‌ی بهترین فیلمی که تاکنون دیده است، می‌گوید:

″من به همه‌ی انسان‌ها توصیه می‌کنم «روشنایی‌های شهر»(City Lights) را تماشا کنند. پنج دقیقه‌ی پایانی آن می‌تواند زندگی هر شخصی را تغییر دهد کما اینکه زندگی مرا تغییر داد. این فیلم واقعاْ عاشقانه است. اگر بخواهم بیشتر درباره‌ی آن صحبت کنم ممکن است گریه کنم″.

 

9- مارک رافالو: در بارانداز (On The Waterfront | 1954)

فیلمهای محبوب بازیگران-مارک رافالو

«مارک رافالو» در مصاحبه با MTV News درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش می‌گوید:

″باید «در بارانداز»(On The Waterfront) را نام ببرم. در این فیلم می‌توانیم «مارلون براندو» را در اوج دوران کاری‌اش ببینیم. کارگردان این فیلم هم «الیا کازان» از بزرگترین فیلمسازان تاریخ سینما است.

«در بارانداز»(On The Waterfront) ترکیبی از قصه‌گویی فوق‌العاده، بازیگری درجه یک و نقد اجتماعی است″.

 

10- جنیفر لوپز: داستان وست ساید (West Side Story | 1961)

فیلمهای محبوب بازیگران-جنیفر لوپز

«جنیفر لوپز» در یکی از مصاحبه‌‌هایش با ونیتی فیر، گفته است که فیلم کلاسیک «داستان وست ساید»(West Side Story) از دوران کودکی تا به امروز 37 بار تماشا کرده است و شخصیت مورد علاقه‌اش «آنیتا» است. او می‌گوید:

″هرگز دوست نداشتم مثل «ماریا» باشم که دوست داشت خودش را به مرد مورد علاقه‌اش بچسباند. همیشه دلم می‌خواست مثل «آنیتا» تا اوج برقصم″.

 

11- بندیکت کامبربچ: مرد فیل‌نما (The Elephant Man | 1980) / مهاجمان صندوقچه گمشده (Raiders of the Lost Ark | 1981) / خانواده اشرافی تننبام (The Royal Tenenbaums | 2001)

فیلمهای محبوب بازیگران-بندیکت کامبربچ

«بندیکت کامبربچ» در مصاحبه‌ای با اتحادیه خبرنگاران خارجی هالیوود گفته است که فیلم «مهاجمان صندوقچه گمشده»(Raiders of the Lost Ark) فیلم مورد علاقه‌ی کودکی اوست.

فیلم «خانواده اشرافی تننبام»(The Royal Tenenbaums) را اثری هوشمندانه می‌داند و از نظر او «مرد فیل‌نما»(The Elephant Man) یک شاهکار است.

 

12- زندیا: هری پاتر (Harry Potter)

فیلمهای محبوب بازیگران-زندایا

«زندیا» بازیگر جوان و خوش‌آتیه هالیوود در حاشیه‌ی مصاحبه‌اش با InStyles در سال 2019، درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش این‌گونه می‌گوید:

″دوستان می‌گویند تو دیوانه هستی زیرا من حداقل روزی یک بار «هری پاتر» تماشا می‌کنم، زیرا به من آرامش می‌دهد. هر کس به خانه‌ام می‌آید می‌گوید باز هم می‌خواهی «هری پاتر»(Harry Potter) ببینی؟ این روش زندگی من است″.

 

13- لین مانوئل میراندا: پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid)

فیلمهای محبوب بازیگران-لین مانوئل میراندا

«میراندا» در مصاحبه‌اش با نیویورک تایمز، «پری دریایی کوچولو»(The Little Mermaid) را به عنوان بهترین فیلم موزیکال زندگی‌اش نام می‌برد.

او می‌گوید که این فیلم باعث شد او نام پسرش را «سباستین» بگذارد که نام شخصیت خرچنگ در انیمیشن «پری دریایی کوچولو»(The Little Mermaid) بود.

 

14- آنتونیو باندراس: ملک‌الموت (The Exterminating Angel | 1962)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-آنتونیو باندراس

«آنتونیو باندراس» به راتن تومیتوز گفته است که «ملک‌الموت»(The Exterminating Angel) زیباترین و هیجان‌انگیزترین فیلمی است که او تاکنون تماشا کرده است.

او اعتقاد دارد که این فیلم در زمانه‌ی خودش به اندازه‌ی اهمیتش، مورد توجه قرار نگرفت.

«باندراس» از فیلم‌های «لورنس عربستان»(Lawrence of Arabia) و «پدرخوانده»(The Godfather) به عنوان دیگر فیلم‌های مورد علاقه‌اش نام می‌برد.

 

15- زک افرون: نمایش ترومن (The Truman Show | 1998)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-زک افرون

«زک افرون» در مصاحبه‌اش با EW، فیلم مورد علاقه‌اش را «نمایش ترومن»(The Truman Show) عنوان می‌کند و درباره‌ی آن می‌گوید:

″همیشه «جیم کری» بازیگر مورد علاقه‌ام بوده است و پس از تماشای «نمایش ترومن»(The Truman Show) مدتی طولانی به شانه‌هایم نگاه می‌کردم، آیا واقعاْ اتفاقی می‌افتد یا نه″.

 

16- ناتالی پورتمن: رقص کثیف (Dirty Dancing | 1987)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-ناتالی پورتمن

«ناتالی پورتمن» در توضیح معرفی بهترین فیلمی که در طول زندگی‌اش دیده، به AFI Movie Club این گونه توضیح می‌دهد:

″دوست‌داشتنی‌ترین فیلمی که در تمام عمرم دیده‌ام، «رقص کثیف»(Dirty Dancing) است و قطعاْ تاکنون بیشتر از هر فیلم دیگری آن را تماشا کرده‌ام″.

 

17- سلما هایک: ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی (Willy Wonka & the Chocolate Factory | 1971)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-سلما هایک

«سلما هایک» در برنامه‌ی تلویزیونی «زنده با کلی و رایان»، فیلم محبوب زندگی‌اش را «ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی»(Willy Wonka & the Chocolate Factory) معرفی می‌کند و می‌گوید:

″من خیلی کوچک بودم و با تماشای این فیلم، جرقه‌ای در ذهنم زده شد، همواره به این فکر می‌کردم که دنیای متفاوتی درون دنیایی که در آن زندگی می‌کنم وجود دارد.

پس از آن متوجه شدم که از طریق فیلمسازی می‌توان واقعیت‌های متفاوتی را خلق کرد و همه چیز در آن ممکن است. بنابراین تصمیم گرفتم که وارد سینما شوم″.

 

18- جنیفر انیستون: شرایط مهرورزی (Terms of Endearment | 1983)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-جنیفر انیستون

نقل قولی از «جنیفر انیستون» در کتاب «سیندی پیرلمن» به نام «باید این را ببینی» وجود دارد که درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش توضیح می‌دهد:

″من «شرایط مهرورزی»(Terms of Endearment) را صدها بار تماشا کرده‌ام. این فیلم از آن دست فیلم‌هایی است که از هر نقطه می‌توانید با آن همراه شوید و به راحتی با آن اشک بریزید. چه چیزی از یک فیلم می‌خواهید به جز اینکه شما را بخنداند، قلب شما را تسخیر کند و نقش‌آفرینی‌های آن فوق‌العاده باشند؟ «شرایط مهرورزی»(Terms of Endearment) یک شاهکار است.″

 

19- جانی دپ: جادوگر شهر از (The Wizard of Oz | 1939)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-جانی دپ

«جانی دپ» نیز در کتاب «باید این را ببینی» اثر «سیندی پیرلمن» توضیح می‌دهد که چگونه فیلم کلاسیک «جادوگر شهر از»(Wizard of Oz) برای او مثل یک راه فرار در دوران نوجوانی بود:

″من با تماشای «جادوگر شهر از»(Wizard of Oz) بزرگ شدم و این فیلم تنها راه نجات من از زندگی‌ای بود که در نوجوانی داشتم. من دوستان زیادی نداشتم و همواره منتظر بودم که یک گردباد مرا بلند کند و از این زندگی دور کند″.

 

20- اوما تورمن: حرف‌های خودمانی (Pillow Talk | 1959)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-اوما تورمن

«اوما تورمن» درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش می‌گوید:

″همواره دوست داشتم مثل «دوریس دی» باشم″.

«حرف‌های خودمانی»(Pillow Talk) یک کمدی عاشقانه درباره‌ زنی موفق و خودکفا به نام «جن» است که مجبور است خط تلفنش را با یک مرد زن‌باره به نام «برد» به اشتراک بگذارد. ملاقات این دو نفر فقط از طریق تلفن اتفاق می‌افتد. پس از مدتی «برد» با غرور زیادی تصمیم می‌گیرد تا «جن» را به خود جذب کند. آیا «جن» حقیقت را خواهد فهمید؟

 

21- تام هنکس: یک ادیسه فضایی (2001: An Space Odyssey | 1968)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-تام هنکس

پس از دهه 80 میلادی، «تام هنکس» یکی از عوامل اصلی رشد سینمای هالیوود در دهه 90 بود که در تمامی ژانرهای سینمایی از ژانر جنگی تا کمدی می‌درخشید.

فیلم محبوب او «2001: یک ادیسه فضایی»(2001: An Space Odyssey) است که آن را یک شاهکار واقعی می‌داند. این فیلم اثر «استنلی کوبریک» است که به سفر انسان‌ها به سیاره مشتری می‌پردازد.

در دورانی که تمام فیلم‌های علمی-تخیلی سعی می‌کردند شبیه به «جنگ ستارگان»(Star Wars) باشند، «2001: یک ادیسه فضایی»(2001: An Space Odyssey) یک فیلم علمی-تخیلی کاملاْ متفاوت بود. بخش عمده‌ای از این فیلم دیالوگ ندارد و به جای آن سکانس‌های زیبایی به همراه قطعات موسیقی کلاسیک پخش می‌شود. این فیلم باب سلیقه‌ی همگان نیست.

 

22- ریس ویترسپون: بر فراز دریا (Overboard | 1987)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-ریس ویترسپون

«ریس ویترسپون» فقط یک خوره‌ی کتاب نیست بلکه علاقه‌ی زیادی به تماشای فیلم هم دارد. فیلم مورد علاقه‌ی او «بر فراز دریا»(Overboard) نسخه 1987 است.

این فیلم کمدی و عاشقانه داستان یک زن ثروتمند است که عاشق یک نجار می‌شود. پس از وقوع یک سری اتفاقات عجیب، این زن به خانه‌ی مرد نجار می‌رود و پسرانش را ملاقات می‌کند. آنجاست که درمی‌یابد همه‌ی ثروت دنیا وقتی که کسی را نداری که آن ثروت را با او تقسیم کنی، هیچ ارزشی ندارد.

عجیب نیست که «ریس ویترسپون» عاشق این فیلم برجسته شده است، تمام پست‌های اینستاگرامی او درباره‌ی تربیت کودکان و وظایف پدر و مادری است.

 

23- لئوناردو دیکاپریو: راننده تاکسی (Taxi Driver | 1976)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-لئوناردو دی کاپریو

اینکه فیلم مورد علاقه‌ی «لئوناردو دیکاپریو»، شاهکار کلاسیک و کالت «مارتین اسکورسیزی» یعنی «راننده تاکسی»(Taxi Driver) باشد، جای تعجب ندارد.

«رابرت دنیرو» در این فیلم نقش یک راننده تاکسی 26 ساله را ایفا می‌کند که در شهر نیویورک که پر از فساد، فحشا و فعالیت‌های ضدانسانی است، به دنبال معنای زندگی می‌گردد. «دیکاپریو» در این باره می‌گوید:

″یادم است که اولین بار در سن 15 سالی «راننده تاکسی»(Taxi Driver) را تماشا کردم و مات و مبهوت شخصیت «تراویس بیکل» شدم زیرا شدیداْ با او ارتباط برقرار می‌کردم″.

 

24- جولیت لوئیس: در مورد باب چطور؟ (What About Bob ? | 1991)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-جولیت لوئیس

«جولیت لوئیس» بازیگری که در دهه 90 میلادی با «تنگه وحشت»(Cape Fear) و «قاتل بالفطره»(Natural Born Killer) به اوج شهرت رسید، در مصاحبه‌ای با MTV News درباره‌ی فیلم مورد علاقه‌اش این گونه گفته است:

″فیلم مورد علاقه‌ی من «در مورد باب چطور؟»(What About Bob ?) است که می‌توانم آن را هزاران بار یا میلیون‌ها بار تماشا کنم. من عاشق نقش‌افرینی «بیل مری» در این فیلم هستم″.

 

25- دیوید دوکاونی: محله چینی‌ها (Chinatown | 1974)

فیلمهای مورد علاقه بازیگران-دیوید دوکاونی

«دیوید دوکاونی» ستاره‌ی سریال مشهور «پرونده‌های ایکس»(The X-Files) گفته است که فیلم مورد علاقه‌ی او «محله‌ی چینی‌ها»(Chinatown) اثر «رومن پولانسکی» است.

در این فیلم «جک نیکلسون» و «فی داناوی» نقش‌آفرینی‌های درخشانی را از خود به یادگار گذاشته‌اند که هر علاقه‌مندی به سینما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

«محله‌ی چینی‌ها»(Chinatown) به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان، یکی از بهترین فیلم‌‌های تاریخ سینماست.

 

 

منابع: BuzzFeed, thethings

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده