نکاتی جالب و خواندنی درباره نامزدهای اسکار 2023

مراسم اسکار 2023 یکشنبه 12 مارس به میزبانی جیمی کیمل برگزار خواهد شد. نکات جالب و متفاوت نامزدهای مراسم امسال را در این خبر بخوانید.

نکاتی جالب و خواندنی درباره نامزدهای اسکار 2023

ترجمه اختصاصی سلام سینما - «در جبهه غرب خبری نیست-All Quiet on the Western Front»، «آواتار: راه آب - Avatar: The Way of Water»، «بنشی‌های اینشیرین - The Banshees of Inisherin»، «الویس - Elvis»، «فابلمن‌ها - THE FABELMAN»، «تار - TÁR»، «تاپ گان: مارویک -TOP GUN: MAVERICK»، «مثلث غم - TRIANGLE OF SADNESS»، «همه چیز همه‌جا به یکباره - EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE» و «زنان صحبت می‌ کنند -Women Talking» نامزدهای بهترین فیلم اسکار امسال هستند که در این میان،  دو فیلم آخر با ۱۱ نامزدی، پیشتاز اسکار ۲۰۲۳ می‌باشند.

 


ده فیلمی که در اسکار کلی نامزدی داشتند اما ناکام ماندند


 

میشل یو و آنجلا باست هم از جمله ستارگانی هستند که امسال رکوردهای جدیدی را در تاریخ اسکار ثبت کرده‌اند. در ادامه به برخی از رکوردها و حقایق جالب دربارهٔ نامزدهای اسکار امسال نگاهی انداخته‌ایم.

 

«در جبهه غرب خبری نیست»؛ اولین نامزد آلمانی‌زبان در بخش بهترین فیلم

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- در جبهه غرب خبری نیستفیلم «در جبهه غرب خبری نیست» که امسال در ۹ رشته کاندید شده، تنها فیلم غیرانگلیسی‌زبانی بخش بهترین فیلم است. این پنجمین سال متوالی است که یک فیلم غیرانگلیسی‌زبان نامزد بهترین فیلم می‌شود.

هرچند «در جبهه غرب خبری نیست» هشتمین فیلم غیرانگلیسی‌زبانی است که نامزد بهترین فیلم اسکار می‌شود؛ اما اولین فیلمی است که تقریباً به طور کامل به زبان آلمانی ساخته شده.  جالب است بدانید پیش‌ازاین «انگل» تنها فیلم غیرانگلیسی‌زبانی بوده که در تاریخ اسکار توانسته تندیس بهترین فیلم را از آن خود کند.

ادوارد برگر، کارگردان فیلم در مصاحبه‌ای گفته: «تولید و تأمین مالی فیلم‌های غیرانگلیسی چندان آسان و ارزان نیست و پیداکردن بودجه دشوار است. معمولاً شما به زبان انگلیسی و یک ستاره‌ نیاز دارید که فروش گیشه را تضمین کند. اما امروز همه چیز فرق کرده و مردم حالا برای تماشای فیلم‌هایی به زبان‌های دیگر، چه اندونزیایی یا آلمانی یا اسپانیایی، گشوده‌تر هستند.»

 

استیون اسپیلبرگ؛ تهیه‌کننده‌ای که رکورددار بیشترین نامزدی اسکار می‌شود

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- استیون اسپیلبرگ در پشت صحنه فابلمن هااستیون اسپیلبرگ برای دوازدهمین بار برای فیلم «فابلمن‌ها» نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی شده است. این یعنی فاصلهٔ زیادی با ویلیام وایلر که ۱۳ بار نامزد کارگردانی شده و رکورددار این بخش است، ندارد و همین حالا مارتین اسکورسیزی را با نه بار نامزدی را پشت سر گذاشته است.

 یک واقعیت جالب دیگر اینکه اسپیلبرگ اولین کارگردانی است که در شش دهه مختلف نامزد جوایز اسکار شده است.

 

همه نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ اولین‌بار است که نامزد شده‌اند

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- نامزدهای مرد اسمار ۲۰۲۳- کالین فارل- پل مسکالنامزدهای بهترین بازیگر مرد عبارت‌اند از: آستین باتلر برای «الویس»، کالین فارل برای «بنشی‌های اینشرین»، برندن فریزر برای «نهنگ»، پل مسکال برای «افترسان» و بیل نای برای «زندگی». اما هیچ‌کدام این بازیگران تابه‌حال نامزد جایزه اسکار نشده‌اند، این اولین‌بار در ۸۸ سال (از سال ۱۹۳۴) است که همه نامزدهای بهترین بازیگر مرد، اولین نامزدی اسکار خود را تجربه می‌کنند.

 

آنجلا باست؛ تاریخ‌ساز می‌شود

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- آنجلا باست-پلنگ سیاهآنجلا باست برای بازی در فیلم «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن شده است. او چهارمین بازیگر سیاه‌پوستی است که تاکنون چندین بار نامزد اسکار شده و به تیم ووپی گلدبرگ، ویولا دیویس و اکتاویا اسپنسر پیوسته.

این در حالی است که فیلم‌های مارول عموماً در مراسم اسکار اقبال چندانی نمی‌یابند. اما «پلنگ سیاه» در سال‌های گذشته با دریافت سه جایزه اسکار تبدیل به اولین مارول اسکاری شد. جالب است بدانید آنجلا باست اولین بازیگر فیلم‌های مارول است که نامزد اسکار بازیگری می‌شود.

 

کیت بلانشت؛ بازیگری که بیشترین حضور در فیلم‌های نامزد شده برای بهترین فیلم را دارد

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- کیت بلانشت در فیلم تارکیت بلانشت کماکان بر رکوردش برای بازی در فیلم‌هایی که نامزد بهترین فیلم سال می‌شوند، می‌افزاید. «تار» دهمین فیلمی است که او در آن نقش‌آفرینی کرده و حالا نامزد بهترین فیلم شده است.  

کیت بلانشت بازیگر فیلم‌هایی مانند  «مورد عجیب بنجامین باتن»، سه فیلم «ارباب حلقه‌ها»، «الیزابت»، «بابل»، «هوانورد»، «به بالا نگاه نکن» و «کوچه کابوس»، امسال برای بازی در فیلم «تار» برای هشتمین بار  نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شده است. جودی دنچ، گلن کلوز، کاترین هپبورن و مریل استریپ از جمله بازیگران دیگری هستند که تا کنون هشت بار نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شده‌اند.

 

جان ویلیامز؛ با ۹۰ سال سن مسن‌ترین نامزد اسکار است

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- جان ویلیامزجان ویلیامز که برای فیلم «فابلمن‌ها » نامزد اسکار بهترین موسیقی متن شده است، ۹۰ سال سن دارد و  مسن‌ترین نامزد اسکار در این رشته یا هر رشته دیگری است. او با پنجاه و سومین نامزدی خود، همچنان پرفروش‌ترین فرد زنده تاریخ اسکار است که پنج بار برنده اسکار شده.

ویلیامز که برنامه‌ای برای بازنشستگی ندارد، به‌زودی می‌تواند رکورد والت‌دیزنی با ۵۹ نامزدی در کل اسکار را بشکند.

 

کاترین مارتین؛ هفتمین زنی است که در بیش از سه رشته نامزد شده

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- کاترین مارتین کاترین مارتین که امسال برای «الویس» در سه بخش بهترین فیلم، طراحی لباس و طراحی تولید نامزد اسکار شده، هفتمین زنی است که در سه رشته متفاوت کاندید می‌شود. کلوئه ژائو در چهار رشته و باربارا استرایسند، سوفیا کاپولا، فران والش، امرالد فنل و جین کمپیون با سه نامزدی مختلف، هنرمندانی هستند که پیش‌تر کاندیداتوری در چند بخش را تجربه کرده‌اند.

مارتین همچنین اولین کسی است که در یک سال، هم‌زمان در دو بخش بهترین فیلم و بهترین طراحی لباس کاندید می‌شود.

 

آنا دی آرماس اولین بازیگر کوبایی که  نامزد بهترین بازیگر زن شده است

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- آنا دی آرماس در فیلم بلوندآنا دی آرماس، برای بازی در نقش مرلین مونرو در «بلوند»، نامزد اسکار شده. او پنجمین بازیگر لاتینی است که در کنار فرناندا مونته نگرو، سالما هایک، کارولینا ساندینو مورنو و یالیتزا آپاریسیو، نامزد بهترین بازیگر زن می‌شود؛ اما درواقع اولین زن کوبایی است که نامزد بهترین بازیگر شده.

جالب است بدانید اندی گارسیا اولین فرد کوبایی بود که برای بازی در قسمت سوم فیلم «پدرخوانده» نامزد اسکار شد.

 

مندی واکر؛ در بخش بهترین فیلم‌برداری برای زنان تاریخ‌ساز می‌شود

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- مندی واکر فیلمبردارنام مندی واکر، مدیر فیلم‌برداری فیلم «الویس» در میان نامزدهای بخش بهترین فیلم‌برداری به چشم می‌خورد. او سومین زنی است که به‌عنوان یک مدیر فیلم‌برداری نامزد اسکار می‌شود. پیش از او ریچل موریسون برای فیلم "Mudbound" در سال ۲۰۱۸ و آری وگنر برای «قدرت سگ» در سال ۲۰۲۲ نامزد بخش بهترین فیلم‌برداری شده بودند؛ اما هیچ زنی تابه‌حال برنده این جایزه نشده است.

 

اسکار ۲۰۲۳، برد بزرگ برای بازیگران آسیایی

نکاتی جالب درباره اسکار ۲۰۲۳- بازیگران آسیایی فیلم همه چیز همه جا به یکبارهامسال میشل یو، که‌هوی کوان و استفانی هسو برای «همه چیز همه‌جا به یکباره» و هونگ چاو برای «نهنگ» در بخش‌های مختلف بازیگری کاندید شده‌اند و این اولین سالی است که اسکار این تعداد از بازیگران آسیایی را در جمع نامزدهای خود به چشم می‌بیند.

 «همه چیز همه‌جا همه به یکباره» با ۱۱ نامزدی، از جمله برای بهترین فیلم، پیشتاز این دوره نامزدهای اسکار است. میشل یو، نامزد بهترین بازیگر زن که جایزه گلدن‌گلوب را هم به خانه برد، در مالزی به دنیا آمده است. این اولین باری است که زنی که خود را آسیایی می‌داند، نامزد بهترین بازیگر زن می‌شود. هرچند مرل اوبرون که در سال ۱۹۳۶ برای بازی در فیلم «فرشته تاریکی» نامزد شده بود، اما نسب  آسیایی خود را در آن سال‌ها می‌کرد.

کی هوی کوان هم اولین بازیگر ویتنامی است که توسط آکادمی به رسمیت شناخته و نامزد شده است. استفانی هسو و هانگ چائو بازیگر فیلم «نهنگ» هر دو برای اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن با هم رقابت می‌کنند و این اولین‌بار است که دو زن آسیایی در یک سال در این رشته حضور دارند.


 

اسکار-2023اسکار-2023

نظرهای منتشر شده