ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
4
رضا ظفری
۲۵ روز پیش - ۱۵ دقیقه مطالعه
منبعسایت جامعه سینما

گونه شناسی کمدی

در این مقاله به بحث و تحلیل در مورد گونه کمدی و زیر ژانر هایش میپردازیم. همچنین به اینکه چرا کمدی بر همگان واجب است...

به نام کردگار هفت افلاک

دوستان عزیز و دوستداران هنر والای سینما سلام...امروز بنده اینجا هستم تا چیزهایی به شما بگویم که شاید اگر من نگویم کس دیگری این کار را نخواهد کرد.آن هم آموزش گونه شناسی در سینماست. 

مقاله شماره 1 (گونه کمدی) 


                        مقدمه 

قبل از شروع هر سخنی باید یکی دو نکته مهم را یاد بگیریم. نکته اول اینکه اصلا گونه چیست یا چرا به آن گونه میگویند.؟ در جواب این سوال باید چنان عنوان کرد:(ما در تقسیم بندی مبانی سینما که دلیلش مخاطب شناسی در سینما است، سه مبنای کلی داریم. 

1_ژانر:کلیت محور یک فیلم که میتواند به یک یا چند صورت فیلم را روایت کند. مثلا ژانر ترسناک مجموعه فیلم هایی که وحشت به دل مخاطب می اندازند را میگویند یا فیلم هایی که انسان را به خنده و شادی وا میدارد را کمدی میگویند. 


2_سبک:منظور از سبک در سینما، قواعدی کلی و قوانینی ثابت اند که در نظام فیلم به کار گرفته میشوند. در واقع فیلم در قالب آنها ساخته میشود. برای مثال فیلم هایی که با انیمیشن ترکیب میشوند و داستانی را روایت میکنند در سبک لایو اکشن جای میگیرند و فیلم هایی با موضوعات فلسفی و جامعه شناسی در سبک اجتماعی قرار میگیرند و... البته  ذکر یک نکته اینجا لازم است. سبک ها مانند ژانر ها نظام مشخصی ندارند و دایم در حال تغییر..از بین رفتن و به دنیا آمدن است. از این روست که برخی کترگردانان صاحب سبک خود اند یا مثلا کشور ژاپن صاحب سبکی خاص از انیمیشن به نام انیمه است. دیگر کشور ها هم انیمه میسازند اما سبکدار اصلی آن ژاپن محسوب میشود. پس سبک ها می‌آیند. میروند و تغییر میکنند اما ثابت نمی ایستند... 


3_وآخرین مبنای سینما و بحث مورد نظر ما یعنی گونه :

در تعریف گونه میتوان گفت که ترکیبی از ژانر ها با زیر شاخه هایشان گونه را تشکیل میدهد. ساده تر که بخواهم بگویم این است که گونه مجموعه ای است از ریز ژانر هایی که حول محور یک ژانر کلی میچرخند. برای مثال ما گونه ای با عنوان گونه تاریخی یا گونه موزیکال نداریم. هم تاریخی و هم موزیکال از ژانر های معتبر جهان اند اما صرفا به عنوان ژانر شناخته میشوند و به دلیل نداشتن زیر شاخه گونه به حساب نمی آیند اما مثلا وحشت یک گونه است. چرا که گونه وحشت به فیلم های ترسناک خلاصه نمیشود و ژانر هایی چون دلهره آور.. هیجانی.. روانشناسی.. اسلشر و... را در خود دارد.                      گونه کمدی

واژه کمدی از کلمه یونانی comodeia که به معنای شادانه است گرفته شده. در یونان باستان نمایش های تماشاخانه ها و تاتر های اجرایی یک سبک به نام کومودیا اجرا میکردند که در آن اطوار ها و حرکات مضحک دیده میشد و مردم را به خنده و گاهی قهقهه وا میداشت. البته در اصل فلسفه ای منطقی و حقایقی به دور از شوخی در پشت پرده این نمایش ها نهفته شده بود. هیچ کس هم نمیتواند بگوید که کمدی در اصل از کجا شروع شد. زیرا در کشور ایران نیز طنز پردازانی بزرگ چون عبید زاکانی فعالیت هایی داشتند و با گذشت زمان بسیاری از زندگیشان. یعنی چندین قرن باز هم نوشته ها و داستان های کوتاهشان انسان امروزی را میخنداند. ارسطو یک نکته در مورد کمدی گوشزد کرد و در آن اینگونه عنوان کرد که اطوار مضحکانه در زندگی حقیقی جایی ندارند زیرا باعث آزار و آسیب به اجتماع میشوند. اما اگر همین کار ها در دنیایی به جز دنیای حقیقی صورت پذیرد. پس باید آن را پذیرفت زیرا ضرری برای ما نخواهد داشت. کمدی به زودی زود و با شروع سینما جای خود را در اولین فیلم های داستانی که معمولا از ژرژ ملیس فرانسوی بودند محکم کرد اما اگر بخواهیم پدر فیلم های کمدی را معرفی کنیم و در واقع خالق سینمای کمدی باید بگوییم :کمپانی دلقک های کیستون.. مدیر و رییس آن مک سنت و ستارگان و تاریخ سازان آن که یک بار آمدند و دیگر نخواهند آمد به چارلی چاپلین بزرگ اشاره کرد. کسی که با عصر جدیدش سینما را به دوران جدیدی برد و با رقص عجیبش به سادگی در دل مردم سراسر دنیا جای گرفت. کسی که مردم تا عکسش را روی پوستر فیلمی جدید میدیدند بدون آنکه حتی اسم فیلم یا موضوع فیلم را بخوانند وارد سینما میشدند. روحش شاد و یادش گرامی... 

اما کمدی ثابت نماند و با سیر و تحولاتی عظیم امروزه به اینجا رسید و فردا به جای دیگری میرود. اما دلیل اینکه کمدی محبوب است چیست و چرا باید آن را ببینیم :

کمدی یا همان طنز یکی از پرطرفدارترین و پربیننده ترین گونه های ژانری در سینمایت. دلیلش هم واضح است. در دنیای جنگ و خشونت و ناراحتی، دیدن عوامل شادی آور بهترین کار دنیا و خنداندن خلق خدا بهترین ثواب است. چیزی که حتی برای دو ساعت از 24 ساعت سخت روزانه باعث خنده شخصی شود تمام خستگی آن روز را از تنش بیرون میکند. خب ما راه را داریم وسیله را هم داریم پس چرا راه نمیافتیم. دلایل فراوانی وجود دارد که من عنوان مقاله را چرا باید کمدی ببینیم انتخاب کردم.حال واقعا چرا باید کمدی ببینیم؟؟؟

یکی از هزاران توصیه پزشکان و روانشناسان صاحب نام در جهان خنده است. آری خنده. همین خنده و لبخند ساده که حد اقل روزی یکبار توسط هر انسان انجام میشود. شاید شما فواید خنده را فقط محدود به روان بدانید اما باور کنید یا نه، فواید جسمی خندیدن بیشتر است تا فواید روحی آن. سری به یک مقاله میزنیم از فواید خندیدن...حتما شما نیز شنیده‌اید که می‌گویند خنده بر هر درد بی‌درمان دواست. بار‌ها برایمان پیش آمده که با خندیدن، حال بدمان را بهتر کرده‌ایم.


 


در هنگام خندیدن ۱۷ ماهیچه از صورت و ۸۰ ماهیچه در دیگر نقاط بدن درگیر می‌شوند، در حالی که گریه و اخم کردن ۴۰ عضله را تنها در صورت به کار می‌گیرند.


 


در نتیجه خندیدن کار راحت‌تری از گریه کردن برای ماست. خنده مانند خمیازه مسری است و فواید آن نیز محدود به خود فرد نمی‌شود. به راستی خنده چه تاثیرات مثبتی بر روح و جسم ما دارد؟ آیا خنده می‌تواند در روابط اجتماعی نیز مفید واقع شود؟ اگر شما هم تمایل دارید از تمام فواید خنده اطلاع داشته باشید با ما همراه باشید. در این مطلب فواید خندیدن را برای سلامت جسم، بهبود شرایط روحی و ارتقاء روابط اجتماعی بررسی می‌کنیم.


فواید خنده برای بدن


فواید خنده برای بدن برکسی پوشیده نیست. از مهمترین فوایدی که خنده برای بدن دارد، می‌توان به کارکرد بهتر ارگان‌های بدن، تقویت سیستم ایمنی، کاهش فشار خون و... اشاره کرد.


۱. بهتر کار کردن ارگان‌های بدن


خنده باعث تنفس بهتر و جذب اکسیژن بیشتر می‌شود، در نتیجه ترشح اندورفین در مغز را افزایش می‌دهد. افزایش اندورفین تاثیر مثبتی بر عملکرد قلب، ریه و عضلات دارد.


۲. ضد اسپاسم و درد


خندیدن از ته دل برای چند دقیقه، باعث درگیر شدن بسیاری از عضلات بدن می‌شود. در نتیجه بسیاری از عضلات بدن برای مدت کوتاهی اصطلاحا شل می‌شوند، این امر به رفع اسپاسم کمک می‌کند. از طرفی اندورفین ترشح شده که نوعی مسکن طبیعی است، باعث تسکین درد به طور موقت می‌شود.


۳. تقویت سیستم ایمنی بدن


خندیدن باعث ترشح پادتن‌های بیشتر و افزایش تولید سلول‌های محافظ بدن مثل لنفوسیت تی و سلول‌های از بین برنده تومور می‌شود. این موضوع باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. استرس و اضطراب باعث اختلال در تولید سلول‌های محافظ می‌شوند، از این‌رو اگر استرس دارید حتما مدتی را صرف خندیدن کنید.


۴. درمان بی‌اشتهایی


در یک تحقیق دانشمندان سطح فشار خون و هورمون‌های موجود در خون افراد را قبل و بعد از تماشای فیلم‌های کمدی و فیلم‌های خشونت‌آمیز و درام را اندازه‌گیری کردند. نتایج این تحقیقات نشان داد پس از تماشای فیلم‌های کمدی میزان هورمون‌های مربوط به اشتها یعنی لپتین و گرلین در بدن افراد افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که تماشاگران فیلم‌های ناراحت‌کننده تغییری را در میزان هورمون‌ها نداشتند.


۵. کاهش فشار خون


یکی دیگر از نتایج این تحقیق مذکور، کاهش فشار خون بعد از دیدن فیلم‌های خنده‌دار و کمدی بود. خندیدن از ته دل، رگ‌های بدن را باز می‌کند و خون راحت‌تر در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند. در نتیجه خطر حمله قلبی و دیگر مشکلات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. به علاوه همانطور که گفته شد خندیدن سبب کاهش استرس می‌شود و این امر باعث کاهش پلاکت‌ها خواهد شد که یکی از عوامل افزایش فشار خون هستند.


۶. افزایش طول عمر


جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که محققان در این‎باره انجام داده‌اند، افرادی که بیشتر می‌خندند بیشتر عمر می‌کنند. این موضوع به دلیل داشتن روحیه بهتر و بدن سالم‌تر آن‌ها است.


۷. سوزاندن کالری بیشتر


شاید باور کردن این موضوع که خندیدن از ته دل به کالری زیادی نیاز دارد سخت باشد، اما حقیقت است! تحقیقات نشان می‌دهد که خندیدن برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باعث سوزاندن ۴۰ کالری می‌شود.


۸. ورزش هوازی و بدنی


از آنجایی که خندیدن انرژی زیادی نیاز دارد نوعی ورزش محسوب می‌شود. محققان بر این باورند که قهقهه زدن و خندیدن باعث می‌شود، هوای بیشتری وارد ریه‌ها شود. این موضوع باعث بالا و پایین رفتن قفسه سینه به طور مکرر و فعالیت ماهیچه‌های شکمی و ریه می‌شود که نوعی تمرین بدنی و هوازی است. از طرفی اندورفین در هر دو فعالیت ورزشی و خندیدن ترشح می‌شود که تاثیری یکسان در روح و جسم انسان دارد.


۹. شما را جذاب و جوان می‌کند


افراد در هنگام خندیدن از عضلاتی استفاده می‌کنند که خط اخم را باز می‌کند و افتادگی گونه‌ها را برطرف می‌کند. به علاوه باعث قرمز شدن گونه‌ها و جریان پیدا کردن خون زیر پوست صورت می‌شود که برای پوست بسیار مفید است. اگر تا به حال دقت کرده باشید می‌بینید که افرادی که می‌خندند از جذابیت بیشتری نسبت به افراد اخمو دارند، زیرا نمایان شدن دندان‌ها در هنگام لبخند زدن و خندیدن جذابیت فرد را دوچندان می‌کند.


فواید خنده برای روح و روان


خنده فواید بسیاری برای روح و روان دارد و با خنده رو بودن می‌توانید این تاثیرات مثبت را در زندگی خودد حس کنید؛ بنابراین سعی کنید هر روز صبح بعد از بیدار شدن با صدای بلند بخندید، حتی اگر دلیلی برای خندیدن ندارید سعی کنید تصنعی و بی دلیل بخندید. این روش بعد از گذشت چند روز تاثیر خارق‌العاده خود را نشان خواهد داد.


خندیدن مداوم و از ته دل باعث ترشح هورمون‌هایی به نام هورمون شادی می‌شود. علاوه بر این، یکی از موثرترین روش‌های درمان افسردگی ورزش کردن است که همان‌طور که گفتیم، خندیدن نوعی ورزش محسوب می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که خندیدن در درمان افسردگی نقش بسیار مهم و موثری را ایفا می‌کند.


خوش‌بینی


خندیدن از ته دل می‌تواند چشم‌انداز جدید و مثبتی به ما بدهد و نگاه ما به وقایع را از موضع "تهدید" و "بدشانسی" به "چالش" و "خوش‌شانسی" تغییر دهد و آن‌ها را از "اتفاقی تهدیدکننده" به "پیشامدی مثبت" تبدیل کند.


کاهش استرس و تنش


خندیدن از ته دل برای مدت ۱۰ دقیقه میزان ترشح غدد درون ریز را کنترل می‌کند و سطح کورتیزول و آدرنالین را پایین می‌آورد که منجر به کاهش سطح تنش و استرس در بدن می‌شود. توجه داشته باشید که کاهش سطح استرس برای خانم‌های باردار بسیار ضروری است. زیرا استرس باعث انقباضات رحمی و زایمان زودرس می‌شود.


فواید خنده در روابط اجتماعی


خنده باعث می‌شود که در روابط اجتماعی خود موفق‌تر باشید، با این حال باید مراقب باشید که خنده بی‌جا یا بیش از حد می‌تواند تاثیر معکوسی در رابط اجتماعی داشته باشد.


۱. ایجاد صمیمیت


حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که در محیطی با جو سنگین قرار داشته باشید. به طور معمول این جو توسط فردی خوش‌صحبت و خوش‌رو عوض می‌شود که با حرف‌های خود لبخند را برلب میهمانان می‌نشاند. خندیدن به موقع و به جا در حین صحبت‌ها و لبخند زدن باعث به وجود آمدن صمیمیت و حس اعتماد دوطرفه می‌شود.


۲. اعتماد به نفس


فردی که لبخند به لب دارد، شوخی می‌کند و به شوخی‌های دیگران نیز عکس العمل مثبت نشان می‌دهد، فرد با اعتماد به نفسی به نظر می‌رسد. اگر حس می‌کنید که اعتماد به نفس زیادی ندارید و نمی‌دانید برای تقویت اعتماد به نفس خود آن از کجا شروع کنید، بهتر است لبخند بزنید و فرصت خندیدن به موقع را از دست ندهید. زمانی که دیگران شما را فردی با اعتماد به نفس ببینند، ذهن شما نیز این واقعیت را باور خواهد کرد.


۳. تقویت روابط


خنده باعث رفع کدورت‌ها و نزدیک شدن افراد به یکدیگر می‌شود. داشتن لحظات شاد و مفرح باعث می‌شود روابط از یک‌نواختی و بی‌حوصلگی خارج شود و باعث عمیق‌تر شدن دوستی‌ها و روابط گردد.


۴. بازدهی بالاتر در کار گروهی


اگر در بین افراد یک تیم کاری شادی و صمیمیت وجود داشته باشد، باعث افزایش خلاقیت و انرژی آن‌ها می‌شود. ترس از شکست کاهش می‌یابد و این خودباوری ایجاد می‌شود که ما می‌توانیم به اهداف تعیین شده برسیم؛ لذا بازدهی تیم بالاتر از حد عادی است.


سخن آخر


در این مقاله مهم‌ترین فواید خنده را به شما معرفی کردیم. اما باید اعتراف کنیم که تمام فواید خنده محدود به این مقاله نمی‌شود، زیرا کارشناسان هرروز فواید جدیدی از خندیدن کشف می‌کنند که باور کردنی نیست. خنده ارزان‌ترین دارو برای درمان بیماری‌های روحی و جسمی است. پس چرا در استفاده از این دارو خساست کنیم؟ لازم به ذکر است که استفاده از خنده با هدف بهره‌مندی از فواید اجتماعی آن، باید با رعایت آداب معاشرت و عرف جامعه همراه باشد. در غیر این صورت اثر معکوس به همراه خواهد داشت. به طور کلی رعایت آداب معاشرت نقش به سزایی در محبوبیت اجتماعی ایفا می‌کند... 


حال دیدید یک خنده ساده چکار میکند. 


خب به ادامه بحث برمیگردیم... 

همان طور که دیدید شما توان این را دارید تا با یک تیر هزار نشان بزنید. دلیل الزام کمدی برای هر فرد همین است. معمولا افراد در طول روز به جز مواقعی خاص بهانه ای برای خندیدن ندارند. چه بهانه ای بهتر از تماشای یک فیلم کمدی که هم لذت دیدن. هم لذت تحلیل و هم فواید آن خواسته ناخواسته به شما برسد. دلیل کمدی دیدن همین است و بس اما ما به اینجای مقاله خلاصه نمیشویم. مقاله ما در اصل راجع به گونه و اقسام کمدی است و این مقدمه ای بود برای قناعت صاحب نظران و خوانندگان محترم.                  اقسام گونه کمدی

گونه کمدی که آن را اختصاراً به نام ژانر کمدی میشناسیم در واقع از زیر ژانر هایی که هر کدام یک کتاب مقدمه دارند تشکیل شده و صرفا یک نوع کمدی با عنوان طنز و خنده دار وجود ندارد. اقسام کمدی را با هم مشاهده و بررسی میکنیم...

کمدی ها اصولا به دو دسته کلی تقسیم میشوند.

1_کمدی تاریک:کمدی نوینی که سال های بسیاریست به وجود آمده و در حال رشد است.


2_کمدی سفید:این کمدی از همان ابتدای سینما و در واقع سال های پس از ژرژ ملیس که تقریبا 100 سال پیش میشود وجود داشته و خود دسته بندی های ریزی دارد.


بسیار خب. این دو نوع اصلی کمدی هر کدام به چند دسته تقسیم میشوند. کمدی سفید به این علت سفید معرفی میشود که مخاطب عام دارد و معمولا اوج مضامینش را به سادگی بیان میکند. بدون پیچیدگی یا رد کردن خط قرمز ها.کمدی سفید را در بانک اطلاعاتی یا آکادمی علوم و هنر های سینمایی با کمدی تاریک یکسان میدانند زیرا فرهنگ غرب با شرق 180 درجه تفاوت دارد. پس اگر دنبال یک تقسیم بندی استاندارد جهانی برای کمدی سفید میگردیم میتوانیم نوشته پایین را مد نظر قرار دهیم.:

                اقسام کمدی سفید

1_اسلپ استیک=به معنای شلوغ کارانه و پر مبالغه یا بزن و بکوب. اگر انیمیشن تام و جری یا همان موش و گربه خودمان را دیده باشید به معنای این کلمه پی میبرید. البته اسلپ استیک فقط مربوط به انیمیشن نیست و فیلم های لورل و هاردی که از کمدی کلاسیک های معروف سینمای صامت اند نیز در این دسته جای دارند. فیلم کمدی که پایه ی شوخی هایش را غیر منطقی کند و از درد برای انسان خنده بسازد را کمدی استیک میگویند. حواستان باشد شوخی های این کمدی ها را در واقعیت انجام ندهید که نتایج کاملا برعکسی را ارائه میدهد.


2_کمدی موقعیت:برخی معتقدند کمدی موقعیت فقط در فیلم های صامت یا بدون دیالوگ مثل پلنگ صورتی یا مستربین کاربرد دارد اما اینطور نیست. همان طور که از اسمش معلوم است کمدی موقیعت را فیلمی میگویند که با قرار دادن شخصیت یا شخصیت های اصلی در مواقع مضحک و یا نشان دادن کار مضحکی از آنها بدون درگیری زیاد زبان برای سخن گفتن در حین انجام آن کار ما را میخنداند. ساده اش این است که فیلمی که ما را بوسیله اعمال شخصیت بخنداند کمدی از نوع موقعیت است.


3_کمدی کلامی:دقیقا عکس کمدی موقعیت. فیلمی که ما را با گفتار و کلام شخصیت میخنداند. البته این نوع کمدی به دلایلی کمتر استفاده می‌شود. کمتر در سطح جهانی. زیرا اگر ما مثلا به نوع گفتار بابا پنجعلی با لحجه شمالی اش میخندیم. یک اروپایی نمیخندد. زیرا فرهنگ ها متفاوت اند. پس کمدی کلامی را در مواردی خاص جهانی میکنند که این کار بیشتر مربوط به امریکاست. دیگر کشور ها در محدوده خودشان کمدی کلام میسازند.


این از سه قسمت کمدی های سفید.

و اکنون کمدی تاریک.......................

                اقسام کمدی تاریک


1_کمدی سیاه:حتما تا کنون اسم کمدی سیاه را شنیدید. کمدی سیاه نوعی کمدی است که پایه آن را فلسفه ای تلخ ولی حقیقی تشکیل میدهد. برای بیان این فلسفه از کمدی استفاده میکنند تا بیشتر و بهتر در  ذهن مخاطب بنشیند. مضامین این کمدی ها که بیشتر موضوعات و معضلات اجتماعی اند باعث میشوند که فیلم ها معمولا با پایان هایی تلخ یا دور از انتظار همراه باشند. اما تاثیراتشان بسیار بیشتر است. در ایران از کمدی سازان فقط یک نفر در این زمینه کار میکند و آن هم مهران مدیریست. برای فهم کمدی سیاه فیلم رحمان 1400 او را که ببینید کافیست. امسال هم برای اولین بار در تاریخ سینما یک فیلم کره ای در ژانر کمدی سیاه اسکار های مهمی از جمله بهترین فیلم سال را به خانه برد. فیلم پاراسایت یا همان انگل.


2_کمدی کثیف:بسیار خب رسیدیم به جنجالی ترین کمدی سه دهه اخیر. کمدی هایی که کاربران مردمی اکثرا آن را قبول ندارند اما منتقدان تماماً با آن موافق اند. در تعریف کمدی کثیف همان طور که از نامش معلوم است معمولا شوخی های خط قرمزی و تا حدودی جنسی دستمایه فیلم و وسیله خنده و گاها قهقهه از ته دل میشود. چیزی مانند فیلم تد 1 و 2 که شخصیت عروسک خرسی معروفی دارد. من به شخصه با کمدی کثیف موافق ام. نه به دلایل و برهان های منفی و ضد اخلاقی. بلکه به تنوع در دیدن ژانر های متفاوت .. محوریت داستان های کمدی کثیف که اکثرا اجتماعی اند و بهتر از سایر کمدی های دیگر مفهوم خود را تلقین میکنند.. خنده بیشتری که از مخاطبان میگیرند و تاثیر مثبتی که بر رفتار انسان(اینجا منظور انسان های دارای جنبه است. کسی که به دنبال حاشیه روی و اطوار در زندگی باشد. لایق دیدن کمدی کثیف نیست. زیرا هر چقدر هم فیلم مفهوم و عوامل فلسفی داشته باشد.،آن شخص خود و فیلم را به دو سه تا شوخی جنسی گذرا خلاصه میکند. منظور ما از انسان های دارای جنبه این دسته افراد نیستند) میگذارد است که آن را قبول داشته و به شما.،اگر خیال دارید باجنبه هستید پیشنهاد میکنم. با سری فیلم های تد و سه فیلم هندی hosefull شروع کنید و خود را بسنجید.


3_و آخرین بخش کمدی تاریک. یعنی:

کمدی لعنتی. :همان طور که از اسمش معلوم است بسیار بسیار سنگین تر از کثیف است. آری. کمدی کثیف سنگین که نه تنها محوریت کمدی آن شوخی جنسی است بلکه موضوعات آن نیز شوخی های مختلف خط قرمزی اند را کمدی لعنتی میگویند. کسی از پیدایش این کمدی چیزی نمیداند اما همه مطمئن اند که پدر این ژانر سری فیلم های معروف و شناخته شده ی کیک امریکایی یا همان American pie اند که قسمت نهم آن در روز های آتی منتشر خواهد شد. کمدی لعنتی جنبه ای بالا تر از کمدی کثیف میطلبد ولی حتی انسان های دارای جنبه نیز از دیدن آن متاثر شدند. هدف این کمدی ها چیز مشخصی نیست اما سه ویژگی مشترک با کمدی کثیف دارند.

1_هر دو علی رقم محوریت شوخی های غیر اخلاقی(بهتر است بگوییم تضاد فرهنگی) مضامینی انسانی و اخلاقی دارند که انسان به سادگی در پایان فیلم ها اقناع میشوند.


2_هر دو پر طرفدار و شناخته شده اند و بازیگران مشهوری در آنها حضور داشته و می یابند.


3_به دلیل تنوع سبکی، زود به زود در دل مردم جا گرفته و ماندگار میشوند. از دلایل آن میتوان به خنده گیری این فیلم ها از بیننده اشاره داشت. سبب این خنده های چند برابر ظرفیت پذیرش مردم است. یعنی مردمی که در خانه خجالت میکشند با لباس زیر نزد خانواده حظور یابند. با دیدن این ساختار از کمدی با توجه به ظرفیت و میزان جنبه شان میخندند و در زندگی حقیقی تاثیرات مثبتی را دریافت میکنند. (به جز استثنائات و موارد خاص که خانواده هایی با نظام تکوینی و جبر ریشه ای توانایی و قدرت ادراک تغییر را ندارند. با اینکه خیال میکنند فرزندانشان در نظام اجتماعی خطر آلودگی به کثافات اخلاقی را ندارند و با محدودیت سعی بر حفظ آنها از جامعه ای آندلوسیزه شده دارند. اما ای دل غافل... وقتی نظام اجتماعی ایران فلان طور شده. دیگر نظام کوچک و ابتدایی خانه و خانواده کوچکترین کاری نمیتوانند بکنند. تازه با قرار دادن محدودیت های مختلف برای اعضا، در واقع آنها را به تجربه آن محدودیت ها تشویق میکنند. اما نگران نباشید سه راه چاره وجود دارد....


1_شرایط که به خواست شما تغییر نمیکنند. شرایط به خواست شما به وجود می آیند.اراده که کنید میتوانید گوسفندی باشید در گله ای گرگ بدون اینکه دریده و یا گرگ صفت شوید. این راه راه اصلی است که اتفاقا هیچ کس انتخاب نمیکند. به قول گاندی بزرگ انسانیت خود به تنهایی یک دین است اما پیروان زیادی ندارد.


2_اگر دیدید که توانایی و قدرت اصلاح یا تغییر خود را ندارید، سعی کنید خود را با شرایط سازگار کنید اما با راهی درست و با جنبه ای فولادین. مگر در روز های قرنطینه کرونا میشد اوضاع را سامان بخشید و کاری کرد؟ نه! نتها کار ممکن رعایت یک سری پروتوکل ها بود که هم انسان به کارش برسد و هم آسیبی نبیند. این مثال دقیقا تشبیهی بود به تعریف من. وقتی نمیتوانی شرایط را تغییر دهی باید جنبه سازگاری را تکرار کنی.3_و اما آخرین راه برای فرار از آلودگی اجتماعی حبس خانگیست. آری! اگر نه میتوانید خود را عوض کرده و نه میتوانید خود را سازگار کنید، پس باید به خانه که چه ارز کنم به یک جزیره دور افتاده بروید که هیچ وسیله ای در آن وجود ندارد. آنموقع شاید از ضرر های اخلاقی اجتماع مصون بمانید. هر چند آن هم غیر ممکن است زیرا هنوز در خاطرتان مانده که چرا به این جزیره آمدید...

محدودیت فقط اوضاع را بدتر میکند. اینرا در خاطر مبارک بسپارید و فرزندان خود را چشم و گوش بسته بزرگ نکنید که به جای سوالات جنسیشان از شما، آنها را از دوستان یا از اینترنت بپرسند. حقیقت تلخ است. همیشه تلخ بوده و هست...


حرف آخر.:

بسیار خب دوستان. سر مبارک را درد آوردم به امید اینکه چیزی بیشتر از واژه سینما. ژانر و فیلم گیرتان آمده باشد. باور کنید سینما برترین معلم جهان است. درس هایی که میشود از هنر سینما گرفت را هیچ دبیری به ما نمیدهد یا اگر میدهد گیرا نیست. با انواع کمدی آشنا شدید. گونه کمدی و تمام زیر شاخه های اضافه اش از جمله لالیکن و هزل(در مقاله مبانی سینما به آنها پرداخته شده) در تمام ادوار گذشته حال و آینده مورد توجه مردم واقع میشدند و هر کشوری حتی ایران با وضع خراب سینمایش هنوز مهران مدیری بزرگ و کمدین سیاه طلب را دارد که مردم را راهنمایی کند. از ایران با کمدی های داخلی تا سلطان کمدی بین المللی یعنی آمریکا و کشور های شرق چون ژاپن و چین گرفته تا کمدی های تندروی فرانسوی و کمدی های اکشن هندی بالیوود همه و همه استثنائاتی خوب دارند که سینما را معنا داده و آن را تحکیم میبخشد. کمدی باید ببینید که تراژدی را تجربه نکنید. کمدی باید ببینید که در جهان اندوهگین شاد و شادمان باشید و کمدی باید ببینید تا حقیقتا انسان باشید.


آنکه در جانش ندارد خنده و عشق وسرور


بایدا جانش ستاند از دیو تاریک غرور.......


عمر دنیا چون بود کوتاه جای ناله نیست...


خنده و دیوانگی کن، عمر چند ساله نیست.


نفسِ تو شیطان توست.با نفس همکاری مکن


اشک غم باخنده ات از دیدگان جاری مکن...


به قلم رضا ظفری.


رضا ظفری
۲۵ روز پیش
پیشنهاد میکنم تمامی مقاله های گونه شناسی را مطالعه فرمایید...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ