ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم مولان, Mulan, نهضت لایو اکشن های بی‌ثمر...

رضا ظفری
۸ روز پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعSafr
امتیاز منتقد به فیلم :

لایو اکشن ها باید از دو منظر صوری و باطنی به یک اندازه رشد کنند تا مخاطب را راضی نگه دارند. مثلا شیرشاه از نظر صوری و ظاهری در کمال رشد بود ولی به خاطر نپرداختن به داستان و شخصیت ها از نظر بطن کار مشکل داشت. در نتیجه تضاد میان ظاهر و باطن که حتی در انسان ها نیز دیده میشود برای یک لایو اکشن بزرگترین درد است اما این تنها درد مولان نبود. ما در سینما یک ساختار شکنی و یک نسبت سنجی داریم. نسبت سنجی یعنی در نظر گرفتن معایب یک اثر در مقابل سری قبل آن...

به نام خدا


عجیب است مولان علی رغم ساختار ضعیفش نسبت به انیمیشن آن با چنین قیمت بالایی از کابل پلاس دیزنی پخش شد...

دیزنی در حال حاضر وضعیت اقتصادی به شدت خرابی دارد. به جز لایو اکشن ایوانش که آن هم شانس آورد، تمام آثار رگباری اش دارند خراب از از کار در می آیند. فکر کنم تنها محصول خوب دیزنی و کابلش در سال 2020 انیمیشن سول باشد که به زودی اکران خواهد شد. حد اقل او امتیازات بالایی گرفت.


و اما لایو اکشن مولان. -_مولان با قاطعیت از انیمیشنش ضعیف تر بود ولی توانست کسانی که انیمیشن را ندیده اند راضی کند.همین اول کار بگویم اگر انیمیشن مولان را دیدید لایو اکشنش را تماشا نکنید زیرا دردی از شما دوا نمیکند و صرفا وقتتان را هدر میدهد اما اگر انیمیشن آن را تماشا نکردید باز هم پیشنهاد میکنم فیلمش را نبینید. این انتخاب با خودتان است.

مولان از شکل و ساختار کلی اش معلوم بود که خرج بسیاری برای سازنده داشته. از میزان جلوه های ویژه تا بازیگران بزرگی چون جت لی و موسیقی حماسی اش گرفته تا گریم و طراحی صحنه. (هر چند چندی پیش مولان بدترین بازسازی تاریخ دیزنی معرفی شد). 


خرج کردن پول در این باره کار صد در صد اشتباهی بود. من از آن دسته افرادی بودم که با لایو اکشن شیر شاه مخالف بود. اینهمه خرج و زحمت را پای یک فیلم بگذار آنوقت داستانش را نسبت به انیمیشنی که از آن ساخته شد و همه دیده اند تغییر نده. چه فایده!!! از همه مهم تر اینکه این لایو اکشن ها باید از دو منظر صوری و باطنی به یک اندازه رشد کنند تا مخاطب را راضی نگه دارند. مثلا شیرشاه از نظر صوری و ظاهری در کمال رشد بود ولی به خاطر نپرداختن به داستان و شخصیت ها از نظر بطن کار مشکل داشت. در نتیجه تضاد میان ظاهر و باطن که حتی در انسان ها نیز دیده میشود برای یک لایو اکشن بزرگترین درد است اما این تنها درد مولان نبود. ما در سینما یک ساختار شکنی و یک نسبت سنجی داریم. نسبت سنجی یعنی در نظر گرفتن معایب یک اثر در مقابل سری قبل آن اثر. همین معیار کافی است تا لایو اکشن های اقتباسی دیزنی را به قعر چاه بکشاند. اگر تضاد ظاهری مثل لایو اکشن سونیک در سینما وجود نداشت،(لایو اکشن سونیک هم از نظر ظاهری و هم با تغییر داستان و پرداختن خیلی کم به شخصیت ها کمترین تضاد را میان اقتباس های 2020 داشت. معیار برخی جشنواره ها چون جشنواره safr برای انتخاب بهترین لایو اکشن 2020 همین کاهش تضاد نمیشد.


مولان در اوایل به دلیل اعتراض به قیمت بالای پخش امتیازات پایینی از مردم گرفت ولی هم اکنون. 15 اکتبر 2020 که بیش از دو هفته از انتشار آن گذشته امتیازی که حقش بود یعنی 5/4  را نسیب خود کرد.IMDB".

البته مولان همانطور که ابتدای بحث گفته شد به آن شدت هم بد نبود. بالاخره ما از منظر نقد به قضیه نگاه کردیم ولی دیدگاه مردم گونه آن متفاوت است. تمام مردم که نسبت سنجی یا تضاد ظاهری.. باطنی را مبنای خود قرار نمیدهند. چه بسا برخی از این تضاد لذت برده و خشنود شوند. چیزی که اینجا مهم است همین رضایت مخاطبان است. پس اگر... روزی مولان از رسانه ملی پخش شد که بعید میدانم، مطمئنم 80% بینندگان(ایران) "را راضی میکند. حد اقل همینش کافیست.هر چند ما روی حرف خود هستیم و مولان را یکی از شکست های عظیم دیزنی در قرنطینه میبینیم. خدا را شکر که این فیلم در سینما پخش نشد وگرنه ممکن بود به خاطر هیچ...

در هر صورت باز هم با تاکید میگویم اگر مخاطب فعال و سبک شناسی در سینما هستید و از آنهایی که فیلم را صرفا با جنبه سرگرمی تماشا میکنند نیستید این لایو اکشن را تماشا نکنید.مولان شکست خورد و پیامدش بی آبرویی و سرافکندگی انیمیشن خود و کمپانی بزرگ والت دیزنی میشود. به راستی کجا رفت شکوه دیزنی با انیمیشن های غول پیکر گیشه ایش چون داستان اسباب بازی، ماشین ها،... به امید بازگشت شکوه و بزرگی دیزنی.!

2

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است