ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم نگهبانانی از دیرباز, The Old Guard, ترکیبی مناسب از فانتزی و اکشن

جیمز براردینلی
۴ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

«نگهبانانی از دیرباز» ترکیبی از یک حکایت علمی تخیلی و فانتزی با یک فیلم اکشن و ماجراجویی پرهزینه است. صحنه‌های اکشن آن شباهت خاصی به «بلوند اتمی» دارد. کارگردان فیلم «جینا پرینس بایدوود» توانایی خوبی در حفظ جریان روایت همزمان با توجه به درونمایه و گسترش روابط کاراکترها دارد. برای او این فیلم یک تغییر مسیر جدی پس از «عشق و بسکتبال» و «زندگی محرمانه‌ی زنبورها» و ورودی قدرتمندانه به ژانر اکشن و هیجان‌انگیز است.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

مفهوم جاودانگی متریال تازه‌ای برای ساخت فیلم‌های کمیک‌بوکی، علمی تخیلی یا فانتزی نیست اما در «نگهبانانی از دیرباز» این موضوع به هیچ عنوان کلیشه‌ای از آب درنیامده است. این فیلم که براساس رمان تصویری اثر «گرگ روکا» و «لیاندرو فرناندز» از مفهوم جاودانگی، برای ساختن ابرقهرمانی کاراکترهایش، ساده‌انگارانه استفاده نمی‌کند بلکه به قسمت منفی آن مثل تحمل بی‌پایان دشواری‌ها، حس تنهایی، درد تماشای از دست دادن عزیزان و در خاطر هیچکس نماندن پرداخته است.  مرگ برای انسان فناپذیر یک ترس و برای انسان جاودانه یک هوس است.

«نگهبانانی از دیرباز» داستان چهار انسان جاودانه است که یک گروه را تشکیل می‌دهند و با یکدیگر پیمان بسته‌اند تا تاریخ را نجات دهند. با نگاهی از درون به بیرون متوجه تردید در میان آنها می‌شویم که این تردید در عملکرد آنان نیز نمایان است. اما با نگاه از بیرون به درون یک مأمور سابق CIA را می‌بینیم که هیچگونه شکی به آنان ندارد. «اندی»(شارلیز ترون) مسن‌ترین آنهاست و «لاورز جو»(مروان کنزاری) و «نیکی»(لوکا مارینلی) از زمان جنگ‌های صلیبی هم‌رزم او هستند. «بوکر»(ماتیاس اسخونارتس) از قرن نوزدهم میلادی به آنها پیوسته است. در همین حین شخصی به نام «مریک»(هری ملینگ) به دنبال شکار کردن آنهاست. او «کاپلی»(چیوتل اجیوفور)‌ استخدام می‌کند تا به او کمک کند. کاپلی این کار را فرصتی برای کمک به بشر می‌بیند اما مریک تنها به دنبال کسب ثروت است. در همین حال گروه چهار نفره با مشکلاتی روبروست. آنها یک فرد جاودانه‌ی دیگر که یک تکاور دریایی به نام «نایل»(کیکی لین) است را پیدا کرده‌اند اما اندی متوجه می‌شود که او توانایی‌هایش را از دست داده است. 

«نگهبانانی از دیرباز» ترکیبی از یک حکایت علمی تخیلی و فانتزی با یک فیلم اکشن و ماجراجویی پرهزینه است. صحنه‌های اکشن آن شباهت خاصی به «بلوند اتمی» دارد. کارگردان فیلم «جینا پرینس بایدوود» توانایی خوبی در حفظ جریان روایت همزمان با توجه به درونمایه و گسترش روابط کاراکترها دارد. برای او این فیلم یک تغییر مسیر جدی پس از «عشق و بسکتبال» و «زندگی محرمانه‌ی زنبورها» و ورودی قدرتمندانه به ژانر اکشن و هیجان‌انگیز است. آشنایی خوب او با داستان‌های کوچک و کاراکترمحور باعث شده تا «نگهبانانی از دیرباز» عمق خوبی پیدا کند. 

هر پنج بازیگر اصلی شیمی بسیار خوبی با هم برقرار کرده‌اند. از میان آنها می‌توان به رابطه‌ی رفیق/مربی بین اندی و نایل،‌ رابطه‌ی عاشقانه‌ی صدها ساله بین جو و نیکی و رابطه‌ی دوستانه‌ی جالب اندی و بوکر اشاره کرد. تعریف قابل لمس جاودانگی در فیلم از زبان بوکر خطاب به نایل وقتی که به او توضیح می‌دهد چرا نباید با خانواده‌اش دیدار کند، ارائه می‌شود. او از دو پسرش سخن می‌گوید و بدون اینکه به جزئیات اشاره کند، توضیح می‌دهد که حس خیانت پدری که هرگز نمی‌میرد چقدر غیرقابل تحمل است. «نگهبانانی از دیرباز» یک اقتباس سینمایی خوش‌ساخت از یک کمیک بوک است. لحن روایت فیلم یادآور لحن دیوانه‌وار «لوگان» است. اگه دنباله‌ای که برای «نگهبانانی از دیرباز» ساخته می‌شود، بتواند همینقدر کاراکترمحور با اکشن خیره‌کننده باشد، قطعا «نگهبانای از دیرباز» تبدیل به فرنچایزی می‌شود که باید برای آن هیجان‌زده شد.

منبع : ریل ویوز

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است